Доступність посилання

The Telegraph: запропоновані Україні умови угоди щодо копалин нагадують санкції, які накладають на агресорів


Володимир Зеленський і Дональд Трамп. Нью-Йорк, США, 27 вересня 2024 року
Володимир Зеленський і Дональд Трамп. Нью-Йорк, США, 27 вересня 2024 року

Британське видання The Telegraph опублікувало деталі угоди щодо корисних копалин, яку влада США запропонувала Україні, заявивши, що умови цього документу відповідають тим, які зазвичай накладаються на держав-агресорів, що зазнали поразки у війні.

Видання зазначає, що отримало чернетку з позначкою «конфіденційно», датовану 7 лютого 2025 року. У документі йдеться про те, що США й Україна мають створити спільний інвестиційний фонд, щоб гарантувати, що «ворожі сторони конфлікту не отримають вигоди від відновлення України».

Угода охоплює «економічну цінність, пов’язану з ресурсами України», включаючи «мінеральні ресурси, ресурси нафти і газу, порти, іншу інфраструктуру (за домовленістю)».

За повідомленням, США отримали б 50% поточних доходів, отриманих Україною від видобутку ресурсів, і 50% фінансової вартості «всіх нових ліцензій, виданих третім сторонам» для майбутньої монетизації ресурсів.

«Умови контракту, який тиждень тому потрапив до офісу Володимира Зеленського, означають безстрокову економічну колонізацію України США. Це передбачає тягар відшкодування, якого неможливо досягти», – йдеться у статті, автори якої зазначають, що контракт, схоже, складали приватні юристи, а не Державний департамент чи Департамент торгівлі США.

The Telegraph зазначає, що президент Зеленський, який сам запропонував ідею залучення США до розробки родовищ в Україні, ймовірно, не очікував, що зіткнеться з умовами, гіршими, ніж фінансові санкції, накладені на Німеччину і Японію після їхньої поразки у війні в 1945 році, і гіршими, ніж репарації, накладені на Німеччину за підсумками Першої світової війни.

Офіційно про деталі пропонованої США угоди не повідомляли.

15 лютого політичний оглядач The Washington Post Джош Рогін повідомив із посиланням на американських конгресменів, які брали участь у Мюнхенській конференції, що Володимир Зеленський відмовився від пропозиції делегації США підписати меморандум, за яким Штати отримали б 50% від усіх майбутніх запасів мінералів в Україні. Згодом журналіст уточнив, що Україна начебто не підписала дану угоду, бо «в обмін на доступ до ресурсів не отримувала жодних гарантій безпеки».

Президент США Дональд Трамп заявив 3 лютого, що хоче домовитися з Україною про угоду, яка забезпечить доступ США до рідкісноземельних мінералів, що використовуються в електроніці.

Читайте також: Києву потрібна американська зброя. Трамп хоче українські рідкісноземельні мінерали. Пояснюємо

Згодом Зеленський заявив, що Україна відкрита до укладання угоди зі США щодо доступу до рідкісноземельних копалин і потребує гарантій безпеки від союзників як частини будь-якого врегулювання.

За словами президента, до 20% мінеральних ресурсів України, включаючи близько половини родовищ рідкісноземельних елементів, перебувають під російською окупацією. Він припустив, що Москва може відкрити доступ до цих ресурсів для своїх союзників – Північної Кореї та Ірану.

17 лютого президент Зеленський заявив, що угода щодо українських рідкісноземельних копалин має супроводжуватися гарантіями безпеки з боку США.

«Там були питання юридичні. Питання ж не в тому, щоб просто забрати ресурси, питання в тому, що ти інвестуєш – щоб з цього ресурсу щось було. Ми не країна сировини. Цей момент, що ми не країна сировини повинен бути чітко відображений у документі», – наголосив президент.

Форум

XS
SM
MD
LG