Український проєкт резолюції Генасамблеї ООН з приводу третьої річниці російського вторгнення в Україну буде винесений на голосування у Генасамблеї ООН, повідомив очільник Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга 23 лютого на форумі «Україна. Рік 2025».
«Станом на завершення реєстрації подання українського документа резолюції ми мали 56 коспонсорів (співаторів – ред). Це значна цифра держав-однодумців, які підтримують українську сторону», – сказав міністр.
Він зазначив, що у пʼятницю американська сторона поінформувала Україну про свій намір внести також коротку резолюцію у контексті третіх роковин повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
«Ця резолюція вже також зареєстрована для винесення її у залу спеціальної сесії Генасамблеї ООН. У нас дипломатичний процес ще триває. Я як міністр за ці півтори доби провів 22 телефонні розмови і мав комунікації іншими способами... Чітко можу сказати, що ми маємо чітку підтримку і наша резолюція буде винесена у зал Генеральної асамблеї», – розповів Сибіга.
Раніше медіа повідомили, що Сполучені Штати запропонували свій проєкт резолюції Генасамблеї ООН з приводу третьої річниці російського вторгнення в Україну. Текст Вашингтона, з яким ознайомилося агентство AFP, закликає до «швидкого припинення конфлікту», не згадуючи про територіальну цілісність України, і не містить критики на адресу Москви.
Замість цього текст з 65 слів починається з «висловлення жалоби з приводу трагічної загибелі людей в ході російсько-українського конфлікту».
Далі в ньому «підтверджується», що метою ООН є підтримка «міжнародного миру і безпеки».
Раніше деякі ЗМІ повідомили, що Сполучені Штати відмовляються бути співавторами проєкту резолюції ООН до третіх роковин війни РФ проти України.
Проєкт резолюції ООН підготувала до 24 лютого 2025 року, третьої річниці початку повномасштабної війни. Такі резолюції організація випускала у два попередні роки, і США завжди були серед співавторів. Тепер серед авторів резолюції є Велика Британія, Франція, Німеччина, Канада, Швейцарія, Польща, Литва, Латвія та Естонія.
У документі під назвою «Просування всеосяжного, справедливого та сталого миру в Україні» країни вимагають від Росії «негайно, повністю та беззастережно вивести всі її збройні сили з території України». Торік у документі п’ять разів згадували агресію Росії. Наразі, як стверджують джерела видання FT, адміністрація президента США Дональда Трампа блокує такі формулювання.
21 лютого політичний координатор постійної місії США в ООН Джон Келлі сказав у коментарі «Голосу Америки», що Вашингтон ще не ухвалив рішення щодо того, чи підтримати в ООН резолюцію щодо України до третіх роковин повномасштабного вторгнення Росії.
Резолюції ООН мають рекомендаційний характер, не є обовʼязковими до виконання.
Форум