Евакуйовані жителі Суджі проходили так звану «фільтрацію», під час якої співробітники російської Федеральної служби безпеки заборонили їм говорити про обстрілb міста російськими військами. Про це їхні родичі розповіли виданню «Можем объяснить», інформацію підтвердив також курський активіст Володимир Синельников.
Підрозділи ЗСУ увійшли до Курської області 6 серпня 2024 року і утримували під контролем частину регіону, включно з містом Суджа. 12 березня міністерство оборони РФ заявило, що звільнило Суджу, а тимчасовий виконувач обов’язків голови регіону Олександр Хінштейн повідомив про евакуацію 275 людей.
Син евакуйованих жителів одного з сіл Суджанського району Артем розповів, що співробітники ФСБ «дуже наполегливо» просили їх «не базікати зайвого», не спілкуватися з журналістами з недержавних засобів інформації та не говорити про обстріли Суджі російською армією.
«У Курську їх повезли на «психотерапію», як вони це обізвали, до ФСБ. Розмовляли, як я розумію, з усіма, хто приїхав звідти. Принаймні всі, з ким мої їхали, проходили через «психотерапію». Розпитували про те, як жили, з ким спілкувалися, спілкувалися. Дивилися телефони. До грубощів начебто не доходило, безпосередньо не залякували, зрадниками не називали. Але шукали, як я розумію, когось типу агентів», – розповів він.
За його словами, він не міг зв’язатися зі своїми батьками з моменту захоплення міста ЗСУ. Після зустрічі батьки розповіли йому, що в місті не було електрики, але була вода, а українські військовослужбовці приносили їм їжу, допомагали «підлатати» будинки, що постраждали від прильотів, і не ображали.
«На початку (солдати ЗСУ) пройшлися по будинках у місті, заходили, питали, чи живе хто, пропонували до Сум їхати. Якщо в будинку хтось жив і відмовлявся їхати – на паркані писали «люди». Періодично могли прийти, запитати, чи треба щось», – передає слова батьків Артем.
За його словами, люди жили переважно у своїх будинках, а в інтернаті, по якому було завдано удару в лютому 2025 року, перебували лежачі хворі або люди похилого віку, а решта людей ходили туди по їжу. Його батьки впевнені, що їх обстрілювали саме російські військові: «Мої спочатку не вірили, а потім було вже складно не повірити. Ну типу, українці, які стоять у Суджі і бомблять самі себе – це ж найдурнішому зрозуміло, що маячня, коли в цьому живеш. Ну от від усвідомлення, що їх покинули, а потім ті, хто їх покинув, ще й кидають бомби на будинки – ось це, кажуть, такий переломний момент був».
Інформацію про «фільтрацію» журналістам підтвердив курський активіст Володимир Синельников, проте, за його словами, це не розміщення людей у якихось таборах, а розмови зі співробітниками ФСБ. «Процедуру проходять не всі. З тими, хто прибув із окупації, проводять бесіди, це стандартна практика для будь-якої країни, що воює. У побуті це називають фільтрацією, вона необхідна для виявлення іноземців серед евакуйованих. Враховуючи небажання людей спілкуватися з пресою, можна припустити, що на таких бесідах їх просять обмежити таке спілкування. Конкретних свідчень про такі прохання у мене немає», – розповів Синельников.
Форум