Доступність посилання

Після викриття «Схем» Нацбанк позбавив ліцензії компанію громадянки Росії, яка скупила активи ліквідованих банків РФ в Україні


Рік тому компанія придбала в держави пул активів ліквідованих російських та українських банків, зокрема права вимоги зобовʼязань по кредитах на 2,8 млрд грн
Рік тому компанія придбала в держави пул активів ліквідованих російських та українських банків, зокрема права вимоги зобовʼязань по кредитах на 2,8 млрд грн

Національний банк анулював фінансову ліцензію «Спектрум Ессетс» – компанії-переможниці державного аукціону, власниця якої, як встановили «Схеми» (Радіо Свобода), приховала від українських органів влади своє російське громадянство. Про це йдеться у повідомленні на сайті Нацбанку 24 лютого 2025 року.

Рік тому «Спектрум Ессетс» придбала у держави пул активів ліквідованих російських та українських банків, зокрема права вимоги зобовʼязань по кредитах на 2,8 мільярда гривень. Постанова Кабінету міністрів України забороняє громадянам Росії та їхнім компаніям стягувати борги з українців.

Відкликання ліцензії Нацбанку позбавляє «Спектрум Ессетс» права «на діяльність фінансової компанії»: зокрема, надавати кошти в кредит і стягувати відсотки. Анулюванню ліцензії передувало рішення від 3 лютого 2025 року щодо визнання «небездоганною» ділової репутації Марини Євсєєвої та її бізнесів – американської компанії Spectrum UA Credit LLC та її дочірньої української фірми «Спектрум Ессетс». Це рішення регулятор тоді ухвалив, посилаючись на отримане від спецслужб підтвердження російського громадянства Євсєєвої.

«Так, Національний банк продовжує реагувати на виявлення зв’язків власників небанківських фінансових установ з російською федерацією та очищувати ринок від таких установ», – йдеться у повідомленні Нацбанку 24 лютого 2025 року.

Крім того, «Спектрум Ессетс» також може втратити ще й активи ліквідованих банків, які компанія придбала на аукціоні у лютому 2024 року, адже правила державних торгів забороняють в них участь громадян РФ.

Водночас поки Фонд гарантування вкладів, який і виставив активи банків на аукціон, угоди зі «Спектрум Ессетс» не розривав.

У грудні 2024 року у Фонді на запит «Схем» повідомили: у разі офіційного підтвердження прихованих звʼязків з РФ у покупця активів, він має сплатити штраф у розмірі 100% від ціни лота – в цьому випадку це 124 мільйони гривень – та повернути отримані на аукціоні активи. Це передбачено договорами, укладеними за результатами торгів.

Пізніше у Фонді інформували, що перевіряють дані з розслідування «Схем» про російське громадянство Євсєєвої «у взаємодії з державними органами спеціального призначення».

У відповіді Фонду від 24 лютого повідомили, що вже готувалися розірвати угоди, але отримали від «Спектрум Ессетс» інформацію, «яка потребує перевірки державних органів спеціального призначення». Подальші дії залежатимуть від результатів цієї перевірки, додали у Фонді.

Відповідно до умов договорів, після відповідного звернення Фонду, покупець має 10 робочих днів на те, щоб сплатити штраф продавцю, та ще один день після того, щоб повернути активи.

У грудні 2024 року «Схеми» опублікували журналістське розслідування, в якому розповіли, що компанія «Спектрум Ессетс» громадянки Росії Марини Євсєєвої перемогла в державному аукціоні в Україні, отримавши у свою власність активи ліквідованих українських та російських банків на загальну суму 2,8 мільярда гривень, що суперечить низці заборон, запроваджених після початку повномасштабної війни.

Так, Кабмін забороняє громадянам РФ та їхнім компаніям стягувати борги з українців, Національний банк – управляти фінансовими установами, а регламент проведення державних аукціонів – брати у них участь.

Євсєєва, як встановили «Схеми», продовжує після початку повномасштабного вторгнення відвідувати Росію, куди відтоді прилітала щонайменше шість разів.

На запитання «Схем» Марина Євсєєва відповіла, що проживає у США і відмовилася від російського громадянства, але на прохання редакції не змогла надати цьому документальних підтверджень, як і не пояснила, чому в такому разі в офіційних державних реєстрах РФ її російське громадянство значиться чинним.

Євсєєва також не прокоментувала ані мету своїх регулярних поїздок до Росії після початку повномасштабної війни, ані той факт, що заїжджала на територію РФ у 2022–2023 роках вона саме за російським паспортом.

Журналісти також з’ясували, що фірмою, яка виграла аукціон Фонду гарантування вкладів, за довіреністю від Євсєєвої управляє Михайло Трубчік, який, окрім американського, має громадянство Білорусі та якому СБУ забороняла в’їзд в Україну, називаючи представником «глибоко законспірованої мережі спецслужб РФ».

У листуванні з журналістами «Схем» звинувачення СБУ на свою адресу Трубчік прокоментував так: «У мене є домовленість із СБУ, яка забороняє мені розголошувати будь-яку інформацію».

Цю заяву Трубчіка в СБУ на запит «Схем» не прокоментували, але сказали, що мають право забороняти в’їзд іноземцям, якщо вбачають для цього законні підстави.

Форум

XS
SM
MD
LG