Російська армія облаштувала фільтраційний табір, в якому на початку повномасштабного вторгнення катували полонених українців, на території білоруського державного підприємства «Прип’ятський Альянс» у місті Наровля неподалік білорусько-українського кордону. Табір, до якого російські військові везли як українських військових, так і цивільних – зокрема, дітей – діяв щонайменше з березня по травень 2022 року. Точне місце розташування цього пункту ув'язнення встановили у розслідуванні журналісти проекту «Схеми» (українська редакція Радіо Свобода), «Білоруського розслідувальницького центру», білоруської редакції Радіо Свобода та за підтримки проекту з документації воєнних злочинів The Reckoning Project і гакерської групи «Кіберпартизани».
На думку правозахисників, допити, побиття, погрози та іншу наругу над полоненими у фільтраційному таборі в Наровлі можна кваліфікувати як міжнародний кримінальний злочин. Як і дії влади Білорусі, яка дозволила армії РФ розмістити такий пункт ув’язнення на території суверенної держави. Олександр Лукашенко на питання журналістів про фільтраційний табір на території Білорусі не відповів.
Журналістам вдалося встановити точну локацію фільтраційного табору в Наровлі завдяки аналізу супутникових знімків того періоду, російським відео з полоненими, свідчень колишніх бранців і даних, отриманих від гакерів.
Пункт, в якому утримували полонених українських військових та цивільних, розташовувався на ділянці білоруського державного підприємства «Прип’ятський Альянс», яке входить до структури «республіканської спілки споживчих товариств Ради Міністрів Республіки Білорусь».
Колишні полонені, з якими поговорили журналісти, згадували, що місцем їхнього ув’язнення була будівля, схожа на «колгосп», сільськогосподарське підприємство.
Аналіз декількох відео, показаних на російському телебаченні та опублікованих самими військовими РФ, підтвердив присутність військової техніки на території та допоміг ідентифікувати елементи табору – наприклад, будівлю з напівзруйнованим дахом, намети і КамАЗи з літерами V.
Судячи із супутникових знімків Planet Labs, російські військові були там щонайменше до початку травня 2022 року. Коли Збройні сили України деокупували Київську область, очевидно, маршрути транспортування полонених змінилися, йдеться в розслідуванні.
Журналісти звернулися по коментар до компанії «Прип’ятський альянс». Директорка підприємства Зінаїда Мирутенко відповідати на питання відмовилась і порадила звернутись до виконкому міста Наровля. Голова Наровлянського виконкому Володимир Антоненко – він же колишній військовий зі служби безпеки Олександра Лукашенка – почувши, що телефонує журналістка «Білоруського розслідувальницького центру», сказав, що вона «помилилася» – і поклав слухавку.
У розслідуванні також вперше публікуються унікальні кадри, які отримали у своє розпорядження журналісти Радіо Свобода – це відео з екшн-камери російського військового, яку знайшли на території Київської області. На відео, знятому вранці 24 лютого 2022 року, зафіксовано, як колонна російських військ з Білорусі потрапляє на територію України, в район Чорнобиля.
Пізніше на камеру військового РФ потрапили й кадри з полоненими українськими військовими на Київщині.
Згодом цих військових, серед інших полонених, можна було побачити на території білоруського «Прип’ятського Альянсу» у Наровлі у пропагандистському сюжеті НТВ.
Після повномасштабного вторгнення українські правозахисники та журналісти почали отримувати численні свідчення про те, що на території міста Наровля у Білорусі російська армія організувала фільтраційний табір, куди звозять полонених українців – як цивільних, так і військових. Деякі правозахисники називають цей табір одним із найжорстокіших у ставленні до полонених. Як розповіли колишні бранці та їхні родичі, з якими поспілкувались журналісти, ув’язнених жорстоко допитували та били.
Згідно з оцінкою юристів українсько-американського проєкту The Reckoning Project, дії російських військових, які вивозили в Наровлю цивільне населення, зокрема й неповнолітніх, можуть вважатися порушенням норм Женевської конвенції. На думку юристів, дії влади Білорусі також можна кваліфікувати як міжнародний злочин. Адже вона дозволила армії РФ розмістити на території суверенної держави фільтраційний пункт.
Юристка ГО «Правозахисна група Січ» Юлія Полєхіна каже: «Чи є в цьому відповідальність Лукашенка? Я впевнена, що так. Ці фільтраційні табори не можуть створюватися без уповноважених державних осіб, які мають дати на це згоду. І коли людей б’ють, катують, не надають медичної допомоги – це воєнний злочин. І це не може відбуватися без згоди влади».
Сам Олександр Лукашенко в інтерв’ю говорить, що російські війська були на території Білорусі «на навчаннях», але згодом частину російського війська «спровокували» і тому вони «повернули на Київ».
Журналісти надіслали речниці Лукашенка питання про те, чи давав він дозвіл на облаштування на території Білорусі табору для ув’язнення та тортур українців, чи Володимир Путін на власний розсуд облаштував такий пункт на території суверенної, відповідно до конституції Білорусі, держави. На момент публікації матеріалу відповіді не надійшло.
«Чи стануть ці факти про роль влади Білорусі та Олександра Лукашенка у війні проти України предметом вивчення міжнародної системи кримінального правосуддя?» – запитують у розслідуванні журналісти.
Як повідомляють правозахисники, наразі частина українців, які пройшли через фільтраційний табір на території державного підприємства «Прип’ятський Альянс» у Наровлі, досі перебувають у полоні, зокрема, на території виправних колоній у Росії.
Більше про це читайте тут.
Форум