Доступність посилання

ТОП новини

У ГПУ дали «Київстару» 2 тижні для надання частини даних із телефонів журналісток Седлецької і Бердинських


Наталка Седлецька і Крістіна Бердинських раніше заявили, що суд надав Генеральній прокуратурі України доступ до інформації і з їхніх телефонів
Наталка Седлецька і Крістіна Бердинських раніше заявили, що суд надав Генеральній прокуратурі України доступ до інформації і з їхніх телефонів

Слідчий Генеральної прокуратури України 4 вересня дав два тижні компанії «Київстар» на надання частини даних із телефонів головної редакторки програми журналістських розслідувань «Схеми» Наталки Седлецької і журналістки видання «Новое Время» Крістіни Бердинських. Така вимога з’явилася всупереч закликам міжнародних правозахисних і журналістських організацій, а також заяв Євросоюзу і ОБСЄ не робити цього.

У листі слідчого Руслана Іжука, який очільник ГПУ Юрій Луценко продемонстрував під час зустрічі з депутатами 5 вересня, кінцевим терміном надання затребуваних в оператора даних із мобільних обох журналісток вказано 18 вересня, хоча термін дії самої ухвали спливає пізніше – 27 вересня.

Окрім цього, в листі йдеться, що «на даний час» слідчий витребує інформацію тільки про місце перебування телефонів протягом 17 місяців у рамках дії певних базових станцій поблизу Національного антикорупційного бюро України.

За словами голови комітету Верховної Ради з питань свободи слова Вікторії Сюмар, яка була присутня на зустрічі з генпрокурором, Юрій Луценко заявив, що подібним зверненням слідчий все таки обмежив рівень втручання у діяльність журналістів.

«Генпрокурор повідомив нам, що слідчий буквально вчорашнім зверненням обмежив оцей рівень втручання в діяльність журналіста не періодом у 17 місяців, а територією. Зокрема, де розташована [будівля] НАБУ. Й інші зустрічі журналіста не будуть підпадати», – цитує вона очільника ГПУ.

Адвокати наголошують, що місце перебування журналісток, ще й протягом такого довгого часу, є надзвичайно чутливою інформацією, отримання силовиками доступу до якої засудила громадськість і міжнародні інституції.

«Такий лист слідчого до оператора зв'язку є початком фактичного виконання ухвали, – пояснює адвокат Анатолій Попов. – Замість того, щоб дати підлеглим вказівку взагалі не виконувати ухвали, генеральний прокурор санкціонував «Добровільні обмеження», які взагалі не означають, що вже буквально завтра слідчий не передумає і не забажає отримати повний доступ до всієї інформації, зазначеної в ухвалі суду. Зрозуміло, що громадськість взагалі не буде повідомлена про це», – зазначає адвокат Анатолій Попов.

Наразі слідчий запитав обмежений обсяг даних, проте сам лист містить застереження про те, що це тільки «на даний момент». За словами адвоката, це означає, що фактично генпрокуратура зробила відволікаючий маневр, щоб «приспати обґрунтоване обурення громадськості» щодо порушення прав журналіста.

Раніше низка правозахисних і медійних організацій оприлюднили заяву, в якій наголосили, що дії прокурора і судді мають стати предметом дисциплінарного розгляду.

«Ми наполягаємо, що з огляду на непропорційність і необґрунтованість дій вчинених прокурором і суддею, дії останніх мають стати предметом дисциплінарного розгляду. Ми також наполягаємо, що ухвалення будь-яких рішень щодо доступу до листування журналіста має бути актом виняткової дії та забезпечено процедурними гарантіями», – заявили підписанти.

Вони додають, що будь-який дозвіл на розкриття інформації має бути належно обґрунтованим з точки зору гарантій, встановлених Європейською конвенцією та має бути предметом ґрунтовного аналізу.

На тому, що українська влада має поважати право журналістів на конфіденційність джерел, також наголосили у ОБСЄ та платформі Ради Європи.

Також ЄС та США висловили побоювання, що подібні рішення суду можуть мати несприятливий вплив на свободу преси.

27 серпня Печерський районний суд Києва на вимогу Генеральної прокуратури дав їй дозвіл отримати від провайдера інформацію з телефону головного редактора програми журналістських розслідувань програми «Схеми» Наталки Седлецької. В ухвалі йдеться про надання доступу слідства до дзвінків і смс-повідомлень журналістки з липня 2016-го по листопад 2017 року і до даних про місце розташування її телефону протягом цих 17 місяців.

Радіо Свобода обурене цією ухвалою. Редакція програми «Схеми» виступила із заявою, у якій засудила тиск на Наталку Седлецьку.

У Генпрокуратурі запевняють, що дані з телефону журналісток необхідні слідству для розслідування «за фактами можливого розголошення директором Національного антикорупційного бюро України Артемом Ситником відомостей, що становлять державну таємницю».

5 вересня журналістка Крістіна Бердинських повідомила, що суд надав Генеральній прокуратурі України доступ до інформації і з її телефону.

XS
SM
MD
LG