Доступність посилання

ТОП новини

Перші газові санкції – у Єврокомісії розповіли деталі 14-го пакету обмежень проти Росії


ЄС запровадив санкції проти російського зрідженого газу
ЄС запровадив санкції проти російського зрідженого газу

Чотирнадцятий пакет санкцій щодо Росії від Євросоюзу, затверджений 24 червня, вперше містить норми, які стосуються газового сектору Росії. Нові санкції не заброняють країнам ЄС купувати російський скраплений газ, проте ускладнюють Росії торгівлю СПГ із третіми країнами, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода в Брюсселі.

Зокрема, нові обмеження забороняють Росії перепродавати СПГ у портах і водах країн Євросоюзу. Оскільки СПГ транспортується танкером у переохолодженому рідкому вигляді, для операцій із ним потрібен доступ до портів і спеціальних терміналів, який тепер буде закритий.

«Росія відправляє СПГ з арктичних експортних терміналів. Він транспортується дуже великими кораблями, які відомі як криголами, і яких не так багато у світі. Вони використовували кілька портів ЄС для своєї логістики, щоб перевантажувати цей газ на менші кораблі, які прямуватимуть до третіх країн. Таким чином, в основному завдяки цьому заходу ми робимо дорожчим, дуже дорогим для Росії здійснення цієї діяльності з реекспорту до третіх країн», – пояснив неназваний чиновник Єврокомісії, не уповноважений офіційно давати коментарі ЗМІ.

Санкції також заблокують нові інвестиції, а також надання товарів, технологій і послуг для завершення проєктів російських СПГ-терміналів в Арктиці й Балтії, таких як Arctic LNG 2 і Murmansk LNG. «Ці проєкти мали б запрацювати після 2027-2030 років, але ми ускладнюємо для Росії їх розвиток. І ми фактично завдаємо шкоди їхнім майбутнім доходам», – пояснили в Єврокомісії.

Водночас у санкційному пакеті передбачений адаптаційний період для газових заборон у дев’ять місяців, щоби уникнути нестабільності на ринку. Зокрема, цей часовий проміжок враховує також можливе завершення транзиту природного російського газу через газогони територією України до ЄС, оскільки дія чинних конктрактів щодо транзиту завершується наприкінці року.

Попри відсутність прямих газових санкцій, тобто відмови ЄС купувати будь-який російський газ, Євросоюз за останні три роки суттєво скоротив споживання російських енергоносіїв. До повномасштабного вторгнення Росії в Україну частка російського газу в ЄС становила 45%, тепер зменшилася до 15%. СПГ становить 5% від споживання газу в 2023 році.

Обсяги споживання російського газу, що надходить газогонами, скоротилися через вибухи на російських газопроводах «Північний потік» восени 2022 року і політику ЄС зі скорочення споживання російських енергоресурсів.

  • Зображення 16x9

    Олена Абрамович

    Розповідаю про шлях України до Євросоюзу та НАТО, політику в Брюсселі, життя українців у Бельгії, культуру та кіно.

    Народилася на Волині, журналістиці навчалась у Києво-Могилянській академії. За подіями в Брюсселі активно стежу з 2014 року, відколи почала працювати брюссельським кореспондентом для українського телебачення. Із липня 2023 року – кореспондентка Радіо Свобода та телеканалу «Настоящее время» (створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки») в Брюсселі.

Форум

XS
SM
MD
LG