Партнерство Росії та Ірану майже напевно зумовлене взаємними безпековими та економічними інтересами, однак рівень недовіри між країнами залишається, зазначає Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на свою розвідку.
«Партнерство Росії та Ірану майже напевно було зумовлене взаємними безпековими та економічними інтересами, оскільки обидві держави зблизилися після вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Росія залишається залежною від іранської військової підтримки, оскільки війна в Україні триває. Однак рівень недовіри залишається, і напруженість у відносинах між двома країнами, найімовірніше, буде перешкоджати розширенню їхньої співпраці», – вважають британські військові.
17 січня 2025 року президент Росії Володимир Путін і президент Ірану Масуд Пезешкіан підписали нову 20-річну угоду про всеосяжне стратегічне партнерство. Угода є частиною ширшої структури співпраці між двома державами в різних галузях, що майже напевно є зобов'язанням зміцнювати двосторонні зв'язки. Вона охоплює співпрацю у сфері оборони та безпеки, економіки, торгівлі, транспорту, енергетики, технологій, інформаційної та кібернетичної безпеки.
На відміну від угод з КНДР і Білоруссю, угода між Росією і Іраном не містить положення про взаємну оборону, звертає увагу британська розвідка.
У Міноборони Британії вважають, що угода, найімовірніше, забезпечить правову основу для подальшої ірансько-російської співпраці, формалізуючи існуючі та майбутні зусилля зі співробітництва, однак, навряд вона стане значним піднесенням партнерства або суттєво розширить сферу їхньої нинішньої співпраці.
Візит президента Ірану до Росії відбувся за три дні до інавгурації на пост президента США Дональда Трампа, який заявляв про намір сприяти якнайшвидшому встановленню миру в Україні. Трамп також обіцяв зайняти жорсткішу позицію щодо Тегерана, який намагається впоратися з зростаючими економічними проблемами та іншими викликами, що включають військові невдачі та їхні наслідки для сфери іранського впливу на всій території Близького Сходу.
Речник Кремля Дмитро Пєсков раніше відкинув будь-який зв’язок між приїздом до Росії Пезешкіана та інавгурацією Трампа.
Останнім часом, як зазначає Associated Press, дві держави поглиблювали співпрацю на тлі запроваджених проти них жорстких міжнародних санкцій. Обмеження щодо Тегерана діють через його ядерну та ракетну програми; Росія перебуває під санкціями США, Великобританії, Євросоюзу та низки інших країн за агресивну війну проти України та анексію Криму у 2014 році.
Форум