Пекін відкидає звинувачення України щодо залучення китайських компаній до виробництва у Росії продукції військового призначення.
«Ми уточнили позицію Китаю з відповідних питань. Китай рішуче виступає проти необґрунтованих звинувачень і політичних маніпуляцій», – сказав речник МЗС Китаю Го Цзякунь.
У речника запитали, якою є реакція Пекіна на те, що МЗС України у вівторок викликало посла Китаю в Україні, висловивши занепокоєння щодо причетності китайських компаній до виробництва товарів військового призначення для Росії.
22 квітня посол КНР в Україні Ма Шенкунь був запрошений до Міністерства закордонних справ. Під час зустрічі заступник міністра закордонних справ Євген Перебийніс наголосив, що факти участі китайських громадян у бойових діях проти України на боці РФ, а також залучення китайських компаній до виробництва у Росії продукції військового призначення «викликають серйозне занепокоєння та суперечать духу партнерських відносин між Україною та КНР».
Як повідомили в МЗС, докази таких фактів були передані українськими спецслужбами китайській стороні.
У зв’язку з цим Перебийніс закликав китайську сторону вжити заходів з метою припинення підтримки Росії у її агресії проти України.
17 квітня президент України Володимир Зеленський розповів, що Україні стало відомо про постачання Китаєм військових товарів до Росії.
«На сьогодні ми маємо інформацію загальну від Служби безпеки, від розвідок про порох й артилерію», – заявив він.
Міністерство закордонних справ Китаю 18 квітня розкритикувало звинувачення Зеленського, назвавши його слова «безпідставними».
У липні 2024 року Зеленський повідомив про отримане підтвердження від Пекіна, що Китай не постачатиме зброї РФ.
Читайте також: Військовополонені громадяни Китаю розповіли, як потрапили до армії РФ
Водночас у січні 2025 року проєкт Радіо Свобода «Схеми» повідомив, що Китай став для Росії єдиним джерелом галію та германію, а також – одним з лідерів у постачанні стибію, хімічних елементів, необхідних для виробництва зброї, зокрема ядерної. Імпортують ці метали в Росію державні та приватні компанії, які так чи інакше повʼязані з російським військово-промисловим комплексом, купуючи їх у китайських фірм з державним капіталом.
Влада Китаю заявляє, що не надає зброю жодній зі сторін російсько-українського конфлікту, який називає «українською кризою». Пекін критикують за відмову засудити Москву через її повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року і за зв’язки з РФ.
Форум