Російські прикордонники залишили прикордонний контрольно-пропускний пункт «Агарак» на кордоні Вірменії з Іраном, йдеться у новому звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Аналітики зазначають, що «росіяни спільно з вірменами перебували на цьому КПП понад 30 років». Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян 30 грудня оголосив, що «вірменські прикордонні війська почали патрулювати КПП «Агарак» без російських сил».
«Імовірно російські прикордонники залишили цей район відповідно до угоди від жовтня 2024 року про те, що прикордонники Вірменії поновлять контроль над пунктом пропуску з 1 січня 2025 року», – зазначили в ISW.
Крім того, наголошують аналітики, Пашинян додав, що російські прикордонники працювали на КПП «Агарак» з 1991 року.
«Виведення російських прикордонників з КПП «Агарак» відбулося за п’ять місяців після того, як російські прикордонники завершили виведення військ з єреванського міжнародного аеропорту «Звартноц». Це ще раз продемонструвало прихильність Вірменії до скорочення двосторонніх відносин з Росією у сфері безпеки», – зазначили в Інституті вивчення війни.
Раніше Пашинян заявив, що розбіжності між Єреваном та Москвою щодо оцінки ролі Організації договору про колективну безпеку та її зони відповідальності свідчать про настання «точки неповернення».
Така заява пролунала після коментарів Володимира Путіна за підсумками саміту ОДКБ в Астані в листопаді. Тоді російський президент наголосив, що організація не виступила на боці Єревана під час війни за Карабах, оскільки ситуація не підпадала під визначення зовнішньої агресії проти Вірменії.
Пашинян ще на початку року оголосив про замороження членства Вірменії в ОДКБ і припустив можливий вихід країни з організації, якщо вона не виконає своїх зобов’язань і не визнає зони відповідальності.
Йшлося про військову операцію Азербайджану в Карабаху у вересні 2023 року. Пізніше голова вірменського уряду назвав ОДКБ загрозою національній безпеці Вірменії, незважаючи на запевнення організації щодо збереження зобов’язань перед Єреваном.
Форум