Генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш закликав Росію дозволити безпечний експорт збіжжя через українські порти.
Порти Одеса, Чорноморськ та інші були відрізані російськими військовими кораблями в Чорному морі, тому зерно може подорожувати лише перевантаженими наземними маршрутами, які менш ефективні.
Виступаючи 18 травня на саміті ООН у Нью-Йорку, присвяченому проблемі продовольчої безпеки у світі, Ґутерріш сказав: «Давайте прояснимо: ефективного вирішення продовольчої кризи без реінтеграції виробництва продуктів харчування в Україні не існує».
Він додав, що альтернативні маршрути транспортування можуть бути вивчені, навіть, якщо відомо, що лише цього буде недостатньо для вирішення проблеми.
До вторгнення Росії у лютому Україна експортувала через свої порти 4,5 мільйона тонн сільськогосподарської продукції на місяць – 12 відсотків світового обсягу пшениці, 15 відсотків кукурудзи та половину олії.
Ґутерріш сказав, що війна в Україні посилила глобальну нестачу продовольства, внаслідок чого кількість людей у світі, які страждають від серйозної нестачі харчів, збільшилася зі 135 мільйонів у 2019 році до нинішніх 276 мільйонів.
Крім того, понад пів мільйона людей живуть в умовах голоду, що більш ніж на 500 відсотків більше, ніж у 2016 році, додав Ґутерріш.
«Це загрожує призвести до того, що десятки мільйонів людей опиняться на межі відсутності продовольчої безпеки, за якими підуть недоїдання, масовий голод і криза, яка може тривати роками», – вказав генсекретар ООН.
Війна та міжнародні економічні санкції проти Москви порушили постачання добрив, пшениці та інших товарів як з України, так і з Росії, що призвело до зростання цін на продукти харчування та паливо, особливо в країнах, що розвиваються.
Генсекретар ООН також заявив, що і російські продукти харчування та добрива «мають мати повний та необмежений доступ на світові ринки».