Швейцарія може відправити 200 миротворців в Україну в разі перемирʼя, заявив глава збройних сил країни Томас Зюсслі в інтервʼю газеті Blick, опублікованому 23 лютого.
Томас Зюсслі сказав, що важливо «розрізняти зобовʼязання з примусу до миру і зобовʼязання з підтримання миру».
«Примус до миру означає: мир має бути забезпечений за допомогою зброї. Швейцарія не бере в цьому участі. Миротворчість передбачає, що Росія і Україна погоджуються припинити бойові дії, а ООН погоджується направити миротворчі сили для забезпечення миру. Це може означати різні завдання», – підкреслив він.
Він додав, що Швейцарія, ймовірно, могла б надати близько 200 солдатів протягом девʼяти-дванадцяти місяців. Але пояснив, що миротворча місія означає, що фактичне розгортання зброї «дозволяється лише в ситуації, повʼязаній із самообороною», навівши в якості прикладу Косово, де швейцарські солдати служать у складі сил під проводом НАТО.
«Миротворчість передбачає, що Росія і Україна погоджуються припинити бойові дії і приймають надсилання ООН миротворчих сил для гарантування миру», – сказав Зюсслі.
Командувач зазначив, що «питання полягає в тому, що потрібно ООН» і що вирішить парламент, і «це гіпотетичні питання. Поки що миру немає, і немає запиту з боку ООН».
20 лютого газета The Telegraph з посиланням на свої джерела повідомила, що прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер представить президентові США Дональду Трампу план із розміщення в Україні близько 30 тисяч військовослужбовців з європейських країн після можливого укладання мирної угоди з Росією – як одну з гарантій дотримання миру.
Раніше він заявив, що Британія готова відправити в Україну своїх військових у рамках миротворчої місії. Поки що жодна з країн Європи так само чітко не заявляла про готовність брати у ній участь, хоча деякі не виключили цього.
План передбачає відправку в Україну невеликого контингенту, який не буде розміщений на лінії фронту. Європейські військові, як пише The Telegraph, перебуватимуть у великих українських містах, портах й інших критично важливих об’єктах інфраструктури, таких як АЕС. За словами одного з джерел видання, у місії також братимуть участь спостережні й розвідувальні літаки, безпілотники і супутники, щоб забезпечити «повну картину того, що відбувається». У Чорне море також будуть направлені патрульні кораблі для забезпечення свободи судноплавства.
Офіційно британський уряд поки що не підтверджував справжність плану, про який йдеться у публікації.
За даними Financial Times, Президент Франції Емманюель Макрон пропонував, аби європейські миротворчі сили були розміщені за майбутньою лінією розмежування, а не безпосередньо на ній. Але, як зазначається, Німеччина, Італія, Іспанія та Польща висловилися проти того, аби відправляти свої війська.
За словами президента України Володимира Зеленського, у разі, якщо Україну не приймуть до НАТО, у країні мають бути розміщені миротворці з країн Альянсу. Росія неодноразово заявляла, що виступає проти розміщення військ НАТО в Україні, а міністр закордонних справ Сергій Лавров цього тижня заявив, що Москва розглядатиме це як «пряму загрозу» суверенітету Росії, навіть якщо війська діятимуть там під іншим прапором.
Форум