Доступність посилання

ТОП новини

МОЗ: кожна п’ята дитина 6-8 років в Україні має надлишкову вагу


Заступник міністра Ігор Кузін зазначив, що це перше дослідження дитячого ожиріння в Україні в межах Європейської ініціативи ВООЗ
Заступник міністра Ігор Кузін зазначив, що це перше дослідження дитячого ожиріння в Україні в межах Європейської ініціативи ВООЗ

Надлишкову масу тіла фіксують у майже 23% дітей молодшого шкільного віку в Україні – про це йдеться в дослідженні, результати якого представило Міністерство охорони здоров’я 4 лютого.

Дослідження провела на замовлення МОЗ громадська організація «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка» за фінансової підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва та компанії GFA Consulting Group GmbH. Воно було здійснене в рамках Європейської ініціативи ВООЗ.

«Згідно з результатами дослідження, серед дітей 6-8 років надлишкова маса тіла спостерігається у 22,96%, з них 9,13% мають ожиріння, а 2,63% — важке ожиріння. При цьому хлопчики більш схильні до проблем з вагою: показники надлишкової маси тіла у них сягають 25,24% проти 20,72% у дівчат», – йдеться в результатах.

Заступник міністра Ігор Кузін зазначив, що це перше дослідження дитячого ожиріння в Україні в межах Європейської ініціативи ВООЗ (COSI). За його словами, результати дозволяють зібрати більше даних про причини надлишкової ваги в дітей:

«Це дозволяє оцінити і ефективність реформи шкільного харчування, коригувати підходи до профілактики неінфекційних захворювань з раннього віку та зрештою формувати безпечне освітнє середовище».

Читайте також: З окупованих територій Херсонщини вдалося вивезти пʼятьох дітей – Прокудін

Основними факторами, які впливають на розвиток ожиріння, є нездорове харчування та малорухливість. За висновками дослідження, лише близько половини українських дітей харчується з дотриманням рекомендації МОЗ – щодня їсти фрукти та овочі:

«Свіжі фрукти щодня їдять лише 55,3% дітей, а овочі – 41,4%. Натомість опитування батьків показало, що діти споживають забагато цукру: щодня цукровмісні напої вживають 20,3% дітей, а солодкі закуски (печиво, торти, десерти) – 17,8% дітей».

Крім того, дослідження показало брак фізичної активності серед дітей: третина не займається взагалі або має менше години інтенсивних фізичних навантажень на тиждень. Водночас 54,4% учнів «проводять більше двох годин за електронними пристроями у будні дні, а у вихідні цей показник зростає до 83,4%».

Міністерство зазначає, що рівень поширеності надлишкової маси тіла та ожиріння серед дітей в Україні зіставний з показниками інших країн, які брали участь в дослідженні: в середньому 25% дітей мають надлишкову масу тіла, в тому числі ожиріння.

Читайте також: Доплата вчителям, укриття та харчування – Шмигаль розповів про фінансування закладів освіти

Відомство називає серед факторів зниження ймовірності формування надмірної ваги у дитини:

«Материнське молоко містить оптимальний баланс поживних речовин, що впливає на регуляцію апетиту та сприяє зменшенню ризику розвитку метаболічних порушень, таких як ожиріння. У ході дослідження стало відомо, що лише 26 % дітей перебували виключно на грудному вигодовуванні у перші шість місяців життя, як це рекомендує ВООЗ. Кожна шоста дитина перебувала на грудному вигодовуванні менше місяця, а кожна одинадцята – взагалі не отримувала грудного молока».

МОЗ додає, що в 2023-2024 роках близько 21% дітей у віці 7 років мали надлишкову масу тіла або ожиріння, щодня понад 40% із них споживали солодкі закуски, а кожна п’ята дитина пила підсолоджені напої.

Дослідження проводили серед учнів 1-2 класів, їхніх батьків та представників закладів освіти в усіх регіонах України, крім окупованих територій та зон бойових дій з листопада 2023 року по лютий 2024 року. Загалом опитали 3 557 дітей та 3 601 батьків у 187 школах у 20 регіонах України.

У жовтні 2024 року, уряд спрямував 2 мільярди гривень на організацію безоплатного гарячого харчування для початкової школи. Станом на кінець листопада 93% закладів освіти скористалися коштами субвенції та запровадили безоплатне харчування для учнів 1-4 класів.

Форум

XS
SM
MD
LG