Здача в оренду неіснуючого житла, візова афера, збір даних під виглядом надання допомоги, псевдоперевезення за кордон – це лише поодинокі зафіксовані правоохоронцями факти, коли українських переселенців намагалися ошукати.
Проєкт «Ти як?» від Радіо Свобода розповідає історію біженок, які, попри вимушене переселення, шукали способу за допомогою українських викладачів «підтягнути» знання своїх дітей з певних предметів, а опинилися – і без уроків, і без грошей. Редакція також поспілкувалася з юристом про те, що в таких ситуаціях робити батькам та вчителям і чи можуть вони взагалі розраховувати на повернення коштів.
Після початку великої війни Вікторія Жупник з донькою знайшла прихисток у Бельгії, а Валентина Кушнерук з сином – у Німеччині. Біженки між собою не знайомі, але обидві стверджують, що їх та ще з сотню батьків ошукала директорка репетиторського онлайн-центру.
Українки розповідають, що шукали у мережі школу, де би їхні діти могли покращити знання з математики чи іноземної мови, оплатили за навчання, але послуги не отримали взагалі або отримали частково. За словами жінок, на початку цього року керівниця центру повідомила їм, що заклад припиняє свою роботу, а на звернення батьків про повернення коштів – не реагує.
Про факт неотримання послуг Вікторія, Валентина та інші батьки написали заяви у поліцію. І з’ясували, що потерпіли не лише вони, але й педагоги, які не отримали зарплатні за проведені уроки.
«Швидше за все, гроші не поверну»
Майже три роки як Вікторія Жупник з донькою живуть у найбільшому місті Бельгії – Антверпен. Сюди вони переїхали після початку великої війни з Івано-Франківська. Нині донька Вікторії навчається у п’ятому класі місцевої школи.
«Цього навчального року у неї почалися дроби з математики, їй було дуже важко з цим. І я вирішила знайти їй вчителя. Шукала тут, хотіла знайти офлайн-заняття, але нічого не могла знайти, оскільки хтось працює, хтось немає часу або нам не підходив час. І я вирішила знайти вчителя онлайн», – розповідає біженка.
Я зайшла на їхній сайт, подивилася, що там гарні відгуки булиВікторія Жупник
Вікторія каже, на онлайн-школу Fabulous centre натрапила у соціальній мережі Instagram:
«Далі я зайшла на їхній сайт, подивилася, що там гарні відгуки були. Перше заняття ми мали десь через тиждень. Моїй доньці дуже сподобалася вчителька, її підхід до уроків. На початку жовтня (2024 року – ред.) ми оплатили 24 заняття з математики. Вартувало це 12 тисяч гривень».
За словами Вікторії, її донька займалася з педагогом репетиторського центру двічі на тиждень. До кінця курсу залишалося шість занять, коли менеджер закладу запропонувала продовжити навчання і пообіцяла знижку на майже три тисячі гривень. Біженка розповідає, в листопаді за 36 занять оплатила 17 тисяч на рахунок ФОПа Марії Зеленської, яка називала себе директоркою.
Далі у доньки Вікторії були зимові канікули. Онлайн-навчання у школі мало розпочатися десятого січня. Але в цей день біженка отримала лист на електронну пошту від директорки про те, що центр припиняє роботу.
«Це було надзвичайно важке рішення, продиктоване непростими обставинами, які склалися останнім часом. У жовтні я перенесла складну подвійну операцію і під час моєї відсутності керівники напрямів, яким я довірила управління центром, не змогли впоратися з покладеними обов’язками. Це спричинило труднощі, які не дозволяють центру продовжувати свою діяльність. До того ж з першого січня 2025 року податки в Україні зросли втричі . Це суттєво ускладнило фінансову ситуацію, зробивши подальшу роботу школи неможливою з поточних причин. Про можливе відновлення роботи Центру я обов’язково повідомлю вас окремо», – ідеться у повідомленні, з яким ознайомився проєкт «Ти як?».
Закон про підвищення податків в Україні набув чинності з 1 грудня 2024-го. Він передбачає підвищення військового збору з 1,5 до 5% від доходів фізичних осіб, крім військовослужбовців. Для ФОПів III групи військових збір тепер становитиме 1% від доходу, а для I, II та IV груп – 10% від мінімальної заробітної плати, яка нині становить вісім тисяч гривень на місяць.
Тож, Вікторія заплатила за 60 уроків, з яких її дитина пройшла тільки 18, а 42 – ні.
Більше вже не буду шукати школу онлайн, якими би там не були рекомендаціїВікторія Жупник
У відповідь на лист директорки біженка написала, що хоче повернути кошти за уроки, які не відбулися, але жодної відповіді не отримала. І тоді – вирішила повідомити про факт шахрайства у поліцію.
«Це зі мною таке сталося перший раз, але, напевно, я більше вже не буду шукати школу онлайн, якими би там не були рекомендації. Моя донька ходить в нідерландську школу, в неї є ще французька мова. Я думала, що ми влітку візьмемо ще уроки французької мови в них. А тепер все, зупинилася, більше не ризикую. Я розумію, що швидше за все гроші не поверну», – каже вона.
«Попит дуже великий»
До початку великої війни Валентина працювала сценаристкою на телебаченні у Києві. В перший день повномасштабного вторгнення вона з сином перебралася на захід країни. У Львові, каже, познайомилася з волонтеркою, яка запропонувала сім’ї переїхати в Німеччину, у Гамбург.
У ФРН Валентина вивчила мову і влаштувалася на роботу у центр зайнятості, де допомагає українським біженцям з пошуком роботи та оформленням документів. А її син навчається у четвертому класі німецької школи.
Я побачила, що син пише, наприклад, в українських текстах німецькі буквиВалентина
«Ми на початку відвідували дві школи – німецьку і українську онлайн. Але потім я зрозуміла, що це дуже важко. Коли я побачила, що син пише, наприклад, в українських текстах німецькі букви, я зрозуміла, що потрібно щось одне обрати. Коли діти переходять у п’ятий клас, вони можуть обирати звичайну школу або гімназію. Я хочу, щоб моя дитина поступила в гімназію, але вчителі сказали, що в нього є проблеми з німецькою, наприклад, з граматикою, письмом», – розповідає Валентина.
Тож жінка почала шукати репетитора, щоб покращити мовні навички сина. Як і Вікторія Жупник, яка знайшла прихисток у Бельгії, вона натрапила на репетиторський центр Fabulous centre у соцмережі Instagram. Прочитавши позитивні відгуки на сайті закладу, зізнається, без вагань обрала саме його.
Це немаленька сума для мене, це – третина моєї зарплатиВалентина Кушнерук
«Я оплатила за навчання в кінці листопада (2024 року – ред.), тоді була хороша акція. Один урок коштував 550 гривень, вони створили такі умови, що можна було платити і в євро, і в гривнях. І це було дуже зручно, бо у мене німецька картка, української я вже не маю. Власне, я заплатила майже 550 євро за 48 уроків, це немаленька сума для мене, це – третина моєї зарплати. Але я думаю: це для дитини, нехай буде», – каже біженка.
Валентина перерахувала кошти на рахунок британського банку, власницею якого є директорка Марія Зеленська, про що свідчить квитанція. З 48 оплачених занять, у її сина, каже, було лише десять. На 11 урок викладач не підключився. На що менеджер школи повідомила жінці, що педагог у відпустці. Валентина зізнається, цей момент її насторожив, бо раніше вчителька казала, що заняття будуть. Дату старту навчання, каже, менеджери переносили двічі, а потім отримала аналогічний лист про призупинення роботи центру від директорки.
У відповідь на це повідомлення Валентина написала керівниці центру, що хоче повернути кошти, щоб знайти нового вчителя для сина. За словами жінки, жодної реакції від керівниці закладу на це вона не отримала. Тож Валентина теж подала заяву в поліцію.
Наживатися на цьому на людях не можнаВалентина Кушнерук
«Я не дуже вірю в те, що ми повернемо ці гроші, якщо чесно. Але я би хотіла, щоб ця людина отримала якесь покарання. Де є гарантія, що вона завтра, через пів року не відкриє нову школу і знову не надурить людей? Для мене ця ситуація просто жахлива, тим паче, коли попит на такі речі дуже великий, велика кількість дітей зараз перебуває за кордоном і вони вивчають інші іноземні мови, це прекрасний бізнес. Але наживатися на цьому на людях не можна. Особисто для мене – кожна копійка має значення», – каже вона.
Більшість батьків, які оплатили навчання своїх дітей у цьому центрі, знайшли прихисток за кордоном після початку повномасштабної війни. Попри те, що вони у різних країнах, їм вдалося знайти одне одного, об’єднатися і створити групу, де розповідають свої історії. Нині спільнота налічує більше сотні учасників. А ще батьки з’ясували, що, ймовірно, ошукали не лише їх, але й вчителів центру.
«Це ніби подвійне шахрайство»
Аліса – за фахом викладачка французької та англійської мов. Жінка розповідає, шукала роботу дистанційно, оскільки перебуває у декретній відпустці. І натрапила на оголошення про вакансію тренера у Fabulous Center у соціальні мережі Instagram. Так у цьому репетиторському центрі називають викладачів. Аліса пройшла співбесіду, онлайн-навчання і приступила до роботи у жовтні 2024-го.
«Нам сказали, що оплата відбувається два рази на місяць. 400 гривень нам виплачували за індивідуальний урок, який триває 50 хвилин з учнем. Якщо це парний урок, двоє учнів, то ціна за заняття була 500. Мені сподобалися умови тим, що, скажімо, ціна за урок була досить висока ніж в інших центрах. Ще тренерів закликали, щоб вони самі створювати уроки, презентації. І за це теж була оголошена оплата за урок – 350 гривень», – розповідає педагогиня.
Аліса згадує, станом на кінець минулого року, у центрі було близько 300 учнів і 70 працівників, серед яких – педагоги та менеджери. Цю інформацію можна побачити і на сайті центру. Зі її слів викладачки, вчителям обіцяли офіційне працевлаштування, але цього так і не сталося.
Неодноразово зверталися з питанням щодо офіційного працевлаштуванняАліса
«Дівчата неодноразово зверталися із питанням щодо офіційного працевлаштування, бо надавали документи. На що нам відповідали, що зараз цим займається юрист центру, все в процесі. Ніхто не говорив про те, що є проблеми з фінансами в школі. Казали, що в зв’язку з нововведеннями банків про перевищення ліміту важко знайти спосіб оплачувати всім відразу виконану роботу. І сказали, що оплата за жовтень переноситься на десять днів», – розповідає Аліса.
Зарплату за жовтень, каже Аліса, отримала як звичайний платіж на банківську картку. А за наступні два місяці їй не виплатили 32 тисячі гривень. За словами викладачки, наприкінці грудня директорка центру повідомила працівникам про фінансові труднощі у центрі, далі озвучила про канікули, а на початку січня – взагалі про призупинення роботи центру.
«Сьомого січня було останнє повідомлення від пані Зеленської, що центр зупиняє свою роботу. Викладачі залишилися з великою сумою неотриманих коштів, учні залишилися зі сплаченими коштами і неотриманими заняттями. Це ніби подвійне шахрайство, бо вкрали тисячу гривень з твоєї кишені і тисячу від тієї людини. Я писала в особисті директорці, кожен з викладачів і працівників писав, але реакції немає», – каже педагогиня.
Центр «збанкрутував»
На сайті Fabulous centre зазначається, що він надає послуги з вивчення польської, німецької, французької, англійської, італійської мов, готує учнів до національного мультипредметного тесту з української мови та літератури, математики, історії України. Жодної інформації про історію центру, команду чи контактів тут немає. Біля деяких рубрик вказано, що інформація в розробці.
В розділі Oferta йдеться, що послуги надає ФОП Зеленська Марія Сергіївна. За даними аналітичної платформи YouCountrol, Зеленська стала підприємицею у вересні 2023 року і надає допоміжні послуги з освіти. Адреса реєстрації бізнесу – в одній з квартир київської багатоповерхівки, яка є місцем масової реєстрації, за інформацією YouCountrol. Доступ до сторінки центру в соціальній мережі Instagram – обмежений.
Проєкту «Ти як?» вдалося зв’язатися із підприємицею і поставити їй запитання про діяльність освітнього центру. Марія Зеленська розповіла, що він розпочав роботу у червні 2024 року і працював успішно до жовтня, поки, за словами жінки, вона не потрапила до лікарні за станом здоров’я.
Два місяці я намагалася його врятувати, але ніякМарія Зеленська
«Я не змогла контролювати всі процеси. Коли я вже вийшла з лікарняного, я побачила, що мій центр, м’яко кажучи, в мінусі. Я залишила замість себе підрядника, який мав виконувати обов’язки фінансового директора, залишили плани, які ми розраховували, скільки треба на оплату підрядникам (викладачам – ред.), скільки нам треба на матеріали, скільки нам треба на рекламу, на податки. Я побачила, що ми план не виконали. Листопад та грудень для освітнього бізнесу не є сезонним, то, відповідно, в листопаді ми також не заробили ту суму, яка нам була потрібна. У грудні ми не заробили навіть половини від того, що нам було потрібно. І це стало причиною банкрутства. Два місяці я намагалася його врятувати, але ніяк. Центр збанкрутував, на жаль. Так сталося», – каже Зеленська.
Марія Зеленська підтверджує, що працівники її центру не були офіційно працевлаштовані, пояснюючи це тим, що, мовляв, не встигли підписати з ними договори. За словами керівниці онлайн-центру, вона почала процедуру банкрутства ФОПа. Повернути кошти батькам за ненадані послуги чи педагогам за роботу у неї немає можливості. Також Зеленська додала, що наразі працівники поліції до неї не зверталися.
Що робити?
Щоб розібратися в ситуації, ми вирішили звернутися до юридичного фахівця. Адвокат з цивільного права Володимир Марусяк пояснив, що фізична особа-підприємець чи компанія не можуть себе на словах оголосити банкрутом. Для цього має бути відповідне рішення суду.
Фізична особа-підприємець чи компанія не можуть себе на словах оголосити банкрутомМарусяк
За словами Марусяка, маючи квитанції, батьки мають змогу повернути свої кошти, але їм варто звертатися не до поліції, а до суду:
«Якщо люди замовили послугу, наприклад, освітню, але послуга не надалася або не надалася в повному обсязі, тоді власне споживачі, клієнти мають право на відшкодування, повернення або повністю грошей за ненадані послуги, якщо такі послуги не надавалися повністю або частково, якщо послуги надавалися частково. Це є цивільно-правові відносини, в яких особа звертається до суду з позовом про стягнення коштів за ненадані послуги чи безпідставно отримані кошти. Це не є злочин, де мала би втрутитися поліція, тому що злочин шахрайства зокрема є тоді, якщо б вони заплатили кошти ФОПові, яка не мала б права надавати освітні послуги чи не має досвіду, а виключно шляхом обману заволоділа цими грошима. Тобто займалася якимось видом діяльності, не пов’язаним з освітою, але ввела людей в оману таким чином, що люди вважали, що вона надає освітні послуги».
А от з педагогами ситуація складніша, каже адвокат, через те, що між ними та підприємицею не було підписано жодних договорів.
«Це є неналежним чином оформлені відносини, які за своїм характером мають елементи трудових. В такому випадку люди теж мають звертатися до суду, з вимогою про стягнення коштів за роботу, але їм треба довести, що між ними були відносини. Це можуть бути переписки, будь-які листи. Або можуть звернутися до Держпраці з проханням провести перевірку. З рішенням Держпраці про те, що були трудові відносини, але без належного врегулювання, є всі шанси, що в суді людина отримає позитивне рішення», – переконаний адвокат.
- Близько 40 скарг батьки та працівники центру написали у Подільське управління поліції міста Києва, оскільки саме в цьому районі зареєстрована директорка онлайн-центру як підприємиця.
- Начальник сектору протидії шахрайством Андрій Бруяка у коментарі Радіо Свобода зазначив, що поліція розслідує провадження за фактом шахрайства, вчиненого у великих розмірах або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки.
- У разі доведення провини підозрюваний може отримати від трьох до восьми років позбавлення волі.
Форум