Доступність посилання

Рінкевичс: у Латвії не виключають можливості відправки військ до України, але є умови


Перш за все, має бути ясність щодо того, як буде посилено власну безпеку і обороноздатність Латвії у разі відправки солдатів, сказав Рінкевичс
Перш за все, має бути ясність щодо того, як буде посилено власну безпеку і обороноздатність Латвії у разі відправки солдатів, сказав Рінкевичс

У Латвії обговорюють питання про направлення військ в Україну в рамках можливого миротворчого контингенту, але для цього необхідно виконати кілька умов, розповів 19 лютого президент Едгар Рінкевичс в інтервʼю латвійському телеканалу LTV.

Перш за все, має бути ясність щодо того, як буде посилено власну безпеку і обороноздатність Латвії у разі відправки солдатів, сказав Рінкевичс. Другим важливим питанням є те, якими будуть правила перебування солдатів в Україні.

«Якщо немає гарантій статті 5 (стаття 5 НАТО гарантує принцип колективної оборони країн-членів у разі нападу – ред.) або чогось еквівалентного, піддавати наших солдатів ризику – навіть якщо у випадку, якщо хтось нападе на українських солдатів, нам доведеться йти на допомогу, а ми не отримаємо достатньої підтримки – це дискусійні питання», – сказав Рінкевичс.

«У мене таке відчуття, що ми зараз перебуваємо в дещо теоретичній ситуації. Я був би обережно скептичним щодо того, чи дійдемо ми до цього», – додав президент.

Рінкевичс також підтвердив, що наразі немає ознак концентрації російських збройних сил біля кордонів Латвії, хоча і припустив, що хоча Росії наразі, ймовірно, бракує військової сили для нападу на країну-члена НАТО, він не виключає можливості того, що в якийсь момент Росія «має плани перевірити НАТО» і його єдність у певний спосіб.

20 лютого газета The Telegraph. з посиланням на свої джерела повідомила, що прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер представить президентові США Дональду Трампу план із розміщення в Україні близько 30 тисяч військовослужбовців з європейських країн після можливого укладання мирної угоди з Росією – як одну з гарантій дотримання миру.

Стармер, як очікується, відвідає Вашингтон для зустрічі з Трампом наступного тижня. Раніше він заявив, що Британія готова відправити в Україну своїх військових у рамках миротворчої місії. Поки що жодна з країн Європи так само чітко не заявляла про готовність брати у ній участь, хоча деякі не виключили цього.

План передбачає відправку в Україну невеликого контингенту, який не буде розміщений на лінії фронту. Європейські військові, як пише The Telegraph, перебуватимуть у великих українських містах, портах й інших критично важливих об’єктах інфраструктури, таких як АЕС. За словами одного з джерел видання, у місії також братимуть участь спостережні й розвідувальні літаки, безпілотники і супутники, щоб забезпечити «повну картину того, що відбувається». У Чорне море також будуть направлені патрульні кораблі для забезпечення свободи судноплавства.

Офіційно британський уряд поки що не підтверджував справжність плану, про який йдеться у публікації.

За даними Financial Times, Президент Франції Емманюель Макрон пропонував, аби європейські миротворчі сили були розміщені за майбутньою лінією розмежування, а не безпосередньо на ній. Але, як зазначається, Німеччина, Італія, Іспанія та Польща висловилися проти того, аби відправляти свої війська.

За словами президента України Володимира Зеленського, у разі, якщо Україну не приймуть до НАТО, у країні мають бути розміщені миротворці з країн Альянсу. Росія неодноразово заявляла, що виступає проти розміщення військ НАТО в Україні, а міністр закордонних справ Сергій Лавров цього тижня заявив, що Москва розглядатиме це як «пряму загрозу» суверенітету Росії, навіть якщо війська діятимуть там під іншим прапором.

Форум

XS
SM
MD
LG