Доступність посилання

«Не будемо сприймати борги, коли ми говоримо про минуле» – Зеленський про «червоні лінії» України стосовно нової угоди зі США



«Якщо там (в угоді про корисні копалини - ред.) це питання порушується, ми не будемо сприймати борги, коли ми говоримо про минуле»
«Якщо там (в угоді про корисні копалини - ред.) це питання порушується, ми не будемо сприймати борги, коли ми говоримо про минуле»

Український президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не визнаватиме кредитом військову допомогу, яку надану раніше США.

«Якщо будуть ризикові речі для нас, то безумовно я буду це комунікувати..Якщо питання боргів, чесно, я не знаю… Але якщо там (в угоді про корисні копалини - ред.) це питання порушується, ми не будемо сприймати борги, коли ми говоримо про минуле. Якщо буде йтись про нову підтримку, тоді США можуть ставити ті чи інші умови. Ми розуміємо, що безкоштовно ця команда нічого нам робити не буде», – заявив президент, відповідаючи на запитання щодо «червоних ліній» України стосовно нової угоди зі США щодо корисних копалин.

В розмові з журналістами президент заявив, що в п’ятницю Україна офіційно отримала американський варіант нової угоди про корисні копалини.

Він зазначив, що віцепрем’єрка Юлія Свириденко розповіла йому, що «це зовсім інший документ, там багато всього, про що не йшлося, а також з’явилися деякі речі, які сторони раніше відкидували». Однак Зеленський не повідомив деталей.

Цього тижня президент США Дональд Трамп заявив, що очікує, що незабаром буде підписано угоду з Україною щодо корисних копалин. Згодом український президент Володимир Зеленський підтвердив, що США готують новий проєкт угоди. За його словами, американська сторона запропонувала Києву «одразу велику угоду».

Газета Financial Times та агентство Bloomberg, які ознайомились із новим проєктом угоди, повідомили, що Сполучені Штати наполягають на укладенні нової угоди з Україною, яка поширюватиметься на всі природні ресурси, включаючи нафту та газ, а також основні енергетичні активи країни.

Згідно з документом, адміністрація президента США вимагає «права першої пропозиції» на інвестиції у всі інфраструктурні та ресурсні проекти. Якщо угоду буде підписано, США матимуть можливість контролювати інвестиції в інфраструктуру, пов’язану з експлуатацією природних ресурсів, у тому числі залізницю, порти, шахти, переробні заводи.

Київ повинен буде перераховувати до спеціального інвестиційного фонду 50 відсотків доходів від нових інфраструктурних проєктів та проєктів із розробки природних ресурсів. Згідно з проєктом угоди, США хочуть отримати право першими вимагати прибуток, що перераховується до цього фонду.

Вашингтон також вимагає, щоб Україна та США створили наглядову раду для контролю за спільним інвестиційним фондом. США зможуть призначити трьох із п’яти членів ради, що надасть Вашингтону повне право вето при ухваленні рішень.

Як зазначає FT, у цій угоді США не пропонують Києву жодних гарантій безпеки. Попередня версія угоди також не містила тих гарантій безпеки для України, на яких наполягав Зеленський.

Раніше цього місяця Україна і США домовилися укласти угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів України. Спроби підписати угоду провалилися 28 лютого після суперечки між Трампом і Зеленським у Білому домі.

19 березня Трамп і Зеленський домовилися працювати разом, щоб припинити війну Росії проти України під час телефонної розмови, яку Білий дім назвав «фантастичною».

Форум

XS
SM
MD
LG