У 47% українців повністю толерантним є ставлення до біженців, ще майже 40% згодні, щоб вони поверталися до України (разом 87%), не хотіли б їх повернення лише 13%. Про це йдеться у соціологічному опитуванні Київського міжнародного інституту соціології.
Соціологи зазначають, що в принципі ці дані узгоджуються з даними дослідження, яке проводилося у вересні 2022 року.
Середня соціальна дистанція від населення України до біженців дорівнює 3.66. Соціальна дистанція є показником того, наслідки близькі стосунки респонденти готові допустити з представниками певної групи, де 1 – згоден допустити як члена родини, 7 – взагалі не пускав би в Україну.
Щодо внутрішньо переміщених осіб (ВПО) індекс соціальної дистанції – 3.20.
За даними опитування, готові допустити їх у своє оточення майже 58% респондентів, ще 35% погоджуються, що вони мають жити в Україні (разом 93%). Таким чином 93% населення погоджується допустити ВПО у своє оточення, ксенофобне ставлення до них мають лише 7% (майже стільки ж скільки до україномовних українців). Тому ситуація з ВПО виглядає цілком сприятливою, констатує КМІС.
Соціологи також зауважують, що за результатами опитування, проведеного у вересні-жовтні 2024 року, 68% ВПО відчувають позитивне ставлення до себе від громади, 27% – нейтральне, лише 4% відчувають до себе негативне ставлення.
За даними КМІС, ставлення до українців, які опинилися на окупованій території після 24 лютого 2022, є гіршим – індекс соціальної дистанції 3.97, що нижче середньої.
Як свідчать результати опитування, готові допустити їх в своє оточення 40.7%, ще 44.6% погоджуються, що вони мають жити в Україні (разом 85%). Ксенофобне ставлення до них мають 15%.
«Негативне ставлення до наших біженців в Європі, яке досить поширене у соціальних мережах, зменшує відсоток тих, хто повернеться в Україну після війни. Те саме стосується тих, хто опинився на окупованих територіях. А це разом не менше, ніж 8 мільйонів людей. Ставлення до внутрішньо переміщених осіб впливає на можливості адаптації на новому місці і на економічні процеси. Важливим є ставлення і до інших груп», – зазначає гендиректор КМІС Володимир Паніотто.
Коментуючи результати дослідження, він каже, що ставлення українців до більшості груп є задовільним – найкраще ставлення до ВПО, більш-менш нормальне ставлення до біженців і російськомовного населення України, трохи гірше, але в цілому нормальне ставлення до людей на окупованих територіях.
Упродовж 20 вересня-3 жовтня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) було опитано 989 респондентів.
Форум