Посадовці Європейського союзу привітали «значний крок» до створення спеціального трибуналу щодо російської агресії проти України – про це заявила, зокрема, пресслужба Європейської комісії 4 лютого.
Правознавці Європейської комісії, Зовнішньополітичної служби ЄС, Ради Європи, України та ще 37 країн «заклали правові основи для заснування Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України». За повідомленням, учасники також визначили ключові елементи «попереднього статуту Шумана» – основного правового тексту, який регулюватиме функціонування Спеціального трибуналу.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вказала на те, що повномасштабним вторгненням до України Росія вчинила «одне з найсерйозніших порушень: злочин агресії».
Читайте також: Шмигаль обговорив із генсекретарем Ради Європи спецтрибунал щодо злочину агресії Росії
«Тепер правосуддя наближається. Правосуддя для України. Ми заклали правові основи для спеціального трибуналу. Також правосуддя неможливе без компенсації. Росія повинна нести відповідальність за свою агресію, і вона має заплатити. Ми зробили перший крок до комісії з розгляду претензій за участі ЄС», – повідомила вона.
Висока представниця ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас заявила, що створення спецтрибуналу має «широку міжнародну підтримку та широке міжнародне зобов’язання підзвітності».
«Безкарні злочини лише спонукають до нових звірств. Це сигнал світові, що ніхто з російського керівництва не є недоторканним», – додала дипломатка.
Єврокомісія додає, що після початку роботи трибунал матиме повноваження притягати до відповідальності російських політичних і військових лідерів за злочин агресії. У пресслужбі сьогоднішню зустріч назвали «проривом у процесі, що триває, щодо забезпечення відповідальності за злочин агресії проти України, а також для підтримки системи міжнародного кримінального правосуддя».
Читайте також: Росія визнала «небажаним» Реєстр військових збитків через її війну в Україні
Також сьогодні Єврокомісія ухвалила рекомендацію Раді Європи щодо участі в офіційних переговорах щодо створення Комісії з міжнародних позовів для України. Комісія з розгляду заяв відповідатиме за розгляд, оцінку та прийняття рішень щодо отриманих претензій, зареєстрованих у Реєстрі збитків, і визначення суми компенсації, що підлягає відшкодуванню в кожному випадку.
Очікується, що спецтрибунал буде заснований угодою між урядом України та Радою Європи. Рада Європи відповідатиме за процедуру ухвалення правових інструментів, необхідних для створення трибуналу. Перший раунд переговорів щодо Комісії з розгляду заяв має початися ближче до кінця березня цього року.
У грудні 2024 року президент Володимир Зеленський подякував кожній державі та всім посадовцям, які допомагають в ініціативі створення спецтрибуналу проти Росії за злочин агресії, але, за його словами, треба більше такої роботи, щоб трибунал запрацював і став справді дієвим.
Форум