Доступність посилання

ТОП новини

Угорщина отримала гарантії від Єврокомісії в обмін на розблокування санкцій проти Росії


Посля ЄС погодили кроки з підтримки енергетичної безпеки Угорщини і Словаччини, серед яких переговори з Україною щодо транзиту енергоносіїв, повідомив Радіо Свобода чиновник в колах ЄС
Посля ЄС погодили кроки з підтримки енергетичної безпеки Угорщини і Словаччини, серед яких переговори з Україною щодо транзиту енергоносіїв, повідомив Радіо Свобода чиновник в колах ЄС

Посли Європейського союзу вранці 27 січня узгодили позиції з Угорщиною, що дозволяє розблокувати продовження санкцій Євросоюзу проти Росії, термін яких спливає 31 січня. Зокрема, комітет постійних представників країн-членів ЄС, тобто послів (COREPER), погодив кроки з підтримки енергетичної безпеки Угорщини і Словаччини, серед яких переговори з Україною щодо транзиту енергоносіїв, повідомив Радіо Свобода чиновник в колах ЄС, обізнаний з перебігом переговорів, але не уповноважений давати коментарі ЗМІ.

Йдеться про зобов’язання Єврокомісії продовжувати переговори з Україною для відновлення і стабілізації її енергетичної інфраструктури, а також для забезпечення безперебійного транзиту енергоносіїв через українські трубопроводи до ЄС. До переговорів мають долучати Угорщину і Словаччину.

Угорщина, зокрема, погодилася підтримати продовження санкцій у понеділок, якщо Єврокомісія надасть відповідні гарантії щодо енергетичної безпеки країн-членів ЄС, зокрема у випадку загрози з боку зовнішніх факторів.

«Наш голос вирішить те, чи Єврокомісія надасть гарантію, що вона діятиме у разі енергетичних загроз з-за меж Європейського союзу», – написав у соцмережах міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, підкреслюючи важливість таких гарантій для Угорщини та її економіки.

Сійярто також написав, що «санкції проти Росії нещадно провалилися», і що угорська економіка зазнала збитків на суму 19 мільярдів євро. Втім ЄС не запроваджував санкцій проти російського газу, але наклав обмеження на нафту, забезпечивши тимчасові винятки з енергетичних санкцій для Угорщини і Словаччини, які не мають виходу до моря й отримують нафту через українські трубопроводи.

Наразі уряди Угорщини і Словаччини протестують проти того, що Україна з початком 2025 року відмовилася поновлювати контракт на транзит російського газу українськими трубами. Президент України Володимир Зеленський днями заявляв, що Україна готова швидко відновити транзит природного газу своєю територією для країн Східної Європи, однак не російського, а азербайджанського.

Водночас аналітики застерігають, що з огляду на невеликі видобутки газу в Азербайджані й імпорт цією країною енергоносіїв з Росії, це може означати, що до ЄС буде потрапляти російський газ під виглядом азербайджанського.

24 січня посли країн-членів ЄС не змогли узгодити продовження європейських санкцій проти Росії на зустрічі у Брюсселі. Рішення заблокувала Угорщина, попри те, що до завершення дії санкцій залишився тиждень. Якщо ЄС не встигне узгодити рішення до 31 січня, законність замороження російських суверенних активів буде під питанням.

Форум

XS
SM
MD
LG