Доступність посилання

ТОП новини

У ЄС розділилися щодо того, де купувати зброю


У будь-якому разі країнам-членам ЄС доведеться витрачати на оборону більше – наполягали лідери, прибуваючи на саміт
У будь-якому разі країнам-членам ЄС доведеться витрачати на оборону більше – наполягали лідери, прибуваючи на саміт

Лідери 27 країн-членів Європейського союзу обговорюють на саміті в Брюсселі оборонну стратегію блоку і мають різні погляди щодо того, чи витрачати кошти з фондів ЄС на закупівлю зброї в межах Євросоюзу, чи дозволити купівлю у США, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода в Брюсселі.

Ідею спрямувати всі закупівлі, які йтимуть спільно від ЄС, а не від окремих країн-членів блоку, на закупівлі всередині Євросоюзу просуває Франція. «Саме вирішуючи купувати і віддавати перевагу європейським закупівлям, ЄС стане більш незалежним. Це досить просто», – сказав французький президент Емманюель Макрон, прибуваючи на саміт.

Макрон наполіг, що Європа має відігравати більшу роль у гарантуванні безпеки блоку.

За даними «Доповіді Драгі» (доповідь від економіста й колишнього прем’єр-міністра Італії Маріо Драгі), у період із середини 2022 року до середини 2023 року 63% всіх оборонних замовлень ЄС було розміщено в компаніях США, ще 15% – в інших постачальниках із-за меж ЄС. Драгі рекомендував ЄС збільшити виробництво всередині блоку.

Водночас країни Балтії наполягають, що часу чекати на збільшення виробництва всередині ЄС немає, і застерігають від погіршення відносин зі США у разі зменшення закупівлі зброї. «Закупівля військового обладнання у Сполучених Штатів буде питанням, яке створює конструктивний, а не деструктивний економічний порядок денний», – наголосив президент Литви Гітанас Науседа, прибуваючи на саміт лідерів ЄС.

У будь-якому разі країнам-членам ЄС доведеться витрачати на оборону більше – наполягали лідери, прибуваючи на саміт. За результатами минулого року країни ЄС витрачали в середньому 1,9% ВВП на оборону. Це на 30% більше, ніж у 2021 році, проте досі не досягає 2%, як про це було домовлено в рамках НАТО ще у 2014 році, після початку гібридної російської агресії проти України. Окрім того, президент США Дональд Трамп наполягає, що тепер ціль витрат на оборону варто підняти до 5% від ВВП.

Форум

XS
SM
MD
LG