Доступність посилання

ТОП новини

Чи зможе ЄС підтримати ідею генсека НАТО – взяти на себе більше витрат на підтримку Украни?


Винищувачі F-16 ЗСУ пролетіють над ЗРК «Патріот» у невідомому місці в Україні. 2024 рік
Винищувачі F-16 ЗСУ пролетіють над ЗРК «Патріот» у невідомому місці в Україні. 2024 рік

Як збільшити витрати на оборону – питання, яке лідери 27 країн-членів будуть обговорювати на своєму першому у 2025 році, але неформальному саміті-ретриті у Брюсселі 3 лютого. Що там буде про Україну? І чи є шанс, що ЄС підтримає ідею Генерального секретаря НАТО перебрати на себе частину фінансування підтримки України, яку несли на собі Сполучені Штати.

Радіо Свобода запитало про це кількох дипломатів ЄС, ознайомлених із перебігом справ.

Президент США Дональд Трамп неодноразово заявляв, що країни-члени НАТО мають витрачати на оборону 5% від ВВП, а не 2%, як було узгоджено раніше.

Збільшення витрат на оборону, в тому числі і військову допомогу Україні, яка теж враховується в якості оборонних витрат країн-членів НАТО, стане головним питанням, яким ЄС займатиметься цього року, кажуть дипломати ЄС.

Президент США Дональд Трамп
Президент США Дональд Трамп

Чи може Європа платити більше?

Водночас ідея з фінансуванням ЄС військової допомоги Україні від США, яку генсек НАТО Марк Рютте озвучив на Світовому економічному форумі у Давосі, наразі в Брюсселі не має значної підтримки.

Тоді Рютте, зокрема, заявив, що якщо нова адміністрація Трампа буде готова продовжувати постачати зброю Україні зі своєї оборонно-промислової бази, то рахунок можуть оплаттит європейці.

Він сказав, що президент США Дональд Трамп має рацію, коли каже, що Європа повинна платити більше, щоб допомогти Україні виграти війну, оскільки «це конфлікт глобального рівня, але все ж Україна ближча до Європи, ніж до США».

Рютте не назвав конкретних цифр того, скільки заплатить Європа, і не сказав, чи отримав згоду європейських лідерів із цього приводу.

Марк Рютте
Марк Рютте

Спільного рішення не буде?

Організувати таке фінансування централізовано від Євросоюзу не є можливим, сказав Радіо Свобода чиновник у Раді Євросоюзу, не уповноважений давати офіційні коментарі ЗМІ.

«Складне питання. Договори ЄС чітко визначають, що ЄС може і не може робити у сфері оборони – він не може купувати зброю», – повідомив чиновник.

І додав, що більше шансів забезпечити таке фінансування шляхом об'єднання країн, які готові долучитися.

Один із дипломатів ЄС, тим часом, наполіг, що висувати такі пропозиції, «це не справа НАТО», і що країни ЄС кожна по-своєму вже допомагають Україні, а США «теж мають свій інтерес».

Український танкіст 68-ї бригади поруч із танком «Леопард 1А5» на позиції поблизу Покровська. 13 грудня 2024 року
Український танкіст 68-ї бригади поруч із танком «Леопард 1А5» на позиції поблизу Покровська. 13 грудня 2024 року

Інший дипломат зауважив, що додаткові 60 мільярдів євро на оборонні потреби України можна було б забезпечити, якби всі країни-члени досягли показника витрат на оборону у 2% від ВВП. Він обґрунтував ці розрахунки опублікованою у вересні 2024 року доповіддю від економіста й колишнього прем'єра Італії Маріо Драгі.

«Ви всі читали «Доповідь Драгі», і якщо подивитися на сторінку 54, там дуже цікаві підрахунки: якби кожна європейська держава-член витрачала 2% на оборону, як було вирішено в Уельсі у 2014 році, це б вивільнило додаткові 60 мільярдів євро на оборону. Цим можна легко фінансувати річні оборонні потреби України», – вважає дипломат.

Станом на кінець 2024 року, 7 із 31 держав-членів НАТО не досягли витрат на оборону у 2% від ВВП.

Верховна представниця ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Кая Каллас. Брюссель. 27 січня 2025 року
Верховна представниця ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Кая Каллас. Брюссель. 27 січня 2025 року

На тлі внутрішніх політичних проблем у низці країн-членів ЄС, які заважають збільшенню оборонних бюджетів, лідери сподіваються наростити інвестиції в оборонну галузь завдяки приватним компаніям та змінам, які торік запровадив Європейський інвестиційний банк.

Зокрема, ЄІБ переглянув свою політику, яка забороняла видавати кредити на виготовлення зброї, і дозволив інвестиції в проєкти з переважно військовим, а не цивільним застосуванням.

Дев'ятнадцять країн Європейського Союзу надіслали 30 січня спільний лист керівництву банку та Ради Євросоюзу, закликаючи Європейський інвестиційний банк ще більше розширити можливості таких інвестицій, щоб кредити надавали не лише на боєприпаси і зброю, а й, наприклад, на будівництво нових заводів. Також ЄІБ закликають розглянути можливість почати випускати «оборонні облігації».

  • Зображення 16x9

    Олена Абрамович

    Розповідаю про шлях України до Євросоюзу та НАТО, політику в Брюсселі, життя українців у Бельгії, культуру та кіно.

    Народилася на Волині, журналістиці навчалась у Києво-Могилянській академії. За подіями в Брюсселі активно стежу з 2014 року, відколи почала працювати брюссельським кореспондентом для українського телебачення. Із липня 2023 року – кореспондентка Радіо Свобода та телеканалу «Настоящее время» (створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки») в Брюсселі.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG