Доступність посилання

ТОП новини

Данілов: вторгнення РФ мало початися 22 лютого, у Києві до цього готувалися


«Єдине, чого ми не очікували, – це те, що буде задіяна територія Білорусі», – сказав секретар РНБО
«Єдине, чого ми не очікували, – це те, що буде задіяна територія Білорусі», – сказав секретар РНБО

Російське вторгнення в Україну планувалося на 22 лютого, і саме до нападу цього дня готувалася українська влада, заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов.

«Ми були свідомі того, що буде відбуватися на території нашої країни. Більше того, дата нападу була не 24 лютого, а 22-го. Вони 22 лютого мали напасти на нашу країну в тому форматі, який є зараз. Єдине, чого ми не очікували, – це те, що буде задіяна територія Білорусі. Дискусії були про це, але у підсумку ми вважали, що це буде по-іншому. Але сталося як сталося», – сказав Данілов в інтерв’ю Бі-Бі-Сі.

За його словами, доказом того, що українська сторона готувалася до вторгнення, «є те, що вже 50-й день ми тримаємо оборону».

«Жодна розвідка світу не давала нашій країні більше ніж 21 день», – додав секретар РНБО.

Він заявив, що Росія мала «доволі простий план» із захоплення України, який включав знищення президента Володимира Зеленського і подальше встановлення у Києві маріонеткового уряду, очолити який мали люди у «великих погонах».

«У нас є чітке уявлення, що це мало бути 22 (лютого – ред.). Наші розвідники в боях дістали накази, які були видані на 22 число, а потім виправлені на 24-е. План був доволі простий і зухвалий: перш за все, знищення президента нашої країни. У них це стояло питанням номер один, і було декілька спроб по цьому питанню. Більше того, я можу сказати, що 22 лютого приблизно о 19:20 ми отримали інформацію, що найближчим часом це може відбутися», – сказав Данілов.

За словами секретаря РНБО, «по протоколу» він проінформував президента, особисту охорону, Управління державної охорони, прем’єр-міністра, його службу безпеки, міністра внутрішніх справ, всі відповідні органи.

«Це було 22 числа. Потім ще було чотири спроби. Крайня була 7 березня – тоді ми отримали інформацію від наших партнерів, розвідок, що планується така операція», – сказав він.

Данілов додав, що «найнапруженіші» були перші три-чотири дні.

«Стрілянини в перші дні було немало (на підході до Офісу президента – ред.). Я не хочу казати кількість людей, які поклали в перші дні, ДРГ, які були на території. Вони тут були. Ви не думайте, що вони йшли непідготовленими. Була сітка, були опрацьовані багато моментів. Але я вдячний і охороні президента, і УДО, яке тримало і тримає урядовий квартал, і всім нашим військовим», – заявив Данілов.

На запитання, хто мав очолити маріонетковий уряд, який планували утворити росіяни, секретар РНБО відповів: «Скажімо так, я розумію, кого вони готували на цю посаду. І це не Медведчук і не Янукович», а також заперечив, що це могли б бути ексдепутати Євген Мураєв чи Олег Царьов.

«Єдине, що я можу сказати, що це люди в погонах. У великих погонах», – заявив Данілов.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

Встановлюйте новий застосунок Радіо Свобода на смартфони та планшети Apple і Android.

XS
SM
MD
LG