Білоруські підприємства налагодили виробництво та постачання до Європейського союзу нового продукту – протиожеледного реагенту Norta, пише білоруська служба Радіо Свобода. У Білоруському розслідувальному центрі (БРЦ) з’ясували, що під цією назвою ховається технічна сіль, яку Білорусь у великих обсягах експортувала до Євросоюзу до запровадження обмежень. Його реальним виробником є підсанкційне підприємство «Білоруськалій».
БРЦ стверджує, що за допомогою інформації з одного документа викрила схему обходу європейських санкцій великою білоруською компанією.
У вересні 2022 року Білорусь затвердила технічні умови на новий продукт – антиожеледний реагент для доріг і тротуарів Norta.
Продукт зацікавив покупців з Європейського союзу. Компанія Complex Fertilizers мала поставити 66 тонн Norta польській компанії JP Company в березні 2024 року. Про це написано в сертифікаті якості, який БРЦ отримав від джерела в галузі вантажних перевезень. Слідчі звернули увагу на код товару, вказаний у документі: хоч продукт і називається «протиожеледний матеріал», його маркування відповідає хлориду натрію. Вміст цієї речовини в Norta становить 98,2%. Такий же склад містить галіт або технічна сіль, яку Білорусь упродовж років експортувала до ЄС.
У документі вказана адреса реєстрації білоруської компанії-постачальника «Комплексні добрива»: агромістечко Рачень Мінського району, вулиця Садова, 54. В цьому ж будинку зареєстровано АТ «Рачень». Воно входить до складу холдингу «Біларуськалій-Агро». Його бенефіціаром є державне підприємство «Білоруськалій».
Номер вагону, в якому перевозили товари компанії «Комплексні добрива» для польської компанії JP Company, вказував на безпосередню причетність підсанкційного підприємства до виробництва та постачання Norta. Використовуючи унікальну послідовність із восьми цифр у базі даних, ви можете дізнатися, кому вона належить. Як повідомляє «Громада залізничників Білорусі», вагон належить «Білоруськалію». І, швидше за все, він перевозив продукцію білоруського калійного підприємства під виглядом протиожеледного матеріалу від «Комплексних добрив».
«З імовірністю, що наближається до 100%, це той же мінерал, а точніше, мінералогічна сировина. Це однаково, як з огляду на список можливих домішок, так і з огляду на показники концентрації тих самих домішок», — пояснив БРЦ хімік Сергій Бессараб, якого попросили порівняти хімічний склад продукту Norta та галіту «Білоруськалію».
Компанія «Комплексні добрива» належить колишньому заступнику голови Республіканської партії праці та справедливості Дмитру Шаламіцькому (її лідер Олександр Хижняк був одним із кандидатів на президентських виборах 2025 року). Журналіст БРЦ, видаючи себе за потенційного покупця Norta, зв’язався з ним по телефону, щоб запитати, звідки компанія бере галіт. Шаламіцький відповів, що «Комплексні добрива» займаються виключно добривами: «Ми цим (виробництвом протиожеледного матеріалу Norta — ред.) не займаємося. Тому ми передали права іншій компанії».
Якій саме, співрозмовник не сказав. Водночас компанія Дмитра Шаламіцького до лютого 2024 року була одним із засновників ТОВ «Європейське аграрне агентство». Представник «Білоруськалію» підтвердив журналісту БРЦ, що останнє закуповує у них підсанкційну технічну сіль. На момент публікації «Європейське аграрне агентство» належить «Білоруськалію-Агро» і естонській фірмі European Agricultural Agency. Частку в естонській компанії має білоруський підприємець Олександр Богаченко.
Бізнес-партнер Богаченка Юрій Хруль є співзасновником польської компанії JP Company, тієї ж компанії, яка в сертифікаті якості, отриманому БРЦ, вказана як вантажоодержувач Norta. Власник компанії JP не знав, що Norta – заборонений до ввезення в ЄС продукт «Білоруськалію». Принаймні так він сказав у телефонній розмові з журналістом БРЦ.
«Білоруськалій», «Європейське аграрне агентство», «Комплексні добрива» не відповіли на запити розслідувачів.
Форум