Доступність посилання

ТОП новини

Білоруський «Інтеграл» обходить санкції і допомагає Росії у війні, постачаючи мікросхеми – розслідування


Журналісти з’ясували, що Білорусь купує комплектуючі для виробництва в Казахстані, а туди вони надходять від німецьких компаній через Польщу і Туреччину
Журналісти з’ясували, що Білорусь купує комплектуючі для виробництва в Казахстані, а туди вони надходять від німецьких компаній через Польщу і Туреччину

Білоруське підприємство «Інтеграл» у березні 2022 – червні 2024 року поставило до Росії понад шість мікросхем на суму понад 130 мільйонів євро. Цю продукцію російська військова промисловість використовує для створення ракет і високоточного озброєння, які російські війська застосовують для обстрілу мирних міст України. Про це йдеться в матеріалі Білоруського центру розслідувань, підготовленому за підтримки міжнародного Центру дослідження організованої злочинності й корупції (OCCRP).

Як йдеться в розслідуванні, «Інтеграл» забезпечив 80% від загального обсягу поставок білоруських мікросхем до Росії.

«З початком повномасштабної війни в Україні доходи «Інтегралу» зросли в рази. У 2023 році чистий прибуток компанії зріс у понад 11 разів порівняно з 2022 роком – до майже 150 мільйонів білоруських рублів (приблизно 50 мільйонів доларів в еквіваленті). Це в 40 разів більше від прибутку «Інтегралу» у 2021 році. «Даних за 2024 рік на момент публікації не було у відкритому доступі», – зазначається в розслідуванні.

Журналісти з’ясували, що Білорусь купує комплектуючі для виробництва в Казахстані, а туди вони надходять від німецьких компаній через Польщу і Туреччину.

Зокрема, таким чином білоруська компанія купує необхідні для виробництва соляну кислоту, газові двигуни MWM 2032 і запчастини до них. Як відзначають експерти, такі поставки небезпечні ще й тим, що їх можна скопіювати і відновити в процесі реінжинірингу.

Інші важливі для мікросхем західні компоненти – аргоно-іонні лазери, полірувальні підвіски, полірувальні круги, деталі, що використовуються у виробництві напівпровідників і мікроелектроніки – взагалі не входять до санкційних списків США і Євросоюзу, йдеться в розслідуванні.

Головне управління розвідки Міноборони України у переліку іноземних компонентів у російській зброї називає продукцію білоруських заводів «Інтеграл», «Радіотехніка» і СКБ «Захід».

24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне військове вторгнення в Україну, в тому числі з території Білорусі. Режим Олександра Лукашенка підтримав Росію у війні. Від початку вторгнення, а також у певні періоди пізніше територія Білорусі активно використовувалася російською армією для ударів по Україні, а згодом Білорусь постачала Росії певну військову техніку. Білорусь і Росія також активізували співпрацю в оборонній промисловості – через деякий час після початку широкомасштабної війни низка білоруських підприємств почали виконувати російські замовлення.

Форум

XS
SM
MD
LG