Доступність посилання

Правозахисники передали до МКС докази імовірних злочинів проти людяності в Білорусі


Міжнародний кримінальний суд (МКС)
Міжнародний кримінальний суд (МКС)

Шість білоруських і міжнародних правозахисних організацій подали до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) докази імовірних злочинів проти людяності, скоєних представниками білоруської влади. У центрі «Вясна» повідомили про надсилання доказів, документи готували Центр глобальної справедливості та прав людини (M.A.R.A.), Міжнародна федерація прав людини (FIDH), Міжнародний комітет з розслідування катувань у Білорусі, Білоруський Гельсінський комітет, «Вясна» та Human Constanta.

У спільній заяві 27 березня правозахисники зазначили, що відповідно до статті 15 Римського статуту МКС надіслали інформацію, яка «містить докази потенційних злочинів проти людяності, вчинених представниками білоруської влади з травня 2020 року, враховуючи попередню перевірку ситуації в Білорусі, ініційовану прокуратурою МКС після її передачі урядом Литви 30 вересня 2024 року».

Інформація «включає докази депортацій і переслідувань, які здійснюються проти частини цивільного населення Білорусі, включно з громадянами країни, які живуть за кордоном».

«Надіслана інформація демонструє, що урядовці створили атмосферу страху, терору та переслідувань, щоб «зачистити» населення від «нелояльних» осіб, змусивши до 6,4% білоруського населення покинути країну станом на 2020 рік», – ідеться в заяві.

Зазначається, що хоча Білорусь не є учасницею Римського статуту МКС, надіслана правозахисниками інформація містить правовий аналіз, який демонструє, що зазначений суд може здійснювати свою юрисдикцію, «оскільки принаймні один із елементів цих імовірних злочинів був скоєний на території країн, які є учасницями Римського статуту».

Правозахисники звернули увагу на те, що Міжнародна платформа підзвітності для Білорусі (IAPB) і Репортери без кордонів (RSF) раніше надіслали свої повідомлення щодо ситуації в Білорусі до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду. 30 вересня 2024 року уряд Литви передав до Офісу прокурора МКС матеріали про «транскордонні злочини проти людяності, вчинені Лукашенком і його співучасниками проти білорусів». Вільнюс аргументував своє рішення тим, що більше не може залишатися бездіяльним.

Про направлення матеріалів Міжнародної платформи підзвітності для Білорусі до прокуратури МКС стало відомо 8 лютого, організація «Репортери без кордонів» 24 січня виступила з відповідною заявою.

Форум

XS
SM
MD
LG