Драган Ставлянін
Президент Франції Емманюель Макрон відмовився прийняти відставку премʼєр-міністра Габріеля Атталя, у яку той хотів подати після результатів дострокових парламентських виборів. Як повідомили у Єлисейському палаці, Макрон попросив Атталя поки що залишитися на посаді, щоб забезпечити стабільність у країні.
Чи зможе президент Франції зберегти свій вплив і подолати розділеність країни, яка проявилася під час парламентських виборів?
Хоча ультраправі на чолі з Марін Ле Пен і не виграли вибори, як прогнозували після першого туру, однак їхнє третє місце і перше – у лівого альянсу «Новий народний фронт», може призвести до паралічу влади через неможливість досягти консенсусу в ухваленні рішень. Чи вдасться Макрону проявити свій хист і зняти цю поляризацію?
Після того, як ультраправе «Національне об’єднання» продемонструвало свою силу в першому турі позачергових парламеньських виборів у Франції, йому прогнозували здобуття перемоги у другому турі, отримання більшості у парламенті і здобуття права формувати уряд. Але французи вирішили по-іншому.
На виборах із рекордною щонаменше за десятиляття явкою ультраправе «Національне об’єднання» посіло лише третє місце. А переможцем стала сила на іншому кінці політичного спектру – лівий альянс «Новий народний фронт». Центристи на чолі з Макроном отримали другий результ.
На думку аналітиків, Франція зараз перебуває на «незвіданій території», бо отримала «підвішений парламент», що демонструє наскільки розділеним є французьке суспільство.
«Цього ніхто не очікував»
Згідно з оголошеними результатами виборів перше місце посіла партія «Новий народний фронт», отримавши 182 парламентські мандати.
На другому місці центристська група президента Емманюеля Макрона «Разом за Республіку» – 168 місць, а на третьому «Національне об’єднання» – 143 мандати.
«Можна сказати, що цього ніхто не очікував», – стверджує редактор Радіо Свобода Рікард Юзвяк.
Після перемоги «Національного об’єднання» в першому турі виборів центристські та ліві партії домовилися зняти 221 кандидата, в тому числі 83 від політичної групи Макрона та 132 від «Нового народного фронту», щоб завадити ультраправій партії прийти до влади.
Два тури французьких виборів мають своє значення, заявив Жак Рупнік, директор з досліджень CERI (Центру міжнародних досліджень) при паризькому Інституті політичних студій Sciences-Po, в інтерв’ю Радіо Свобода.
«У першому турі ви голосуєте за кандидата, якому симпатизуєте. А в другому турі ви голосуєте не за, а в основному проти того, кого ви не хочете бачити в парламенті», – пояснив Рупнік
Найбільшим пріоритетом на цих виборах було не допустити «Національне об’єднання» до влади.
Чи буде новий прем’єр-міністр від лівої партії?
Жан-Люк Меленшон, лідер ультралівої партії «Непокорена Франція» (LFI) і голова коаліції «Новий народний фронт», вимагає надати лівим можливість сформувати уряд.
Правила передбачають, що президент на цю роль має призначити політика з найбільшого угруповання.
Габріель Атталь, прем’єр-міністр Франції, заявив, що подасть у відставку, але при цьому він залишив для себе можливість очолити тимчасовий уряд під час Олімпійських ігор у Парижі, які розпочнуться 26 липня.
Але, як повідомили у Єлисейському палаці, Макрон попросив Атталя поки що залишитися на посаді, щоб забезпечити стабільність у країні.
Тож Макрон, ймовірно, розглядатиме всі варіанти, перш ніж призначить нового прем’єр-міністра.
Один з варіантів – спробувати розділити ліву коаліцію, яка об’єдналася лише після того, як Макрон оголосив дострокові вибори. об’єднав в одному таборі раніше розділених соціалістів, зелених, комуністів та представників ліворадикальної партії «Непокорена Франція».
Іншим варіантом міг би бути «уряд експертів», не пов’язаний із жодними політичними партіями. Але такий варіант потребував би підтримки більшості в Національних зборах.
Рупнік зазначив, що представники лівих партій, швидше за все, не підтримають так званий «уряд експертів», оскільки вони перемогли на виборах і прагнуть рухатися далі згідно зі своєю програмою.
«Програма лівих абсолютно нереалістична, тому що вона обіцяє стільки всього, що не має ні найменшого шансу бути реалізованою. Скарбниця порожня», – додав Рупнік.
Хоча поразка ультраправих може бути полегшенням, цього не можна сказати про перспективу економічних планів лівих, які можуть зруйнувати багато ринкових реформ Макрона.
«Макрон балансує на межі, але ще не впав»
Макрон бере участь в ювілейному саміті НАТО у Вашингтоні. Його позиція ослаблена, але все ще сильна.
Менш ніж за три тижні у Франції відкриються Олімпійські ігри. Це випробування, яке треба пройти і в разі успіху поляризація може зменшитися.
«Я б сказав, що Макрон ослаблений, він балансує на межі, але ще не впав з неї», – сказав Рупнік. Він додав, що, незважаючи на внутрішню нестабільність, зовнішня політика має залишитися стабільною.
Існують деякі застереження, якщо лівий альянс увійде до складу влади. «Новий народний фронт» розходиться у поглядах на деякі зовнішньополітичні питання, зокрема, партія Меленшона відмовляється називати «Хамас» терористичним угрупуванням.
Кінець «Національного об’єднання»?
Марін Ле Пен, яка планує вчетверте балотуватися на посаду президента у 2027 році, після поразки своєї партії заявила, що «хвиля піднімається», а перемога «Національного об’єднання» лише «відкладена».
Якщо жодна з партій не зможе сформувати стабільний уряд, згідно з конституцією Франції, вже через рік можуть бути оголошені дострокові вибори.
«Національне об’єднання», як найсильніша опозиційна партія в парламенті, може використати політичну нестабільність для нарощування підтримки на наступних виборах.
Макрон не зможе балотуватися на президентських виборах у 2027 році, а свого наступника він ще не призначив. Питання в тому, хто зможе протистояти Марін Ле Пен.
«Наразі можна видихнути з великим полегшенням. Але проблема ще не зникає», – сказав Рупнік.
Щодо підтримки Францією України, то ситуація теж буде змінюватися, хоча можливо не так драматично, якби вибори виграли ультраправі.
- Перед другим туром виборів лідерка ультраправих Марін Ле Пен заявила, що якщо її сила виграє вибори, то призначений від її політичної сили прем’єр-міністр скасує дозвіл для України бити по території Росії ракетами, які надала Франція.
- Ле Пен також заявила, що не дасть президенту Емманюелю Макрону відправити французькі війська в Україну.
- Представник переможного лівого блоку «Новий народний фронт», лідер крайньої лівої партії «Нескорена Франція» Жан-Люк Меланшон заявляв, що «жодна з партій у Національних зборах у лівому спектрі ніколи не казала, що поставки зброї Україні мають бути припинені». «Дехто вважає, що Зеленський і Путін нічим не відрізняються. Але я думаю, що є різниця, тому що Путін перетнув кордон і ми не можемо цього прийняти в Європі».
- Президент Франції Емманюель Макрон у червні оголосив про початок підготовки пілотів і механіків для використання літаків Mirage 2000, які Париж обіцяє надати Києву.
Форум