Доступність посилання

ТОП новини

«Літаючий Чорнобиль» ймовірно під Вологдою. США відстежили ракету РФ «Буревісник»


Скрін з відео Міноборони Росії ядерної ракети "Буревісник"
Скрін з відео Міноборони Росії ядерної ракети "Буревісник"

Інформації про «Буревісник» мало. Під час випробувань у 2019 році Очільник Росії Путін похвалився, що це зброя, яка не має аналогів у світі. «Ракета необмеженої дальності з ядерною енергетичною установкою», – так в РФ характеризують «Буревісник». Вона схожа на крилату ракету X-101, але більша за розміром. То де вона зараз може базуватися, Голос Америки наводить дані, посилаючись на супутникові знімки та аналіз американських дослідників.

The New York Times минулого року за супутниковими знімками підтверджувала факт випробування ракети. Повідомлялося про щонайменше 5 провальних випробувань. А Reuters з посиланням на організацію Nuclear Threat Initiative, каже загалом про 13 із 2017 року. Та лише два з них можна визнати частково успішними.

Два американські дослідники заявили, що вони визначили ймовірне місце розгортання в Росії нової крилатої ракети з ядерним двигуном "Буревісник", яку російський лідер Володимир Путін називає «невразливою».

Путін заявив, що ця зброя, яка отримала в НАТО назву SSC-X-9 Skyfall, має практично необмежений радіус дії та може обійти американську протиракетну оборону. Але деякі західні експерти заперечують його заяви та стратегічну цінність «Буревісника», стверджуючи, що ракета не додасть Москві можливостей, яких вона ще не має, і ризикує призвести до радіаційної катастрофи.

Порівняння супутникових знімків 2021 і 2023 років показує зведення Росією нових будівель та інших споруд на на острівному архіпелагу Нова Земля
Порівняння супутникових знімків 2021 і 2023 років показує зведення Росією нових будівель та інших споруд на на острівному архіпелагу Нова Земля

Використовуючи знімки, зроблені 26 липня 2024-го комерційною супутниковою компанією Planet Labs, два дослідники визначили як потенційне місце базування нової ракети будівельний об'єкт, що примикає до сховища ядерних боєголовок, відомого під двома назвами – Вологда-20 та Чебсара. Цей об'єкт знаходиться в 295 милях (475 км) на північ від Москви. Агентство Reuters першим повідомило про це виявлення.

Це місце призначене для великої стаціонарної ракетної системи – Skyfall
Евелет

Аналітик дослідницької та аналітичної організації CNA Декер Евелет знайшов супутникові знімки та визначив, що, на його думку, зараз будуються дев'ять горизонтальних пускових майданчиків. Вони з'єднані дорогами з будинками, в яких, на думку Евелета, обслуговуватимуться ракети та їх компоненти, а також існуючий комплекс із п'яти бункерів для зберігання ядерних боєголовок.

«Це місце призначене для великої стаціонарної ракетної системи, а єдина велика стаціонарна ракетна система, яку вони (Росія) зараз розробляють – це Skyfall», – сказав Евелет.

Запуск нової міжконтинентальної крилатої ракети з ядерним двигуном, 1 березня 2018 року
Запуск нової міжконтинентальної крилатої ракети з ядерним двигуном, 1 березня 2018 року

Ідентифікація ймовірного місця запуску ракети дозволяє припустити, що Росія починає її розгортання після серії випробувань останніх років, затьмарених проблемами, кажуть Евелет і другий дослідник, Джеффрі Льюїс, з Інституту міжнародних досліджень Міддлбері в Монтереї. Льюїс погодився з оцінкою знімків Евелета.

Зображення «наводять на думку про щось дуже унікальне, дуже незвичайне. І, звісно, ми знаємо, що Росія розробляє цю ракету з ядерною силовою установкою», – сказав він.

Ханс Крістенсен з Федерації американських учених, який також вивчив знімки на прохання Евелета, сказав, що на них видно пускові майданчики та інші об'єкти, які «можливо» пов'язані з «Буревісником».

Розміщення «Буревісника» у Вологді дозволить накопичувати ракети у бункерах, що зробить їх доступними для швидкого запуску
Льюїс та Евелет

Але він сказав, що не може дати однозначної оцінки, оскільки Москва зазвичай не розміщує ракетні пускові установки поряд зі сховищами ядерних боєголовок. Евелет, Льюїс, Крістенсен та ще три експерти сказали, що у звичайній практиці Москви ядерні боєзаряди для ракет наземного базування зберігаються далеко від стартових майданчиків – за винятком тих, що є на озброєнні її розгорнутих сил міжконтинентальних балістичних ракет (МБР).

Але «розміщення «Буревісника» у Вологді дозволить російським військовим накопичувати ракети з ядерними боєголовками у бункерах, що зробить їх доступними для швидкого запуску», кажуть Льюїс та Евелет.

Нова ядерна погроза?

Заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков заявив, що Росія внесе зміни до своїх керівних принципів щодо використання ядерної зброї у відповідь на те, що вона вважає ескалацією Заходу у війні в Україні, повідомило в неділю державне інформаційне агентство ТАРС.

«Буревісник» дасть Москві унікальну зброю з міжконтинентальною дальністю дії
ВПС США

У Звіті Національного центру повітряно-космічної розвідки ВПС США за 2020 рік стверджується, що якщо Росія успішно введе «Буревісник» в експлуатацію, він дасть Москві «унікальну зброю з міжконтинентальною дальністю дії».

Однак неоднозначне минуле та конструктивні обмеження цієї зброї викликають сумніви у восьми експертів, опитаних Reuters, щодо того, чи змінить його розгортання ядерний баланс для Заходу та інших противників Росії.

«Буревісник» не може похвалитися історією вдалих випробувань: принаймні 13 випробувань, з яких лише два були частково успішними, було проведено з 2016 року, згідно з даними Ініціативи щодо зниження ядерної загрози (NTI), групи, що займається зниженням ризиків, пов'язаних з ядерними, біологічними та новими технологіями.

Серед невдалих запусків – вибух у серпні 2019 року під час невдалої спроби вилучення незапечатаного ядерного реактора, який «тлів» на дні Білого моря протягом року після краху прототипу, згідно зі звітами Держдепартаменту. Державне агентство Росатом заявило, про п'ятьох співробітників, які загинули під час випробування ракети 8 серпня.

У Сарові Нижегородської області Росії 12 серпня 2019 ховали співробітників держкорпорації «Росатом», які загинули під час випробувань
У Сарові Нижегородської області Росії 12 серпня 2019 ховали співробітників держкорпорації «Росатом», які загинули під час випробувань

Путін вручив вдовам загиблих вищі державні нагороди, заявивши, що зброя, яку вони розробляють, не має аналогів у світі, не називаючи «Буревісник».

Skyfall – це унікально дурна система озброєнь, літаючий Чорнобиль, який становить більшу загрозу для Росії
Томас Кантріман

Павло Подвиг, експерт із російських ядерних сил, який проживає в Женеві, Льюїс, Евелет та інші експерти вважають, що ця зброя не додасть Росії можливостей, яких її ядерні сили вже не мають, включаючи можливість подолання систем протиракетної оборони США.

Крім того, ядерний двигун цієї ракети становить загрозу викиду радіації вздовж її траєкторії польоту, а її розгортання пов'язане з ризиком аварії, яка може забруднити навколишній регіон, заявили колишній американський учений-ядерник Шеріл Рофер та інші експерти.

Колишній високопосадовець Держдепартаменту США в Асоціації з контролю за озброєннями
Колишній високопосадовець Держдепартаменту США в Асоціації з контролю за озброєннями

«Skyfall – це унікально дурна система озброєнь, літаючий Чорнобиль, який становить більшу загрозу для Росії, ніж для інших країн», – говорить Томас Кантріман, колишній високопосадовець Держдепартаменту в Асоціації з контролю за озброєннями, посилаючись на катастрофу на Чорнобильській АЕС у 1986 році.

НАТО не відповіло на запитання, як альянс реагуватиме на розгортання цієї зброї.

Про технічні характеристики «Буревісника» мало відомо публічно.

Експерти вважають, що його запуск здійснюватиметься невеликою твердопаливною ракетою, яка подаватиме повітря у двигун, що містить мініатюрний ядерний реактор. Нагріте і, можливо, радіоактивне повітря викидатиметься, забезпечуючи тягу.

Путін представив цю ракету в березні 2018 року, заявивши, що вона буде «низьколітньою», з практично необмеженою дальністю, непередбачуваною траєкторією польоту та «невразливою» для нинішніх та майбутніх систем оборони.

Багато експертів скептично ставляться до заяв Путіна.

За їхніми словами, «Буревісник» може мати дальність близько 23 000 км, що перевищує дальність більш ніж 17 700 км для новітньої російської МБР «Сармат», але дозвукова швидкість того дасть змогу його виявити.

Ракета «Сармат» на одному з російських полігонів
Ракета «Сармат» на одному з російських полігонів

«Він буде таким самим вразливим, як і будь-яка інша крилата ракета», – сказав Крістенсен. «Чим довше він літає, тим вразливішим стає, тому що у противника більше часу для його відстеження. Я не розумію мотивів Путіна».

У 2022 році відбувся запуск «Сармата» на космодромі Плесецьк. Це єдине успішне випробування, після чого ракету взяли на озброєння
У 2022 році відбувся запуск «Сармата» на космодромі Плесецьк. Це єдине успішне випробування, після чого ракету взяли на озброєння

Розгортання «Буревісника» не заборонено Договором СНО-ІІІ, останньою російсько-американською угодою, що обмежує розгортання стратегічної ядерної зброї, яка спливає в лютому 2026 року.

Москва може використовувати ракету як козир у переговорах, якщо вони колись відновляться
Павло Подвиг

Положення договору дозволяє Вашингтону запросити переговори з Москвою про включення «Буревісника» до обмежень, але представник Держдепартаменту заявив, що такі переговори не велися.

Посилаючись на війну в Україні, Росія відкинула заклики США до безумовних переговорів щодо заміни СНО-ІІІ, що посилило побоювання щодо можливої ядерної гонки озброєнь після її закінчення.

Павло Подвиг заявив, що «Москва може використовувати ракету як козир у переговорах, якщо вони колись відновляться» .

Він назвав «Буревісник» «політичною зброєю», яку Путін використав для зміцнення свого образу сильного лідера перед переобранням у 2018 році та для того, щоб дати зрозуміти Вашингтону, що його побоювання щодо американських систем ППО та інших питань не можна ігнорувати.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG