Доступність посилання

ТОП новини

Майстерня дронів: як ремонтники телефонів лагодять БПЛА на фронті


У майстерні дронів 154-ї ОМБр на Харківському напрямку
У майстерні дронів 154-ї ОМБр на Харківському напрямку

Це місце надійно замасковане, але його мешканці з усіма інструментами все одно змушені час від часу переїжджати – російські військові буквально полюють на них. Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) побували у майстерні дронів 154-ї ОМБр ЗСУ на Харківському напрямку. Тут готують і за потреби лагодять БПЛА бійці, які в цивільному житті не мали стосунку ні до війська, ні до літальних апаратів – проте саме у цій майстерні знадобилися їхні професійні навички. Донбас Реалії розповідають історії цих військовослужбовців.

Харківський напрямок. Глупа ніч, мжичка і сильний степовий вітер. Мобільного зв’язку немає. Дивом у цьому мороці знаходимо кінцевий пункт поїздки. Так і не скажеш, що в темряві є будівля, де розташували майстерню дронів.

«Після війни дронами не займатимуся» Роман

Ми тихенько заходимо до кімнати, аби зайвим рухом чи звуком не завадити його копіткій роботі. Чоловік сидить за столом і без поспіху порається у нутрощах дрона. Потім на щось натискає, бере до рук пульт, копирсається у налаштуваннях меню.

Буду вмикати і тестувати
Роман

«Це «Мавік-3» (використовують як розвідувальний дрон або для скидання вибухівки ред.). Тут була помилка польотного контролера. Я його розібрав, перевірив усі шлейфи. Замінив один із них. Тепер буду вмикати і тестувати», – пояснює боєць.

Його звати Романом. Каже, що основна задача у цій майстерні, на цій війні, – ремонтувати безпілотники, які використовують для розвідки.

«Я ремонтував мобільні телефони, комп’ютери, ноутбуки. Ніколи не думав, що замість телефонів ремонтуватиму, по суті, зброю», – зізнається боєць.

Роман тестує розвідувальний DJI Mavic на помилки
Роман тестує розвідувальний DJI Mavic на помилки
Вони падають, ламаються мотори, елементи каркасу
Роман

На війну потрапив за повісткою. Каже, думав, що може стати звичайним піхотинцем. Проте і у ТЦК, і під час розподілення по військових частинах питали, які має професійні навички. Отак Роман і потрапив до майстерні дронів. І тут, переконаний, приносить війську набагато більше користі.

«Щодня в основному приносять «мавіки». Приблизно всі зі стандартними проблемами: вони падають, ламаються мотори, елементи каркасу; до різних елементів потрапляє вода. А я все розбираю і ремонтую», – описує Роман свою щоденну роботу.

Він сподівається на те, що війна скінчиться, і життя триватиме, як раніше: «Після війни планую й далі займатися технікою, проте точно не дронами, – а телефонами й ноутбуками».

«Все закрив і пішов сюди» – «Солодкий»

Ще один боєць розбирає дрон у сусідній кімнаті. Видно, що йому подобається робота: працюючи викруткою, посміхається, наче світиться зсередини. Має позивний «Солодкий».

Він каже, що у цивільному житті мав бізнес, пов’язаний із телефонами: був і магазин, і сервісний центр. Допомагав війську. Проте відчув, що життя треба змінити.

«Я все це закрив і пішов сюди, тому що зрозумів, що там нічого не буде, доки тут війна відбувається. І хоч я робив свій внесок як громадянин, людина з активною життєвою позицією, – допомагаючи військовим, – я зрозумів, що можу робити більше, якщо буду робити те, що необхідно, а не те, що я хочу», – ділиться «Солодкий».

«Солодкий» закрив бізнес із продажу та ремонту телефонів і пішов до ЗСУ добровольцем
«Солодкий» закрив бізнес із продажу та ремонту телефонів і пішов до ЗСУ добровольцем

Боєць розповідає, що мобілізувався у середині червня. Згадує, що більше року готував себе і морально, і фізично до служби у війську: загартовувався, виконував різні фізичні вправи.

Однак страху, що відправлять у піхоту штурмувати посадку, не було, запевняє «Солодкий».

Доля мене завела сюди. І я радий цьому
«Солодкий»

«Я пішов на своїх умовах. В мене немає цікавої історії, як у багатьох, як мене упіймав ТЦК. Маю історію, як один з керівників ТЦК робив мені каву в кабінеті. Було зовсім інше ставлення: я з піднесеним настроєм розмовляв зі співробітниками ТЦК, які везли мене в частину, жартуючи, чи не приїхали ще, – згадує боєць. – У тому підрозділі, куди мене спочатку відправили, я себе не знайшов, адже серце лежало саме до FPV. Я не знав, куди піду, чи в пілоти, чи в майстри. Доля мене завела сюди. І я радий цьому».

Читайте також: Запускають «з коліс»: бійці ГУР показали, як б’ють углиб Росії. Ексклюзив

Тепер, зізнається «Солодкий», у майстерні дронів почуває себе як вдома, адже всі інструменти знайомі, і робота нагадує цивільну.

«Як зв’язківець був півтора місяці «на нулі», і там побачив, який внесок роблять ці «пташки», які я зараз тут ремонтую. Роботи дуже багато: російські РЕБи насправді дуже просунуті, і нашим екіпажам важко шукати шпарини, аби працювати. Дрони падають. Працюючи в цьому підрозділі, я радий, що можу допомогти нашим хлопцям», – посміхається «Солодкий».

«Пітон»: від Mercedes до FPV

Ми виготовляли кабельну продукцію для Mercedes
«Пітон»

«Пітон» розважливо і знанням справи показує різні прилади та пояснює, яку роль вони відіграють під час боїв.

«У цивільному житті я був інженером з обслуговування та ремонту обладнання на сучасному європейському заводі. Цікава була робота. Ми виготовляли кабельну продукцію для Mercedes. Але зараз вже третій рік ношу форму. Півтора роки був у піхоті стрільцем, потім гранатометником, радіотелефоністом. Але шукав, де можна застосувати свої знання, бути максимально корисним, – і пішов за напрямком FPV, – розповідає «Пітон» про свій шлях до майстерні, яку він зараз очолює.

«Пітон» три роки тому працював на заводі, що виготовляв продукцію для Mercedes, а тепер лагодить дрони
«Пітон» три роки тому працював на заводі, що виготовляв продукцію для Mercedes, а тепер лагодить дрони

Він пояснює, що дрони потрапляють до підрозділів не одразу, а лише після огляду та тестування майстрами. І про це просять побратими, бо – довіряють.

«У кожного серійного борту є заявлені виробником технічні характеристики, які ми для наших пілотів маємо або підтвердити, або спростувати. Пілот, який бере до рук дрон, – має розуміти, що цей борт гарантовано полетить на певну відстань, може донести такі-то «смаколики», – пояснює «Пітон».

В умовах протидії РЕБ з’являється можливість змінювати канали зв’язку із дроном
«Пітон»

За його словами, техніку тут не лише тестують чи ремонтують, а ще й модернізують. Для прикладу командир показує антену з платами, – це наземна станція. Вона передає радіосигнали від дрону на пульт керування, а також відеокартинку. Цю станцію розміщують на щоглі зовні, а екіпаж працює в бліндажі.

«Навіть якщо візуально або засобами радіоелектронної розвідки ворога буде засічена сама антена, – то будуть працювати по антені, по джерелу сигналу, а не по хлопцям, – пояснює «Пітон». – На цій станції був вбудований модуль керування. Тепер ми додали трохи рук і ідей, і модулі керування можна замінювати. Це дає змогу використовувати обладнання різних виробників та різні варіанти використання систем зв’язку. Тобто, в умовах протидії російського РЕБ на певній ділянці фронту з’являється можливість змінювати канали зв’язку із дроном. За наявності в екіпажу такої антени можна використовувати практично всі наявні борти різних виробників».

«Пітон» показує модернізовану наземну станцію для управління дронами
«Пітон» показує модернізовану наземну станцію для управління дронами

За словами «Пітона», для ремонту та модернізації різних дронів та супутнього обладнання необхідні радіолюбителі, фахівці з ремонту телефонів, ноутбуків, навіть побутової техніки.

Чим більше таких фахівців, – тим спокійніше піхотинцям
«Пітон»

«Також нам украй необхідні програмісти: тому що без певного рівня програмування також ні один борт не полетить. Чим більше таких фахівців, майстрів, як наші хлопці, – тим спокійніше нашим піхотинцям. Бо дійсно от такою пташкою можна зупинити наступ навіть; можна підбити техніку; можна розвідувати, бути очима піхоти», – зазначає «Пітон».

За його словами, окрім 3D-принтерів, паяльних станцій та деталей для дронів, підрозділ потребує також автівок високої прохідності, що в боях стали просто розхідним матеріалом.

«Недавно наш екіпаж повертався з позицій після відпрацювань, – їх наздогнала FPV ворога. Все. Машини немає. Слава Богу, хлопці вижили. Тому зараз робимо збори і на автівки», – ділиться військовослужбовець.

«Пітон» переконаний, що Україна обов’язково переможе у цій війні, адже він відчуває підтримку людей, які цікавляться потребами підрозділів і донатять.

Бійці, які лагодять, налаштовують та модернізують різні види дронів та супутнє обладнання, – не просто застосовують свої цивільні навички на війні. Адже дрони, розраховані на цивільне використання, треба призвичаювати до бойових дій. Тому, як нам розповіли у майстерні, для набуття нового досвіду своїх спеціалістів відправляють на навчання до інженерних шкіл.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

  • Зображення 16x9

    Донбас.Реалії

    Донбас.Реалії – проєкт для Донбасу та про Донбас по обидва боки лінії розмежування. З 2014 року ми створюємо та добуваємо унікальний контент – ексклюзиви з окупованих міст і лінії фронту, відео й фото, мультимедійні репортажі, розслідування, радіо та телепрограми. 

    У соцмережах:

    – Facebook

    – Telegram

    – Instagram

    – Twitter

    – Телепроєкт Донбас Реалії на YouTube

    – Радіо Донбас Реалії на YouTube

  • Зображення 16x9

    Сергій Горбатенко

    Позаштатний кореспондент Радіо Свобода з 1 лютого 2015 року. Автор матеріалів для Радіо Донбас.Реалії.

    Працював журналістом у Громадському телебаченні Донбасу, регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Донецькій області. Був редактором на телеканалах «ТОР» і «С+» (Слов’янськ). Закінчив філологічний факультет Донбаського державного педагогічного університету (Слов’янськ).

Форум

XS
SM
MD
LG