Це місце надійно замасковане, але його мешканці з усіма інструментами все одно змушені час від часу переїжджати – російські військові буквально полюють на них. Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) побували у майстерні дронів 154-ї ОМБр ЗСУ на Харківському напрямку. Тут готують і за потреби лагодять БПЛА бійці, які в цивільному житті не мали стосунку ні до війська, ні до літальних апаратів – проте саме у цій майстерні знадобилися їхні професійні навички. Донбас Реалії розповідають історії цих військовослужбовців.
Харківський напрямок. Глупа ніч, мжичка і сильний степовий вітер. Мобільного зв’язку немає. Дивом у цьому мороці знаходимо кінцевий пункт поїздки. Так і не скажеш, що в темряві є будівля, де розташували майстерню дронів.
«Після війни дронами не займатимуся» – Роман
Ми тихенько заходимо до кімнати, аби зайвим рухом чи звуком не завадити його копіткій роботі. Чоловік сидить за столом і без поспіху порається у нутрощах дрона. Потім на щось натискає, бере до рук пульт, копирсається у налаштуваннях меню.
Буду вмикати і тестуватиРоман
«Це «Мавік-3» (використовують як розвідувальний дрон або для скидання вибухівки – ред.). Тут була помилка польотного контролера. Я його розібрав, перевірив усі шлейфи. Замінив один із них. Тепер буду вмикати і тестувати», – пояснює боєць.
Його звати Романом. Каже, що основна задача у цій майстерні, на цій війні, – ремонтувати безпілотники, які використовують для розвідки.
«Я ремонтував мобільні телефони, комп’ютери, ноутбуки. Ніколи не думав, що замість телефонів ремонтуватиму, по суті, зброю», – зізнається боєць.
Вони падають, ламаються мотори, елементи каркасуРоман
На війну потрапив за повісткою. Каже, думав, що може стати звичайним піхотинцем. Проте і у ТЦК, і під час розподілення по військових частинах питали, які має професійні навички. Отак Роман і потрапив до майстерні дронів. І тут, переконаний, приносить війську набагато більше користі.
«Щодня в основному приносять «мавіки». Приблизно всі зі стандартними проблемами: вони падають, ламаються мотори, елементи каркасу; до різних елементів потрапляє вода. А я все розбираю і ремонтую», – описує Роман свою щоденну роботу.
Він сподівається на те, що війна скінчиться, і життя триватиме, як раніше: «Після війни планую й далі займатися технікою, проте точно не дронами, – а телефонами й ноутбуками».
«Все закрив і пішов сюди» – «Солодкий»
Ще один боєць розбирає дрон у сусідній кімнаті. Видно, що йому подобається робота: працюючи викруткою, посміхається, наче світиться зсередини. Має позивний «Солодкий».
Він каже, що у цивільному житті мав бізнес, пов’язаний із телефонами: був і магазин, і сервісний центр. Допомагав війську. Проте відчув, що життя треба змінити.
«Я все це закрив і пішов сюди, тому що зрозумів, що там нічого не буде, доки тут війна відбувається. І хоч я робив свій внесок як громадянин, людина з активною життєвою позицією, – допомагаючи військовим, – я зрозумів, що можу робити більше, якщо буду робити те, що необхідно, а не те, що я хочу», – ділиться «Солодкий».
Боєць розповідає, що мобілізувався у середині червня. Згадує, що більше року готував себе і морально, і фізично до служби у війську: загартовувався, виконував різні фізичні вправи.
Однак страху, що відправлять у піхоту штурмувати посадку, не було, запевняє «Солодкий».
Доля мене завела сюди. І я радий цьому«Солодкий»
«Я пішов на своїх умовах. В мене немає цікавої історії, як у багатьох, як мене упіймав ТЦК. Маю історію, як один з керівників ТЦК робив мені каву в кабінеті. Було зовсім інше ставлення: я з піднесеним настроєм розмовляв зі співробітниками ТЦК, які везли мене в частину, жартуючи, чи не приїхали ще, – згадує боєць. – У тому підрозділі, куди мене спочатку відправили, я себе не знайшов, адже серце лежало саме до FPV. Я не знав, куди піду, чи в пілоти, чи в майстри. Доля мене завела сюди. І я радий цьому».
Читайте також: Запускають «з коліс»: бійці ГУР показали, як б’ють углиб Росії. Ексклюзив
Тепер, зізнається «Солодкий», у майстерні дронів почуває себе як вдома, адже всі інструменти знайомі, і робота нагадує цивільну.
«Як зв’язківець був півтора місяці «на нулі», і там побачив, який внесок роблять ці «пташки», які я зараз тут ремонтую. Роботи дуже багато: російські РЕБи насправді дуже просунуті, і нашим екіпажам важко шукати шпарини, аби працювати. Дрони падають. Працюючи в цьому підрозділі, я радий, що можу допомогти нашим хлопцям», – посміхається «Солодкий».
«Пітон»: від Mercedes до FPV
Ми виготовляли кабельну продукцію для Mercedes«Пітон»
«Пітон» розважливо і знанням справи показує різні прилади та пояснює, яку роль вони відіграють під час боїв.
«У цивільному житті я був інженером з обслуговування та ремонту обладнання на сучасному європейському заводі. Цікава була робота. Ми виготовляли кабельну продукцію для Mercedes. Але зараз вже третій рік ношу форму. Півтора роки був у піхоті стрільцем, потім гранатометником, радіотелефоністом. Але шукав, де можна застосувати свої знання, бути максимально корисним, – і пішов за напрямком FPV, – розповідає «Пітон» про свій шлях до майстерні, яку він зараз очолює.
Він пояснює, що дрони потрапляють до підрозділів не одразу, а лише після огляду та тестування майстрами. І про це просять побратими, бо – довіряють.
«У кожного серійного борту є заявлені виробником технічні характеристики, які ми для наших пілотів маємо або підтвердити, або спростувати. Пілот, який бере до рук дрон, – має розуміти, що цей борт гарантовано полетить на певну відстань, може донести такі-то «смаколики», – пояснює «Пітон».
В умовах протидії РЕБ з’являється можливість змінювати канали зв’язку із дроном«Пітон»
За його словами, техніку тут не лише тестують чи ремонтують, а ще й модернізують. Для прикладу командир показує антену з платами, – це наземна станція. Вона передає радіосигнали від дрону на пульт керування, а також відеокартинку. Цю станцію розміщують на щоглі зовні, а екіпаж працює в бліндажі.
«Навіть якщо візуально або засобами радіоелектронної розвідки ворога буде засічена сама антена, – то будуть працювати по антені, по джерелу сигналу, а не по хлопцям, – пояснює «Пітон». – На цій станції був вбудований модуль керування. Тепер ми додали трохи рук і ідей, і модулі керування можна замінювати. Це дає змогу використовувати обладнання різних виробників та різні варіанти використання систем зв’язку. Тобто, в умовах протидії російського РЕБ на певній ділянці фронту з’являється можливість змінювати канали зв’язку із дроном. За наявності в екіпажу такої антени можна використовувати практично всі наявні борти різних виробників».
За словами «Пітона», для ремонту та модернізації різних дронів та супутнього обладнання необхідні радіолюбителі, фахівці з ремонту телефонів, ноутбуків, навіть побутової техніки.
Чим більше таких фахівців, – тим спокійніше піхотинцям«Пітон»
«Також нам украй необхідні програмісти: тому що без певного рівня програмування також ні один борт не полетить. Чим більше таких фахівців, майстрів, як наші хлопці, – тим спокійніше нашим піхотинцям. Бо дійсно от такою пташкою можна зупинити наступ навіть; можна підбити техніку; можна розвідувати, бути очима піхоти», – зазначає «Пітон».
За його словами, окрім 3D-принтерів, паяльних станцій та деталей для дронів, підрозділ потребує також автівок високої прохідності, що в боях стали просто розхідним матеріалом.
«Недавно наш екіпаж повертався з позицій після відпрацювань, – їх наздогнала FPV ворога. Все. Машини немає. Слава Богу, хлопці вижили. Тому зараз робимо збори і на автівки», – ділиться військовослужбовець.
«Пітон» переконаний, що Україна обов’язково переможе у цій війні, адже він відчуває підтримку людей, які цікавляться потребами підрозділів і донатять.
Бійці, які лагодять, налаштовують та модернізують різні види дронів та супутнє обладнання, – не просто застосовують свої цивільні навички на війні. Адже дрони, розраховані на цивільне використання, треба призвичаювати до бойових дій. Тому, як нам розповіли у майстерні, для набуття нового досвіду своїх спеціалістів відправляють на навчання до інженерних шкіл.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.
Форум