Доступність посилання

ТОП новини

Ув'язнення у собачому вольєрі, здирництво, рекет: як Росія «чеченізує» Донбас


Військовослужбовець РФ у Михайлівській церкві в Авдіївці після захоплення у лютому 2024 року
Військовослужбовець РФ у Михайлівській церкві в Авдіївці після захоплення у лютому 2024 року

«Очевидно, що ті самі схеми, які випробувані в Росії, перекидають на окуповані території»

Ув'язнення у собачому вольєрі, здирництво, хабарництво, грабежі, рекет та бандитизм – реальність окупованих Росією територій Донбасу. І йдеться не про поодинокі випадки. Експерти кажуть, що це випробувані у самій РФ схеми, які перенесли і поширили тут. Про «чеченізацією» Донбасу – у матеріалі Кавказ.Реалії (проєкт Російської служби Радіо Свобода).

«Там заправляють балом похмурі речі»

33-річний дезертир російської армії на ім'я Петро (ім'я змінене), який жив у Краснодарському краї, робив кілька бізнесів у Сочі, але восени 2022 року його мобілізували. Зараз він чекає на рішення про притулок у Франції. Петро стверджує, що не хотів брати участь у бойових діях і вбивати людей: йому вдалося домогтися призначення до медичної роти (хоча належної освіти він не мав), а потім – за хабар у 100 тисяч рублів «командувати евакуацією на рівні загону».

В іншому інтерв'ю він же зізнався, що гроші у нього вимагали кілька разів, оскільки «хабарі на фронті йдуть потоком»: «Хочеш бути водієм – купуй «буханку» і будеш водієм. Хочеш на завдання піти не сьогодні, а пізніше, трохи ще пожити – давай бабки, поживи. Тобто це пряма вкрай поширена практика, а десять разів по сто тисяч – це вже «мульт». При цьому новий народ прибуває щодня, тобто це стабільність».

На окупованих територіях України, де Росія веде бойові дії, існують свої закони, коментує представник руху допомоги відмовникам «Ідіть лісом» Іван Чувіляєв: «Це все одно «піратські республіки». За 10 років війни я сказав би, що Донецька та Луганська окуповані області стали таким собі Сомалі. Там влади немає ніякої. Все можна легко замести під килим і сховати. Тож там заправляють балом похмурі речі. Війна, що триває, створює інфраструктуру та ринок».

Донецька та Луганська окуповані області стали таким собі Сомалі
Іван Чувіляєв

Випадок незаконного «бізнесу», що пов'язаний з рекетом на окупованій території Донецькій області, наприкінці листопада описали журналісти «Медіазони». За їхніми даними, військовослужбовці 110-ї мотострілецької бригади, сформованої на базі озброєних підрозділів підконтрольного Росії угруповання «ДНР», дві доби утримували підприємця чеченського походження у собачому вольєрі на території військової частини. Вони намагалися «віджати» його бізнес.

Постраждалий розповів журналістам, що займається у Донецьку пасажирськими перевезеннями. За його словами, військові викрали його 5 вересня та помістили до «клітки», в якій перебували ще близько 20 осіб.

За його словами, замкомандира загону «Шторм» 110-ї бригади Олександр Гвоздєв змусив його написати дарчу на машину нібито для потреб частини, після чого 7 вересня його відпустили («Шторм Z» – загони, укомплектовані засудженими та військовими регулярної армії, покараними за дисциплінарні порушення, підпорядковуються Міноборони РФ – ред.).

Бандитизм, рекет, хабарництво

Там є поєднання абсолютного беззаконня і того, що туди взагалі-то приходять люди з грошима – ті, хто підписує контракти
Іван Чувіляєв

На окупованих територіях процвітає незаконний бізнес – наприклад, з перевезення через кордон, минаючи блокпости, далі веде Іван Чувіляєв: «Люди з машинами, що живуть у Донецькій та Луганській областях, заробляють величезні гроші на тому, що возять людей туди-сюди. Іноді возять через кордон, іноді – підкидають до кордону. Існує ринок житла нелегального, щоб людина могла сховатися десь на території Донецької та Луганської області і тихенько жити. Простіше кажучи, там є поєднання абсолютного беззаконня і того, що туди взагалі-то приходять люди з грошима – ті, хто підписує контракти (на службу в лавах армії РФ – ред.)».

При цьому, за словами експерта, у військових вимагають і одноразові виплати, що різко зросли: «Ось приїхала людина в частину, а у неї цю одноразову виплату відбирають, і кажуть, що вона піде в «общак» для того, щоб каски купувати і тепловізори. Звісно, корупція там процвітає і хабарі, і побори, і насильство».

Читайте також: Квартири на кістках: як Росія в окупації заміщує українців росіянами

Крім «системи общака», існують хабарі за відпустки. Також, за словами Чувіляєва, є хабарі за призначення до того чи іншого роду військ, але при цьому часто відбувається так, що у військового вимагають гроші, але його відправляють до «Шторму».

«За що точно дають хабарі – так це за те, щоб тебе прибрали з лінії фронту і повернули на «доукомплектування», щоб ти міг якийсь час пересидіти більш-менш далеко. Заводять на лінію фронту 100 осіб. З них, звісно, за перші три дні 90 гине, а 10 залишаються живими. І ось для того, щоб цих десятих прибрали з лінії фронту в розташування частини, вони повинні скинутися і заплатити», – пояснює Чувіляєв.

«Чеченізація» Донбасу

Політолог Дмитро Дубровський вважає, що відбувається «чеченізація» захоплених територій, оскільки вони опиняються «поза зоною права».

«Це дуже схоже на ситуацію чеченської війни та повного правового вакууму. Ті, хто удає владу, насправді є бандитською владою і поводяться як бандити. Досить добре видно, що практики, які там склалися, це управління не звільненою, а саме захопленою територією. Відповідно, можновладці там і поводяться як загарбники – вдаючись до грабежу, насильства і здирництва. Це практикувала і федеральна влада у Чечні», – каже він.

Читайте також: «Усе, що не з російським «петухом» на гербі – не визнається». Росія «віджимає» квартири українців на Луганщині

Корупція серед військових, яка розпочинається на місцях, перегукується з генералітетом, продовжує експерт. До того ж здирництво відбуваються на тлі розкрадання військових бюджетів, які туди вкладаються: «Це практика управління, що просто склалася, де заохочуються практики з відйому, рейдерства, пограбування і насильства, які практикує так звана російська армія».

Політолог Руслан Айсін також зазначає, що все це – схеми з Росії.

«Очевидно, що ті ж схеми, які випробувані в Росії, перекидають на окуповані території: грабіж, так званий бізнес, заснований на рекеті, здирництві, відйомі», – підсумовує співрозмовник.

XS
SM
MD
LG