Цей fpv-дрон невразливий до дії українських засобів РЕБ і видає відео без перешкод на будь-якому етапі застосування, що сприяє більш ефективному ураженню цілі. А все завдяки тому, що керують апаратом не через радіоканали, а по оптоволоконному дроту. Дріт намотаний на котушку, що закріплена на самому безпілотнику. У польоті, відповідно, дріт розмотується.
Йдеться про російський ударний літальний апарат «Князь Вандал Новгородський» (скорочено «КВН»). Вперше такий дрон використали у Курській області у серпні 2024 року і наразі, якщо вірити повідомленням російських пропагандистських ЗМІ, вже запустили у серійне виробництво.
Загроза від таких fpv стала настільки очевидною, що українське Міноборони навіть оголосило пошук ідей ефективної протидії оптоволокну.
Які дані про «КВН» вже зібрали військові, як з ним боряться і куди ця протидія має розвиватися – розбиралися Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Про дебют fpv-дрона на оптоволокні російський сайт «Новгород» написав 13 серпня. Виготовили «Князя Вандала Новгородського» у Великому Новгороді на підприємстві «Ушкуйник».
Цей продукт має цифрову систему зв'язку, стійку до РЕБАндрій Нікітін
«Цей продукт має цифрову систему зв'язку, стійку до РЕБ, з шикарною картинкою з камери, що дозволяє краще розпізнати навіть замасковані цілі. Ефективність одночасно різко зростає, ймовірність поразки в рази вища, ніж звичайним FPV. Тобто вартість ураження знижується в результаті», – цитує сайт Андрія Нікітіна, керівника Новгородської області РФ.
Російська пропаганда відзначає, що бойове застосування КВН відбулося на Курщині, «де ЗСУ зосередили велику кількість засобів РЕБ з метою нівелювати збитки від російських БПЛА. Однак через інноваційну розробку, впроваджену в дрон, він здатний з легкістю боротися з українськими військами».
20 листопада «КВН» запустили у серійне виробництво, повідомили російські пропагандистські ЗМІ
Гра слів
В цій темі не можна не звернути увагу на гру слів: скорочена назва дрона – «КВН» – «Клуб Веселых и Находчивых».
Сам персонаж, князь Вандал, правив Словенськом. Саме цю назву колись мав і український Слов’янськ, звідки 12 квітня 2014 року почалася російська окупація. Цікава й назва підприємства, що виготовляє дрон. «Ушкуйник» – новогородський річковий пірат, грабіжник.
Характеристики
Основних характеристик дрона у відкритому доступі немає. Проте деяку інформацію можна взяти і з російських джерел, і з українських на підставі бойового досвіду.
Керування: «Гроза-Ліска»
На відміну від класичних fpv-дронів, якими керують за допомогою радіозв’язку, – управління та передача відеосигналу тут здійснюються по оптоволоконному кабелю.
У російських джерелах (практично одночасно зі згадками про застосування «КВН») з’явилися новини про нову систему управління fpv-дроном по оптичному волокну «Гроза – Ліска». Деякі російські джерела цю систему пов’язують із роботою «КВН».
«Система фізично, за допомогою оптичного волокна-ліски, забезпечує керованість і передавання відео до оператора, тому може ігнорувати РЕБ противника… Дрон з системою «Гроза – Ліска» має дальність керування 20 км, може нести навантаження у 3,5 кг», – повідомили російські пропагандистські ЗМІ.
Таке керування одночасно робить дрон вразливим – адже волокно може обірватися, зокрема, через фізичний контакт з різними перепонами (стовпи, дерева тощо).
Сергій Бескрестнов «Флеш», голова Центру радіотехнологій, опублікував відео, де оператор намагається вручну розірвати таке волокно.
Розірвати його руками не можу
«Воно настільки міцне, що розірвати його руками я не можу… Навіть не знаю, яка тут вага на розрив: може 30 кг, може 40 кг. Дуже міцне. Проте, варто його переламати, на згин, і воно миттєво ламається та рветься», – зауважує дослідник.
У той самий час, якщо брати на віру слова Олексія Чадаєва (він керує підприємством, що виготовляє «КВН») – то кількість обривів оптоволкна не перевищує 1-2 на 10 пусків.
Стійкість до РЕБ
Керування за допомогою оптоволокна зумовлює невразливість такого дрону до протидії РЕБ. Адже тут немає сигналів, які можна придушити чи перехопити. І саме цим пояснюється чіткість картинки, що її передає дрон перед ударом – на зображення неможливо вплинути засобами радіоелектронної боротьби.
Дальність
Російські джерела стверджують, що котушка з оптоволокном розмотується на 20 км.
«Дрони ворога на оптоволокні летять на 6-10 кілометрів від ЛБЗ і потім на висоті 2-10 метрів повільно літають над нашими позиціями, знімаючи все на якісну камеру. Потім дрони атакують цiль», – стверджує «Флеш».
Бувають нічні камери
Наприкінці листопада окупанти почали оснащувати оптоволоконні дрони камерами нічного бачення, помітив «Флеш».
Тактика
Бачите дрон – розстрілюйтеЮлія Воробнікова-Головко
Дрони на оптоволокні використовують як у звичному для fpv-режимі (піднявся, долетів до цілі, зайшов на удар, уразив), так і в режимі очікування.
На це звертає увагу снайперка ССО ЗСУ Юлія Воробнікова-Головко.
«Дрон сідає неподалік позиції/укриття/КСП і т.п. Може сісти просто на асфальтовану дорогу або поряд з нею. Головне щоби камера бачила простір навколо. І навіть якщо сяде в траву і буде бачити кілька десятків сантиметрів перед собою, це теж не врятує, – зауважує військова. – Тому тут техніка безпеки лише одна: бачите дрон fpv, що спокійно сидить на землі – розстрілюйте з якомога більш далекої відстані».
Більше половини уражень дронами на оптоволокні припадає на рух цілей дорогами, зазначає «Флеш». Певно, це пов'язане з бажанням операторв мінімізувати ризики обриву оптоволокна.
Як боротися
Українські військові зауважують, що знешкодити дрон, який не піддається РЕБу, можна двома шляхами: фізичним та високотехнологічним.
Фізика
Рибальські сітки, – дуже добре себе показалиІван «Варан»
«Це лише фізичні перепони: сітки, рибальські сітки – вони дуже добре себе показали; різноманітні рушниці з дріб’ю, картеччю; сіткомети – хоча їх дуже-дуже не вистачає зараз», – про такі способи боротьби з оптоволокном розповів в ефірі Радіо Донбас Реалії Іван «Варан», офіцер 148-ї артилерійської бригади ДШВ.
Про збір на набої для помпової рушниці для боротьби з оптоволоконними дронами повідомила журналістка Ганна Мамонова.
Відео знешкодження дрона на оптоволокні за допомогою українського fpv-дрона оприлюднив «Флеш».
Високі технології
Боротися з оптоволокном зможуть мікрохвильова та лазерна зброя, припустив Іван «Варан».
Мова може йти, зокрема, про американські мікрохвильові системи THOR та Leonidas .
«Система здатна протидіяти широкому спектру дронів, від невеликих квадрокоптерів до більших апаратів літакового типу. При цьому вона одночасно може виводити з ладу кілька безпілотників в тому числі, які рухаються у роях», – зазначив «Мілітарний», характеризуючи систему THOR.
А лазерним «мисливцем» за оптоволокном може стати, наприклад, американська система H4.
«Система лазерного озброєння H4 – це компактний 10-кіловатний лазер в автономній конфігурації, який можна перевозити ледь не на будь-яких платформах – від звичайних пікапів до надводних платформ, або ж використовувати її як стаціонарну систему для захисту тих чи інших об’єктів чи позицій», – наголосили у «Defense Express».
Хакатон від МОУ
Загроза від оптоволокна змусила чиновників активно шукати рішення. Міністерство оборони України запустило хакатон задля пошуку ефективних способів боротьби з дронами.
Під час розробки проєктів учасників просили врахувати наступні особливості застосування оптоволоконних дронів:
- Обмежена маневреність через ризик обриву оптоволокна;
- Обмежена дальність (зазвичай до 5 км);
- Малі висоти та тактика засідок;
- Використання декількох таких дронів одночасно.
Призовий фонд хакатону склав 120 тисяч доларів. Його розділять між собою 12 команд.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.
Форум