Доступність посилання

ТОП новини

Нічний жах Лукашенка та інтереси Путіна. Що показав досвід Сирії?


Очільники Росії та Білорусі, Володимир Путін (ліворуч) і Олександр Лукашенко. Мінськ, 6 грудня 2024 року
Очільники Росії та Білорусі, Володимир Путін (ліворуч) і Олександр Лукашенко. Мінськ, 6 грудня 2024 року
(Рубрика «Точка зору»)

Якщо у 2020 році світ уважно стежив за президентськими виборами в Білорусі і протестами громадян у звʼязку із фальсифікацією результатів цих виборів, то нині про нові «вибори» Олександра Лукашенка згадують хіба що фахівці по пострадянському простору.

Звісно, Білорусь і до 2020 року важко було назвати демократичною країною, а її очільник Олександр Лукашенко змагався з Володимиром Путіним за сумнівну честь бути «останнім диктатором Європи». Однак останні роки остаточно перетворили Білорусь на тоталітарну державу, де будь-які вибори – суцільна фікція.

Під час акції до Міжнародного дня солідарності з Білоруссю. Київ, 7 лютого 2021 року
Під час акції до Міжнародного дня солідарності з Білоруссю. Київ, 7 лютого 2021 року

Лукашенко зробив висновки з попереднього голосування і народної зневаги до його фальшованої перемоги. Тепер для участі у виборах не зареєстрували жодного кандидата, якого можна було б вважати навіть умовною альтернативою диктаторові. Також не буде жодних незалежних спостерігачів.

Вибори в Білорусі – просто декорація необмеженої влади самого Лукашенка. Але, як не парадоксально, і сама ця необмежена влада має свої обмеження. І обмеження ці – у Москві.

Маріонетка Кремля

За останні роки російська зацікавленість у перетворенні Лукашенка на слухняну маріонетку Кремля стає все більш очевидною. Так, білоруській диктатор і до 2020 року був союзником путінського режиму. Але він міг дозволити собі певні маневри.

Принаймні, на пострадянському просторі Лукашенко міг виглядати обережним гравцем. І він точно не був зацікавлений перетворити свою країну у плацдарм для нападу на Україну. А от на майданчик для переговорів – залюбки. Не випадково ж перемовини між Росією і Україною після 2014 року відбувалися саме у Мінську.

Очільники Росії та Білорусі, Володимир Путін (праворуч) і Олександр Лукашенко. Москва, 9 жовтня 2024 року
Очільники Росії та Білорусі, Володимир Путін (праворуч) і Олександр Лукашенко. Москва, 9 жовтня 2024 року

2020 рік змінив все. Я б, до певної міри, порівняв би те, що тоді відбулося у Білорусі із гітлерівським аншлюсом Австрії. Адже у березні 1938 року Адольф Гітлер не просто приєднав до Рейху територію сусідньої держави. Він ще й створив можливості для додаткового тиску на сусідню Чехословаччину, керівництво якої не готувалася до нападу з території Австрії й тим більш не могло собі уявити, що Австрія просто візьме і зникне, а на колишньому австрійсько-чехословацькому кордоні зʼявляться німецькі війська.

Ймовірно, якщо б білорусам у 2020 році вдалося відстояти своє право на вільні вибори, Путін не наважився б на підготовку «бліцкригу» проти України

Звісно, Білорусь не зникла, але у 2022 році російські війська на білорусько-українському кордоні зʼявилися – там, звідки їх раніше ніколи не чекали. Ймовірно, якщо б білорусам у 2020 році вдалося відстояти своє право на вільні вибори, Путін не наважився б на підготовку «бліцкригу» проти України.

Але розправа силовиків Лукашенка з учасниками протестів і перетворення Білорусі на країну вʼязнів зробили із самого Лукашенка заручника бажань та інтересів Путіна. Так хіба ж це не політичний аншлюс?

Приклад Сирії

Й саме з цього потрібно виходити, коли ми думаємо про майбутнє Білорусі і українсько-білоруські відносини. Поки Росія зберігає силу і вплив, Лукашенку та його режиму мало що загрожує. На чужих багнетах, звісно, не дуже зручно сидіти, але набагато краще, ніж у вʼязниці. І Лукашенко це прекрасно усвідомлює.

Диктатура сімʼї Асадів з її більш ніж 50-річним жорстоким пануванням розсипалася буквально за кілька тижнів

Але якщо Москва втратить контроль над Білоруссю, режим Лукашенка не проіснує й кількох місяців – якщо зрозуміти, що він базується насамперед на страху і репресіях. Звісно, зараз важко передбачити, як саме буде руйнуватися диктатура людини, що керує Білоруссю вже 31-й рік.

Однак приклад Сирії, де диктатура сімʼї Асадів з її більш ніж 50-річним жорстоким пануванням розсипалася буквально за кілька тижнів, має стати для Лукашенка повчальним уроком і нічним жахом диктатора.

Очільники Сирії та Білорусі, Башар Асад (ліворуч) і Олександр Лукашенко. Мінськ, 26 липня 2010 року
Очільники Сирії та Білорусі, Башар Асад (ліворуч) і Олександр Лукашенко. Мінськ, 26 липня 2010 року

Віталій Портников – журналіст і політичний коментатор, оглядач Радіо Свобода і Крим.Реалії

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1990 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG