«Відчуваємо терміновість»
«Маємо бути готові до будь-якого сценарію»
Європа обговорює створення військового контингенту для гарантування безпеки в Україні після завершення війни. Військовим у Нідерландах уже віддали наказ бути готовими до швидкого розгортання, повідомляє нідерландське видання NOS.
Кореспондентка Радіо Свобода у Брюсселі поспілкувалася із міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом після зустрічі міністрів оборони «коаліції охочих» у штаб-квартирі НАТО про те, на якому етапі розробка майбутньої місії, чи готові Нідерланди до участі, та за яких умов європейські війська можуть з’явитися в Україні.
– Британський міністр, відкриваючи засідання, сказав, що серед цілей «коаліції охочих» – забезпечити мир у повітрі й на морі. Чи означає це, що європейські пілоти патрулюватимуть небо над Україною або що європейські кораблі будуть у морі? Чи можете трохи прояснити цей план?
– Звісно, зараз ведеться багато планування, деякі плани вже розробляються.
Якщо ми говоримо про «безпечне небо», то, звісно, ми знаємо, що з поточними можливостями Україна не може це забезпечити самостійно – їй потрібна підтримка.
Але як саме виглядатиме ця підтримка, я зможу сказати пізніше, коли плани будуть остаточно узгоджені.
– Як швидко, на вашу думку, ці плани можуть бути узгоджені з урахуванням нинішніх темпів?
– У сфері авіації – це відносно легко визначити, скільки кожна країна може виділити.
У Нідерландів є F-35, і ми знаємо скільки можемо залучити
Наприклад, у Нідерландів є F-35, і ми добре знаємо, скільки таких літаків маємо і скільки можемо залучити. Це не складна частина.
Складніше – це організувати всю місію, чітко визначити роль авіаційного елементу.
Потім слідує політичний процес, після якого я зможу сказати більше про те, що саме Нідерланди готові надати. Але наші можливості нам відомі.
– Британський міністр сказав, що мир може настати раніше. Чи планується відправка західного контингенту одразу після припинення вогню? Чи все ж коли буде підписаний мир?
– Загалом, ми говорили про часові рамки. Ми всі відчуваємо терміновість у розробці плану.
Також, звісно, щоб мати можливість обговорити це зі США.
Щодо деталей про те, коли така місія має розпочатися, ми ще ведемо обговорення. Але, звісно, ідея полягає в тому, щоб це сталося після припинення вогню або після укладання мирної угоди.
– Тобто після припинення вогню – це також один із варіантів, я правильно розумію?
...після припинення вогню або після укладання мирної угоди
– Так, звісно, ми не знаємо, як пройдуть переговори: чи буде спочатку припинення вогню, а потім мирна угода, чи вони будуть одночасно. Це все невідомо.
Ми маємо думати про різні сценарії, і поки що немає остаточного рішення. Це деякі з тем, які ми обговорювали, але в наступні тижні ми маємо чітко узгодити подібні моменти.
– Міністр оборони Німеччини сказав, що потрібно визнати, що Росія не готова до миру і до припинення вогню. Чому тоді така терміновість зараз, якщо багато міністрів повторюють, що Росія не хоче миру?
– Терміновість пов'язана з тим, що ніхто не знає, як підуть мирні переговори: вони можуть тривати довго, а можуть раптово принести прорив.
І тоді ми повинні бути готові, щоб Європа відіграла свою роль.
– Які є «червоні лінії» для Нідерландів щодо відправки військ в Україну? Чи обов'язково потрібна підтримка США?
– Це питання, яке ми ще повинні обговорити в Нідерландах. Ми сказали, що готові брати участь у процесі планування.
Ми пройдемо цей процес ухвалення рішень у країні, і тоді я зможу сказати, чи зможуть і чи захочуть Нідерланди взяти участь
Ми готові обговорювати це, тому що вважаємо важливим ставити правильні запитання, піднімати правильні теми, щоб Європа розробила ефективний план.
Але щодо безпосередньої участі Нідерландів – це потребує політичного схвалення: спочатку від уряду, а потім від парламенту. І це ще рано робити, бо плани ще не остаточно визначені.
Коли буде ясно, що саме планується, тоді ми пройдемо цей процес ухвалення рішень у країні, і тоді я зможу сказати, чи зможуть і чи захочуть Нідерланди взяти участь.
– Незалежно від участі США?
– Я не робитиму категоричних заяв, бо існує багато «відтінків сірого» щодо того, як США можуть бути залучені. Наприклад, у вигляді підтримки.
Коли йдеться про заяви США щодо можливого «страхування» (backstop), там теж багато нюансів.
Коли плани будуть чіткими й коли буде зрозуміла позиція США, тоді ми зможемо обговорити це в Нідерландах, в уряді та парламенті, і тоді я зможу поділитися нашою позицією.
– Ви сказали, що є «різні відтінки сірого», різні ролі. Чи можете назвати деякі з можливих ролей США?
– Те, що ми бачили досі – США дуже віддані досягненню припинення вогню та мирної угоди.
Коли така угода буде укладена, США відіграватимуть політичну роль, адже вони мають величезну вагу. Ми вдячні США за це.
США відіграватимуть політичну роль, адже вони мають величезну вагу
Але як саме це буде реалізовано, які заяви США зроблять щодо своєї підтримки – подивимось. Існує багато способів, якими вони можуть це зробити, і я не хочу спекулювати.
Щодо технічної підтримки місії – тут також є безліч варіантів, і це потрібно обговорити з США.
– Щодо підтримки України: якщо США не надаватимуть допомогу, то щоб зберегти рівень минулого року, європейські країни повинні подвоїти зусилля. Чи готові Нідерланди це зробити?
– Ми, як європейські країни, маємо посилити підтримку.
Саме тому Нідерланди оголосили про 3,5 мільярда на наступний рік, але ми пришвидшуємо підтримку – плануємо витратити 2 мільярди з цих 3.5 мільярдів вже цього року.
Я оголосив про 150 мільйонів на ППО, зокрема в рамках системи ІHAWK
Наприклад, на дрони – ми оголосили про проєкт на 500 мільйонів. Також – підтримка ППО.
Сьогодні я оголосив про 150 мільйонів на ППО, зокрема в рамках системи ІHAWK. Також це стосується артилерійських боєприпасів, морської безпеки тощо.
Ми хочемо надати підтримку зараз, тому що бої зараз інтенсивніші, ніж будь-коли.
І навіть після припинення боїв Україна потребуватиме нашої підтримки, щоб посилити свої можливості для стримування Росії. Тобто, незалежно від того, що буде за столом переговорів, ми маємо продовжувати підтримувати Україну.
- The Times опублікувало інтерв'ю із спецпредставником президента США Кітом Келлогом, в якому він пропонує розподілити Україну на три сектори, які контролюватимуться силами гарантування безпеки, для укладення мирної угоди. Він, зокрема, сказав, що «можна зробити так, щоб це виглядало як те, що сталося з Берліном після Другої світової війни, коли у вас була російська зона, французька зона, британська зона, зона США». За планом Келлога, франко-британські сили разом із українськими військовими можуть взяти під контроль усю правобережну Україну, російська зона буде зафіксована по поточній лінії фронту, а українські війська й далі відповідатимуть за підконтрольну ЗСУ території лівобережжя Дніпра. Між російськими та українськими підрозділами планується демілітаризована зона шириною приблизно 30 кілометрів (18 миль).
- Ця заява викликала великий резонанс в Україні і багато реакцій у соцмережах.
- У відповідь на це Келлог уточнив у соцмережі Х, що він не мав на увазі поділ України. «У статті Times неправильно викладено те, що я сказав. Я говорив про сили стійкості після припинення вогню на підтримку суверенітету України. У дискусіях про поділ я мав на увазі райони або зони відповідальності союзних сил (без військ США). Я НЕ мав на увазі поділ України», – написав спецпредставник президента США.
Форум