Низка західних ЗМІ повідомили цього тижня, що резиденція очільника Росії Володимира Путіна на озері Валдай, що на північ від Москви, нещодавно була укріплена кількома системами протиповітряної оборони. На думку експертів, це реакція на збільшення активності українських безпілотників. Про це інформує «Голос Америки».
На зенітний комплекс, який можна помітити на супутникових знімках Google, днями звернула увагу російська служба Радіо Свобода. Як пише часопис Newsweek, супутникові знімки підтверджують наявність принаймні семи систем ППО, розподілених навколо комплексу, що посилено охороняється.
Як повідомляло Радіо Свобода, раніше систему ППО «Панцир-С1» ЗМІ помітили у 10 кілометрах від резиденції Володимира Путіна в Ново-Огарьові, ще кілька систем ППО були виявлені приблизно за два кілометри від аеродрому Остаф’єво, який належить Міноборони РФ, а також неподалік імовірної резиденції Путіна біля Красної Поляни в Краснодарському краї.
У публікаціях видання Nexta, розташованого в Східній Європі, було ідентифіковано ще 11 мобільних зенітно-ракетних систем С-300/400 і кілька радіолокаційних станцій дальнього радіуса дії, розміщеними навколо резиденції Валдай, пише Newsweek і додає, що військові аналітики не виключають, що серед густого лісу їх може ховатися ще більше.
Валдай, розташований у Новгородській області Росії, є одним із кількох місць відпочинку Путіна. Серед інших відомих місць – Бочаров ручей у Сочі.
Це багато говорить про сучасну Росію, коли шикарні вілли у сотнях кілометрів від поля бою вважаються «особливо цінними цілямиГаміш де Бреттон-Гордон
Як пише Newsweek, у січні українське видання РБК-Україна з посиланням на анонімне джерело в спецслужбах повідомляло, що під час координованої Києвом нічної атаки безпілотників на нафтобазу в Санкт-Петербурзі один із безпілотників успішно пролетів над Валдайським палацом.
Вашингтонський дослідницький центр Інститут вивчення війни (ISW), підтвердив знімки, зроблені на Валдаї. ISW припускає, що військове командування Росії надає пріоритет «захисту особливо важливих цілей» від атак українських безпілотників, які дедалі більше проникають углиб території Росії. І переміщення ППО є частиною ширшої стратегії захисту резиденцій Путіна.
Захист путінських дач є частиною успіху України – Бреттон-Гордон
«Це багато говорить про сучасну Росію, коли шикарні вілли у сотнях кілометрів від поля бою вважаються «особливо цінними цілями» і в сенсі того, що Кремль хотів би захистити, і про те, куди Київ міг би ефективно ударити», – пише у своїй колонці в британській газеті The Telegraph Гаміш де Бреттон-Гордон, колишній британський військовий, експерт із хімічних, біологічних, радіологічних і ядерних (ХБРЯ) та гуманітарних операцій.
Британський експерт каже, що те, що Москва змушена відтягувати дефіцитні системи ППО з фронту для захисту путінських дач, є частиною успіху України у використанні безпілотних технологій.
Вони були частково надані Заходом, а частково розроблені в самій Україні. Також Захід дав сигнал на використання своїх технологій для враження певних цілей у Росії, завдяки чому українцям вдалося зупинити російський наступ на Харків, вважає британський аналітик.
Експерти: потрібно зняти обмеження на використання Україною західних ракет
Гаміш де Бреттон-Гордон зазначає: якби Захід був рішучіший у наданні Україні дозволу використовувати свої ракети для враження цілей вглиб Росії, це мало б ще більший ефект як на полі бою, так і для російського суспільства, яке досі «не прокинулося» і не усвідомлює, яких збитків воно зазнає через війну.
Гаміш де Бреттон-Гордон вважає, що Путін планує протриматися до приходу до влади у США Дональда Трампа, тому критично важливо підтримати Україну у найближчі кілька місяців, надавши їй можливість вражати цілі у Росії і цим змінити хід війни.
Україна забезпечувала перемоги кожного разу, коли Захід розширював свій ударний потенціалДжордж Баррос
Аналітик ISW Джордж Баррос також переконаний, що США, в особі президента Джо Байдена мають дозволити Україні завдавати ударів по всіх законних військових цілях у Росії та окупованому Криму.
«Україна забезпечувала перемоги кожного разу, коли Захід розширював свій ударний потенціал», – каже Баррос у статті, що її публікує газета The Wall Street Journal.
Він наводить численні приклади – постачання Україні HIMARS у червні 2022 року допомогли знищити російські логістичні вузли і звільнити Херсон у листопаді 2022 року.
Рішення США, Великої Британії та Франції озброїти Україну ракетами ATACMS і Storm Shadow у 2023 році дозволили їй провести кампанію дальніх ударів по Чорноморському флоту в Криму, що «змусило Москву евакуювати вразливі військові кораблі в порти на материковій частині Росії».
Позбавлення Росії можливості сховати війська за своїм кордоном допомогло зупинити наступ на Харків, вважає Баррос.
Згідно з міжнародним правом, Україна має право завдавати ударів по військових цілях у РосіїДжордж Баррос
Можливість завдавати дальніх ударів змусить Москву захищатися, що, ймовірно, «погіршить кількісну перевагу Росії у відправленні людей і техніки в Україну», пояснює американський експерт.
Щодо побоювань ескалації, то, на думку Барроса, вони є марними, бо Україна і раніше завдавала ударів по російській території, і це не викликало застосування Росією ядерної зброї.
Тому заборона завдавати ударів углиб Росії – «абсурдна», вважає Баррос, адже таким чином Вашингтон лише «продовжує надавати притулок Росії, тоді як Москва веде безжальні обстріли по всій Україні».
«Україна має право завдавати ударів по військових цілях у Росії»
«Згідно з міжнародним правом, Україна має право завдавати ударів по військових цілях у Росії», – переконаний Баррос. Тому Росію потрібно позбавити переваг, які їй надає Захід.
Вашингтону настав час дозволити Україні завдати удару у відповідь без обмеженьДжордж Баррос
Він каже, що декілька союзників з Північноатлантичного договору, включаючи Велику Британію та Францію, підтримують ідею про те, що Росія не повинна почуватися у безпеці, поки вона вільно бомбардує Україну.
«Вашингтону настав час дозволити Україні завдати удару у відповідь без обмежень», – закликає експерт.
Тим часом радник із нацбезпеки президента США Джейк Салліван сказав, що він не має однозначної відповіді щодо того, чи існують обставини, за яких Вашингтон дозволив би Україні використовувати американську зброю для значно глибших ударів по території Росії.
Він наголосив, що у Білому домі та Пентагоні стежать за розвитком подій і реагують на ситуацію, «теперішня позиція президента полягає в тому, що обставини змінюються», і що президент США Джо Байден уже змінював свою політику щодо застосування наданого Україні озброєння, зокрема, дозволивши завдавати ударів по території Росії поблизу кордону, сказав Салліван 19 липня під час конференції в Аспенівському інституті.
Водночас низка американських сенаторів від Республіканської та Демократичної партії висловили підтримку послаблення обмежень на те, як Україна використовує зброю далекого радіусу дії США для протидії Росії. Про це вже впродовж довгого часу просить керівництво України, яке пояснює, що знищуючи військові об'єкти на території Росії, можна краще вести оборону своїх міст, цивільних об'єктів та війська.
Форум