Доступність посилання

ТОП новини

Саакашвілі збирається виїхати до Нідерландів чи шукає союзників в Україні?


Міхеїл Саакашвілі
Міхеїл Саакашвілі

Засідання щодо запобіжного заходу для колишнього очільника Одеської області Міхеїла Саакашвілі апеляційний суд Києва переніс на 3 січня. Сам Саакашвілі припускає, що, під час свят українські та світові медіа не стежитимуть за його долею, тож українська влада зможе безперешкодно екстрадувати його. Окрім того, він висловив солідарність з окремими представниками уряду й парламенту, які виступили проти генерального прокурора Юрія Луценка та президента Петра Порошенка.

Частина експертів, опитаних Радіо Свобода, говорять про спроби Саакашвілі та Порошенка розколоти табори прихильників одне одного і не виключають його арешту або екстрадиції на новорічні свята. Частина ж наголошує, що екс-президент Грузії втрачає імідж реформатора, і тому намагається долучатися до кожного конфлікту окремих політиків із Банковою для збереження уваги громадськості до себе.

Апеляційний суд Києва переніс на 3 січня розгляд апеляційної скарги Генпрокуратури на відмову Печерського суду Києва призначити запобіжний захід лідеру партії «Рух нових сил», екс-голові Одеської ОДА Міхеїлу Саакашвілі.

Це рішення продиктоване тим, що матеріали справи ще не надійшли до апеляційної інстанції, так пояснив рішення колегії Апеляційного суду міста Києва її голова, суддя Олег Присяжнюк.

У відповідь на це Саакашвілі висловив упевненість, що апеляцію перенесли на 3 січня для того, щоб мати змогу заарештувати його або навіть екстрадувати під час свят, уникнувши суспільного розголосу.

Водночас Міхеїл Саакашвілі схвально оцінив заяви міністра фінансів Олександра Данилюка про необхідність відставки генпрокурора Юрія Луценка.

«Корупція вбиває українські державні інститути. Корупція вбиває судову систему, як ви щойно побачили. Я хочу закликати всіх чесних представників влади, порядних політиків у владі та опозиції ( а у владі ще є порядні представники) – закликаю зімкнути наші лави, щоб покласти край свавіллю», – таку заяву зробив Саакашвілі під час суду. Серед провладних політиків, які, на його думку, є порядними, він згадав, зокрема, і міського голову Києва Віталія Кличка.

5 грудня генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що Міхеїл Саакашвілі отримав від бізнесмена Сергія Курченка, який переховується в Росії, півмільйона доларів на свою діяльність в Україні. Після цього Саакашвілі затримали 8 грудня на квартирі одного з його прихильників, висунувши йому підозру за статтею Кримінального кодексу «сприяння учасникам злочинних організацій та укриття їхньої злочинної діяльності». Суд 11 грудня не задовольнив клопотання прокуратури про запобіжний захід для Міхеїла Саакашвілі у вигляді цілодобового домашнього арешту.

Прокуратура подала апеляційну скаргу на це рішення.

Саакашвілі назвав неправдивими всі обвинувачення на свою адресу, і додав, що «не знає, хто такий цей Курченко». Після цього Сергій Курченко теж заявив, що не знайомий з Міхеїлом Саакашвілі.

Чи просив Саакашвілі нідерландську візу?

Раніше в нідерландських, а згодом і в українських медіа з’явилася інформація, що Саакашвілі нібито отримав візу Королівства Нідерланди і відтак може виїхати з України, щоб уникнути переслідування. Дезінформацією це повідомлення назвав і сам Саакашвілі, і його соратники.

Так, колишня голова Нацполіції України й член команди грузинських реформаторів Хатія Деканоїдзе в розмові з Радіо Свобода стверджує, що такі повідомлення не відповідають дійсності і мають на меті дискредитувати Саакашвілі.

Хатія Деканоїдзе
Хатія Деканоїдзе

«Ця інформація поширена українською владою і має лише одну мету: переконати український народ, що Міхеїл Саакашвілі нібито намагається покинути країну. Але це, звичайно, є далеким від істини», – сказала вона.

Деканоїдзе додала, що декілька років тому Нідерланди та ще низка європейських країн пропонували колишньому президентові Грузії отримати їхнє громадянство, але він не скористався цими пропозиціями.

Між тим, Нідерланди готові прийняти Міхеїла Саакашвілі, якщо він покине Україну. Про це заявив нідерландський міністр закордонних справ Галбе Зейлстра, передає Deutsche Welle.

Він одружений з нідерландкою, і якщо він подасть заявку на паспорт, то за нідерландським законодавством це можливо
Галбе Зейлстра

«Він одружений з нідерландкою, і якщо він подасть заявку на паспорт, то за нідерландським законодавством це можливо», – пояснив Зейлстра.

Саакашвілі та Порошенко хочуть розколоти табори союзників одне одного – експерти

Останні події навколо обрання запобіжного заходу Міхеїлу Саакашвілі в українському експертному середовищі тлумачать неоднозначно.

Так, політолог Володимир Фесенко не виключає, що суд у справі дійсно могли перенести з метою обрання для Саакашвілі арешту під час свят, коли йому буде важче мобілізувати прихильників. Але він не відкидає і того, що перенесення засідань може бути вигідним захистові грузинського й українського політика. Також Фесенко пояснив синхронні заяви Саакашвілі та міністра фінансів Олександра Данилюка збігом поточних інтересів цих двох діячів:

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко

«Це Данилюк солідаризувався із заявами Саакашвілі проти ГПУ, хоча мотиви в них різні. Тактика Данилюка: найкращий захист – це напад. Проти нього прокуратура поновлює кримінальну справу, і Данилюк контратакує. Щодо політичного союзу Данилюка й Саакашвілі – я йому не здивуюся, бо деякі соратники міністра фінансів, наприклад, працювали у центрі Кахи Бендукідзе. Саакашвілі подібними заявами посилає всім політичні сигнали. Можливо, хоче розколоти владний табір, так само, як і влада хоче розколоти прихильників екс-президента Грузії».

Напередодні міністр фінансів України Олександр Данилюк написав у соцмережах, що вимагає відставки генерального прокурора Юрія Луценка через те, що той нібито діє всупереч інтересам України у справі «Приватбанку».

Міхеїл Саакашвілі у відповідь виступив з підтримкою очільника Міністерства фінансів.

Саакашвілі шукає медіа-персонажів, до яких може причепитися. Від нього після останніх подій відмовилися майже всі
Олексій Голобуцький

Політтехнолог Олексій Голобуцький стверджує, що мотиви подібних заяв Саакашвілі – це просто спроби втримати власний рейтинг, який знижується.

«Саакашвілі шукає певних медіа-персонажів, до яких може причепитися. Від нього після останніх подій під Жовтневим палацом відмовилися майже всі. Тому він змінює риторику, перетворюється з успішного реформатора на маргінального українського політика, з усіма його плюсами й мінусами. До кожного яскравого протистояння зі владою хоче долучитися. Так він підтримує інтерес до себе», – констатує політтехнолог.

Наприкінці липня президент України Петро Порошенко підписав указ про припинення громадянства України Міхеїла Саакашвілі, за повідомленнями, через свідоме подання неправдивих відомостей при набутті українського громадянства.

Саакашвілі 10 вересня потрапив на територію України, не пройшовши прикордонного контролю. Раніше в липні Міхеїл Саакашвілі указом президента України втратив українське громадянство нібито через надання неправдивих відомостей під час його набуття.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG