Три роки минає від трагічних подій 2 травня в Одесі, під час яких загинули 48 людей. «Чорна п’ятниця» розпочалась з протистояння українських активістів та проросійськи налаштованих осіб у центрі міста, а завершилась пожежею в Будинку профспілок на Куликовому полі. Розслідування «справи 2 травня» триває й досі.
Розслідування незалежне
«Формальність» – так охарактеризувала нещодавній брифінг у регіональному поліцейському управлінні, на якому йшлося про перебіг офіційного розслідування «справи 2 травня», активістка альтернативного розслідування, член «Групи 2 травня», одеська журналістка Світлана Підпала.
За її словами, запитань до правоохоронців чимало. Скажімо, чи був допитаний Володимир Немировський, який на момент подій 2 травня 2014 року очолював Одеську ОДА? Скільки співробітників правоохоронних органів і взагалі посадовців було допитано у справі Будинку профспілок?
«Групу 2 травня» було створено через 10 днів після одеської трагедії. До групи увійшли журналісти, громадські діячі, експерти. Проаналізувавши зйомки різних ЗМІ з місця подій, поспілкувавшись з їхніми учасниками та свідками, «Група 2 травня» відновила хронологію дня. І, зокрема, спростувала найпоширеніші чутки про пожежу в Будинку профспілок. Факти й свідчення учасників обох сторін протистояння виклали в документальному фільмі «Групи 2 травня» під назвою: «Одеська трагедія: кривавий слід «русской весны».
Розслідування офіційне
Не всі слідчі дії можна розголошувати, пояснюють у поліції. «Це обумовлено вимогами Кримінально-процесуального кодексу, логікою й тактикою проведення слідчих дій – у тому числі негласних слідчих дій», – зазначив заступник голови Національної поліції України, начальник Головного слідчого Управління Олександр Вакуленко.
Від початку цього року в «справі 2 травня» працює оновлена слідчо-оперативна група – вже третя, яка розслідує події «чорної п’ятниці». Начальник слідчого управління ГУНП в Одеській області Сергій Шайхет поінформував про деякі результати чотирьох місяців роботи.
«Допитано понад 70 свідків, призначено 2 додаткові експертизи, одна з них хімічна. Повідомлено про підозру трьом особам, їх оголошено в розшук», – каже він.
У «справі 2 травня» одеська поліція розслідує тільки масові заворушення (з травня 2014 року до січня 2016 року досудове розслідування проводилось у Головному слідчому управлінні МВС України, потім було передано в Одесу – ред.), в той час як дії одеських рятувальників Держслужби з надзвичайних ситуацій – у веденні поліції Києва, а правоохоронців – Генеральної прокуратури.
Передавши справу одеської поліції, слідство порушило рекомендації Міжнародної консультативної групи (МКГ) Ради Європи. В оприлюдненій у листопаді 2015 року доповіді МКГ про перебіг розслідування одеської трагедії, зокрема, зазначається: всі кримінальні справи повинні бути передані на розгляд одного слідчого органу, незалежного від МВС, «оскільки є підозра, що міліція брала участь у розслідуваних подіях».
«Вагомі» фігуранти
У «справі 2 травня» фігурують колишні високопосадовці одеської міліції.
Це екс-начальник управління внутрішніх справ в Одеській області Петро Луцюк. За даними слідства, 2 травня 2014 року для локалізації масових заворушень він повинен був привести в дію оперативний план «Хвиля». Відразу після одеської трагедії його було звільнено з посади й відправлено на пенсію.
Згодом йому було пред’явлено обвинувачення за статтями: 135, частина 3 («залишення в небезпеці»), 364, частина 2 («зловживання владою або службовим становищем»), 366, частина 1 («службове підроблення») КК України.
Справа Петра Луцюка слухається у Приморському районному суді Одеси. На нещодавньому засіданні він заявив, що має «важливі для суспільства свідчення і хоче, аби ці свідчення почула громадськість».
Ще один фігурант справи про масові заворушення 2 травня 2014 року в центрі Одеси – колишній заступник начальника Одеського обласного управління МВС Дмитро Фучеджі, якого підозрюють у перевищенні влади і службовій недбалості. Від травня 2014 року полковник Фучеджі перебуває в розшуку.
Минулої осені довкола нього виник ще один скандал.
Слідчі Генпрокуратури з’ясували, що службові особи управління МВС в Одеській області, діючи в інтересах Фучеджі, подали до Пенсійного фонду України (ПФУ) завідомо неправдиві документи (заповнені не ним, але від його імені) для призначення пенсії.
У червні 2014 року (коли екс-заступник начальника обласного управління МВС уже переховувався від слідства, ймовірно за межами України – ред.) в ПФУ призначили Фучеджі пенсію довічно за вислугу років.
За даними силовиків, у період від жовтня 2014 року до жовтня 2016-го дочка Дмитра Фучеджі отримала понад 158 тисяч гривень його пенсії. Арешт на пенсійний рахунок було накладено в минулому листопаді.
У березні 2016 року Міністерство внутрішніх справ України оголосило в розшук Володимира Боделана – екс-начальника обласного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій і сина колишнього мера Одеси Руслана Боделана.
Стаття, за якою обвинувачується Боделан-молодший, – «залишення в небезпеці». Встановлено, що перші пожежні машини почали прибувати на Куликове поле лише після багаторазових звернень на лінію «101» служби порятунку – майже через 40 хвилин після займання Будинку профспілок на Куликовому полі.
Як зазначив заступник голови Національної поліції України Олександр Вакуленко, 23 березня 2017 року Печерським районним судом міста Києва щодо підозрюваних Боделана та Великого (екс-заступник голови ДСНС в Одеській області) було заочно обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Генпрокурор України каже про «значні зрушення» у справі
У вересні 2016 року під час візиту в Одесу генпрокурор Юрій Луценко заявив про «значні зрушення» в розслідуванні подій на Грецькій площі в Одесі (2 травня 2014 року вони передували пожежі в Будинку профспілок).
Тоді Луценко також повідомив про намір залучити європейських фахівців для спільної експертизи щодо причин смертей у Будинку профспілок.
«Україна зацікавлена у встановленні істини щодо трагічних подій 2 травня 2014 року в Одесі. Залучення авторитетних міжнародних експертів під егідою ООН та інших міжнародних організацій сприятиме підвищенню довіри до результатів слідства не лише в Україні, але й за її межами», – зазначив генеральний прокурор.
НА ЦЮ Ж ТЕМУ:
Проросійські провокації в Одесі. Чи вдасться «розхитати» ситуацію?
Прикордонники не пропустили 8 іноземців, які прямували в Одесу – ДПСУ