Мільярдер Дональд Трамп 9 листопада став першим президентом США без політичного чи військового досвіду. Ще в березні 2014 року він хвалив Володимира Путіна за «розумні» дії в Криму. У серпні минулого року республіканець сказав, що більшість жителів Криму «зробили вибір на користь Росії», і США мають це враховувати, а також підкреслив, що готовий розглянути питання про «визнання півострова у складі Росії». Але чи повторить ці слова Дональд Трамп-президент?
Слухач Олександр з окупованої Ялти самозабутньо святкує тріумф улюбленого кандидата: «У нас, чесно кажучи, святкують! Я навіть купатимусь у морі, перемога Дональда Трампа ‒ це просто клас! Це просто чудово! Адже насправді переміг Володимир Путін».
Журналістка Hromadske.ua Наталя Гуменюк прямо зі США розповідає, як там реагують на перемогу республіканця:
Дональда Трампа, за традицією, привітала не тільки суперниця, але й Барак Обама. Треба розуміти, що велика частина американців завжди з повагою ставляться до вибору інших співгромадянНаталя Гуменюк
‒ Незважаючи на той жах, що відчувають багато американців, які голосували за Гілларі Клінтон, все-таки реагують на його тріумф люди цілком гідно. Дональда Трампа, за традицією, привітала не тільки суперниця, але й Барак Обама. Треба розуміти, що велика частина американців завжди з повагою ставляться до вибору інших співгромадян. Ті, хто підтримували мільярдера, звичайно, радіють і очікують, що він боротиметься з корупцією і недосконалою, на їхню думку, політичною системою. Також його прихильники сподіваються, що новий президент не лізтиме в «чужі» зовнішні конфлікти і зробить саму Америку, як то кажуть, «знову великою».
Щодо «російського» порядку денного в США, то Наталя Гуменюк не бачить інтересу тамтешніх виборців до цієї теми:
‒ Більшості американців будь-яких поглядів Росія однозначно не цікава, як і зовнішня політика в цілому. Набагато важливіше для них, що Дональд Трамп хоче помітно скоротити податки, урізати чиновницький апарат тощо, тобто суто внутрішні питання. Новий президент ‒ все-таки людина без ідеології, великий опортуніст. Він грав на ностальгії за промисловою Америкою, яка, до слова, не може існувати в технологічному світі. Дональд Трамп також галасував про економічну кризу і всіляко згущував фарби, щоб налякати виборця похмурим майбутнім, але в США все далеко не так погано. Втім, емоції на цих виборах стали важливіші за факти.
Російський політолог Станіслав Бєлковський каже: «Я думаю, що американські санкції проти Росії повністю скасовані не будуть. Вони можуть бути пом'якшені в певному масштабі, що, звичайно, для Володимира Путіна стане великою психологічною перемогою, але тільки для нього. До перспектив розвитку Росії це не має жодного відношення, тому що вона зараз згортає на манівці цивілізації. Росія намагається залишитися, закріпитися в неіснуючому Ялтинсько-Потсдамському світі, знищеному в 1989 році».
Міністр економічного розвитку Російської Федерації Олексій Улюкаєв говорить: «Я боюся злякати надію, я б так сказав. Я пам'ятаю, як вісім років тому були великі очікування, коли президентом був обраний Барак Обама. Тоді багато говорилося про перезавантаження відносин, навіть були якісь кроки і дії зроблені. На жаль, ми прийшли до не дуже гарного результату. Тому я вважаю, що ми маємо бути стримані в оцінках».
Російський журналіст Костянтин Еггерт не вважає виправданою радість прокремлівських ЗМІ від результатів президентських виборів у США:
Акцент на особистість Дональда Трампа, який миттю виправить російсько-американські відносини, ‒ неправильнийКостянтин Еггерт
‒ Я думаю, що акцент на особистість Дональда Трампа, який миттю виправить російсько-американські відносини, ‒ акцент неправильний. Безумовно, для домашньої пропаганди таку модель використовувати можна, ось тільки будувалася вона, виходячи з того, що Дональд Трамп не переможе. Він мав зіграти роль «великого русофіла», якого не пустила до влади «вашингтонська кліка» на чолі з Гілларі Клінтон. Мені складно уявити, що ця риторика враз зміниться. У будь-якому випадку зовнішньополітичні проблеми в США не вирішуються однією людиною. Не думаю, що в найближчі півроку ми побачимо якісь зміни у відносинах з Росією.
Щодо проблеми «приналежності» Криму на міжнародній арені Костянтин Еггерт пропонує не брати на віру передвиборні заяви Дональда Трампа.
‒ Визнати зміну кордонів іншої держави на манер середньовічного монарха будь-який американський президент просто не зможе. У США склалася ефективна система стримувань і противаг, і уявити, що вся вона враз повернеться обличчям до Володимира Путіна, я не можу. З іншого боку, зручним для Кремля може виявитися ось що: зовнішня політика для Дональда Трампа ‒ не пріоритет, поготів Росія. Той же Китай для нього буде значно важливішим. Менша увага США до Володимира Путіна ‒ звичайно, прикра для останнього, але в якійсь мірі може розв'язати йому руки. Найбільшим же сюрпризом для Москви і для Києва може стати те, що від Дональда Трампа в Білому домі нічого особливо не зміниться.
Оригінал ‒ на сайті проекту Радіо Свобода «Крим.Реалії»