Доступність посилання

ТОП новини

«Америка – не Росія, Трамп не вирішуватиме одноосібно» – оглядач


Дональд Трамп
Дональд Трамп

Протягом першого року президентства Дональда Трампа не варто очікувати якихось радикальних змін у політиці США щодо України, вважають деякі оглядачі. Вони звертають увагу на те, що Трамп став президентом, маючи слабку підтримку навіть усередині самої Республіканської партії. Тож упродовж першого року він, імовірно, буде зайнятий налагодженням відносин із Конгресом. Так само навіть критики не впевнені, що між Трампом і Путіним можливе порозуміння. Радіо Свобода пригадало деякі з заяв новообраного президента США Дональда Трампа про Україну впродовж останніх двох років, і запитало оглядачів, чого тепер чекати.

Хто він, новообраний президент США? (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:19 0:00

«Він не збирається в Україну – щоб ви розуміли. Він не збирається заходити в Україну», – це – слова Дональда Трампа про президента Росії Володимира Путіна з інтерв’ю телеканалу АВС за 31 липня цього року – через два роки після початку російської агресії в Криму і на Донбасі. Після цього інтерв’ю деякі оглядачі поставили під сумнів обізнаність кандидата в українському питанні.

Уже наступного дня Дональд Трамп наголосив: він знає, що каже, і мав на увазі, що Путіна не буде в Україні, коли він, Трамп, стане президентом.

Незадовго до цього, однак, Дональд Трамп зробив заяву, яка викликала хвилю обурення як в Україні, так і в самих США. Він не виключив, що може розглянути питання визнання Криму російським.

Трамп про Україну в НАТО: «Мені все одно»

Повернімося на рік назад. Телеканал NBC запитує у Дональда Трампа, що він думає про прагнення України щодо членства у НАТО. «Мені все одно, – каже він. – Якщо вступить, чудово. Якщо ні – теж чудово».

У тому ж інтерв’ю майбутній президент також висловив подив тим, що США приділяють українському питанню більше уваги, ніж це робить ЄС: «Європу це зачіпає більше, ніж нас. Вони мали б вести перед у цьому питанні». Цю тезу він повторив згодом щонайменше ще один раз.

Менш ніж через місяць під час телемосту на конференції «Ялтинська європейська стратегія» Дональд Трамп каже: Україна повинна отримувати більше міжнародної підтримки.

«Не думаю, що Україна має гідний рівень пошани з інших частин Європи – пошани, на яку вона абсолютно заслуговує. Чи то Німеччина, чи якась інша країна – не думаю, що ви отримуєте потрібний рівень підтримки», – зазначає Трамп у вересні 2015 року.

І додає: проблема у тому, що президент Росії Володимир Путін, як вважає Трамп, не поважає президента США Барака Обаму. Останнього республіканський кандидат неодноразово критикував, говорячи про Україну. Зокрема наголошував, що саме під час президентства Обами Путіну в Україні вдалося те, що вдалося.

А от із самим Володимиром Путіним, за словами Трампа, він міг би зустрітися ще до інавгурації. Бо ж відносини, які склалися між США і Росією в останні роки, він вважає «катастрофічними»: «Якщо я переможу 8 листопада, я міг би уявити зустріч із Путіним ще до інавгурації».

Путін сказав, що готовий до «відновлення» зв'язків з США
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

«Він може змінити свою думку на 180 градусів»

Історик і професор політології Ратґерського університету (США) Олександр Мотиль пояснює подекуди неоднорідні заяви Дональда Трампа повним, як він каже, невіглаством новообраного президента у питаннях зовнішньої політики. Водночас, як вважає Мотиль, не варто думати, що між Трампом і Путіним гарантоване порозуміння.

Олександр Мотиль
Олександр Мотиль

«Судячи з характеру Трампа, він зовсім може змінити свою думку, на 180 градусів. І не раз, а, може, й десять разів. В цьому є його найбільша небезпека – для Америки, для світу, для Росії і, до речі, для України. Не те, що він антиукраїнський чи проукраїнський, а те, що він непередбачуваний», – зазначає професор.

Не згоден із побоюваннями щодо «антиукраїнськості» новообраного президента США журналіст і політичний аналітик Зенон Завада. У своїй статті на сайті «Детектор медіа» він пише, що українські мейнстрімні ЗМІ надміру демонізували Дональда Трампа, водночас мало не героїзуючи його опонента, кандидата від демократів Гілларі Клінтон. Тоді як якраз Клінтон, за словами Завади, давала більше приводів для такого ставлення.

У коментарі Радіо Свобода Зенон Завада наголошує: Америка – не Росія, одна-єдина людина тут не може вирішувати всю внутрішню і зовнішню політику.

«В Америці такого немає, тут є система противаг», – нагадує він. Зокрема, на думку Завади, малореальним є одноосібне рішення Дональда Трампа з кримського питання. Оглядач додає: сам він жодного разу не чув, щоби Трамп заявив про готовність визнати анексію Росією Криму. Посилаючись на такі його інтерпретації, Зенон Завада радить читати першоджерело в оригіналі.

В цілому, на думку аналітика, впродовж першого року правління Трампа не варто очікувати значних змін в американській політиці щодо України.

Демократична партія налаштована проти нього. Половина Республіканської партії також налаштована проти нього. Він буде змушений шукати компроміси
Зенон Завада

«Вся Демократична партія налаштована проти нього. Половина Республіканської партії також налаштована проти нього. Він прийде до Білого дому, маючи більшість Конгресу налаштованою проти нього, і він буде змушений шукати компроміси», – додає Зенон Завада.

Він також закликає усвідомлювати, що деякі з заяв Трампа зрештою залишаться суто частиною передвиборної кампанії і навряд чи будуть втілені. «Він – бізнесмен. Зазвичай успішні бізнесмени – дуже помірковані люди», – каже Зенон Завада.

З перемогою на виборах Дональда Трампа вже привітав президент України Петро Порошенко. Він висловив надію на продовження активної двосторонньої співпраці і зокрема запросив новообраного президента США відвідати Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG