Доступність посилання

ТОП новини

Українські батареї потеплішали «через одну»


Менше половини українських областей повністю увімкнули опалення. Хоча напередодні в уряді звітували про стовідсоткову технічну готовність українських тепломереж до зими. Найгіршою є ситуація на півдні України та у звільнених містах Донеччини. Серед причин холоду в частині осель називають неготовність обладнання в будинках, борги теплокомуненерго та прагнення ОСББ (об’єднань співвласників багатоквартирних будинків) зекономити за рахунок пізнішого запуску опалення. Тим часом урядовці обіцяють запустити опалення в усіх українських регіонах, окрім анексованого Криму та окупованих районів Донбасу за тиждень, а у Києві – до кінця дня четверга. Але навіть у разі втілення цієї обіцянки нинішній опалювальний сезон буде складним, попереджають експерти.

Українські батареї потеплішали «через одну»
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:09:10 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

З найбільшими труднощами вмикають опалення у квартирах на півдні та сході України, про це повідомляють і урядовці, й самі місцеві жителі. Так у місті Краматорськ на Донеччині, де опалювальний сезон вже офіційно розпочався, майже у третині будинків ще немає тепла, тоді як на вулиці вночі температура близька до нуля. Альона, жителька Краматорська, каже, що в її оселі дуже холодно через технічні проблеми із запуском опалення.

«У квартирі плюс 14 градусів. Міська влада заявляє, що запустила опалення. Але в нашому будинку якісь проблеми на рівні ЖЕКу. І зі слів моїх колег, таких будинків у Краматорську – чимало», – розповідає жителька Донбасу.

У Києві, для порівняння, ситуація є кращою: понад 96% будинків вже опалюються, стверджують у «Київенерго».

Але й чимало киян кажуть, що у них у квартирах не набагато тепліше, ніж надворі, або ж батареї потеплішали тільки в ніч на 20 жовтня.

Киянка Юлія розповідає про ситуацію, коли попри зави про підключення будинку до опалення, в частині квартир воно є, в частині – немає:

«Будинок почали опалювати. Але в нашій трикімнатній квартирі – холодні всі батареї. Це в умовах, коли у нас старі, ще дерев’яні вікна, не такі теплі, як склопакети. Сподіваюся, днями ситуація поліпшиться, бо дуже холодно».

ТЕЦ у Києві, архівне фото (©Shutterstock)
ТЕЦ у Києві, архівне фото (©Shutterstock)

Уряд обіцяє «роботу над помилками» щодо тепла упродовж тижня

В українському Кабміні обіцяють повністю увімкнути опалення у столиці протягом однієї доби, в усій Україні – упродовж тижня. Про це заявив, зокрема, віце-прем’єр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко.

Геннадій Зубко
Геннадій Зубко

Думаю, що ми закриємо проблемні питання
Геннадій Зубко

«По Києву ми отримали запевнення, що підключення завершать протягом однієї доби, по інших містах – до кінця тижня. Думаю, що ми закриємо проблемні питання», – стверджує Зубко.

Схожі терміни озвучує «Київенерго». Утім, голова наглядової ради компанії Іван Плачков не виключає, що в разі затримок з теплом на рівні відомчого житла чи конкретних ОСББ ситуація вирішуватиметься через особисте втручання профільних міністрів.

Іван Плачков
Іван Плачков

Із 277 котелень Києва шість – ще не в роботі, через намір їхніх власників зекономити за рахунок пізнішого підключення, кажуть в КМДА. І обіцяють «підганяти» тих, хто затримався.

За даними Геннадія Зубка, до опалення підключено всіх споживачів Волинської, Тернопільської, Рівненської, Чернівецької, Полтавської, Черкаської та Чернігівської областей. Водночас, зазначив віце-прем’єр, проблемними є південні області. Цю інформацію підтвердили і слухачі Радіо Свобода: так у Миколаєві немає опалення практично ніде, за однією з версій, через неукладені угоди про постачання газу між «Нафтогазом» і тепловиками.

Тим часом місцеві ініціативи про запровадження альтернативного опалення у соціальних закладах блокують, визнають миколаївці.

В Одесі – схожа ситуація. Заступник міського голови Анатолій Орловський заявляє, що в місті запрацювали 23 котельні, однак нині вони опалюють переважно соціальні об’єкти. А у переважній більшості осель тепло з’явиться упродовж тижня.

При цьому 15 жовтня за даними уряду технічна готовність українських осель до підключення тепла була майже 100%.

Опалення «із запізненням»: технічні проблеми чи економія?

Частина українців намагається заощадити, виступаючи за якнайпізніше підключення їхнього будинку до тепла. Зокрема, жителька Херсона Римма стверджує, що доки у її місті тепла погода, вмикати опалення в її ОСББ не варто.

«Треба відходити від «монстрів-ТЕЦ». І робити якісь квартальні міні-котельні за прикладом європейських країн, утеплювати будинки. Коли треба платити за тепло 38 гривень за квадратний метр – люди не хочуть «вмикатися» передчасно. Якщо раптом до мого будинку (ОСББ) підведуть тепло – люди кажуть, що треба ще хоч місяць не підключатися, економити кошти», – каже жителька Херсона.

Зі свого боку, екс-міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко в ефірі Радіо Свобода зауважив, що намір ОСББ а то й влади окремих міст економити – це нормально, і цьому не треба перешкоджати.

Олексій Кучеренко
Олексій Кучеренко

Я припускаю, що міська влада в тому чи іншому місті, дійсно, вирішила трохи заощадити
Олексій Кучеренко

«Мене дратує те, що уряд вирішив піар зробити на цьому запуску опалювального сезону. Вже такі селектори були медійні. Пан Гройсман наголосив, що він «дав наказ» НАК «Нафтогаз України» давати газ. Він же нас переконував, що це ринкові стосунки! Я так розумію, що дійсно НАК «Нафтогаз» почав подавати газ, а в кожному місті вибирали свою стратегію. І я припускаю, що міська влада в тому чи іншому місті, дійсно, вирішила трохи заощадити. Якщо в Одесі, наприклад, температура, вище середніх показників, то вони хочуть заощадити. Це не тільки одеситів кошти, а й місцевих бюджетів, бо так само підключаються й бюджетні установи»,– стверджує екс-міністр.

Окрім бажання зекономити, яке мають конкретні ОСББ або власники тепломереж, ідеться про відсутність угод про газопостачання на котельні, а то й про борги, які виникли через систему автоматичного списання заборгованості за газ з рахунків теплокомуненерго, стверджують експерти. Один з них, Валентин Землянський говорить і про підвищену аварійність через зношення мереж, яка, за його розрахунками, може розтягнути підключення опалення до двох тижнів. Зі свого боку, голова наглядової ради «Київенерго» Іван Плачков говорить про те, що в Києві основні затримки – через неготовність конкретних будинків: не перевірені внутрішні комунікації, вентилі тощо, і балансоутримувачі житла не дали письмової згоди на підключення.

Великі споживачі мають по 30 мільйонів гривень боргів
Іван Плачков

«З підключенням все більш-менш, крім випадків, коли відомче житло: великі споживачі мають по 30 мільйонів гривень боргів. Решта – «Київенерго» впорується. По деяких будинках немає так званої «форми Е8», тобто будинок ще має бути обстежений. Щоб раптом з відкритої запірної арматури вода не пішла. ОСББ або інші домовласники не пояснюють, що це не «Київенерго» відмовляється підключати, а що це вони не готові. Ситуація вирішиться за 2-3 дні», – прогнозує енергетик.

Утім, затримки з опаленням вже викликали хвилю обурення та злих жартів українців у соцмережах.

Українці знову сподіватимуться на погоду і на самих себе?

Енергетичний експерт Юрій Корольчук припускає, що за умови відносно теплої зими, критичної ситуації з опаленням не буде. В полоні радянських традицій – дати тепло за кілька днів. А пуск опалення, на його думку, затягується саме тому, що треба довго готувати до подачі теплоносія зношені мережі: від кількох днів до двох тижнів.

В разі ж холодної зими, на думку Корольчука, Україна обиратиме між забезпеченням транзиту газу до ЄС і власним споживанням. І у разі зниження тиску в газових мережах можуть відмовляти або ненадійно працювати прилади газового опалення, попереджає він.

Проблема пуску опалення в Україні завжди існувала, і нині вона не має критичного характеру. Але є багато запитань до проходження опалювального сезону в зимові місяці, визнає енергетичний експерт Валентин Землянський.

Валентин Землянський
Валентин Землянський

Було б доцільніше дещо знизити тарифи
Валентин Землянський

«Проведення планових ремонтів мереж і котелень, які мали бути влітку, не відбулися через арешт рахунку. Розрахунки «Укртрансгазу»: Україні потрібно 15,3 мільярда кубометрів газу у сховищах, тож нинішні запаси обсягом 14,7 мільярда кубів – на межі фолу. Тарифи – це ще одна проблема, тому в уряді й пропонують розстрочку. Ідеться про право громадян оплачувати половину вартості тепла у холодний сезон, а половину – з квітня по вересень. Хочу почути від влади, як покриватимуться у бюджеті «Нафтогазу» і тепловиків ці 50%. Хоча було б доцільніше дещо знизити тарифи», – пропонує експерт.

Зі свого боку Олексій Кучеренко та інші експерти припускають, що в разі холодної зими Україна проведе опалювальний сезон ціною збільшення боргів, або ж буде ініціатива Євросоюзу про українсько-російські переговори щодо постачання російського газу та вугілля на український ринок.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG