Франція глибоко шокована терористичними нападами у Парижі 13 листопада. Щонайменше 137 людей вбито і понад 200 поранені. Все це сталося в центральній частині столиці та в передмісті Сен-Дені біля стадіону «Стад де Франс» внаслідок шести синхронних нападів.
14 листопада в Парижі тихо і порожньо. Вулиці патрулюють не лише поліцейські, але й військові, що, за словами місцевих мешканців, дає відчуття безпеки.
«Я вранці вийшла хоч трохи подихати повітрям і оговтатися, але зустріла лише військових у формі. Людей на вулицях немає взагалі, ніби місто все вимерло. Лише до місць нападу парижани приносять квіти і ставлять свічки», – розповідає Марі, журналістка з Парижа.
Усі масові заходи в Парижі скасовано
Ейфелева вежа, Лувр та інші музеї, школи, бібліотеки, дитячі садочки і басейни у місті зачинені. До того ж, запровадивши надзвичайний стан і низку суворих обмежень, влада, серед іншого, заборонила і будь-які масові зібрання до 19 листопада. Також не працює і Діснейленд – розважальний комплекс поблизу столиці. Всіх жителів Парижа попросили не виходити з домівок без нагальної потреби, адже ще невідомо, чи всіх нападників зловили, деякі можуть ще переховуватися.
Людей на вулицях немає взагалі, ніби місто все вимерло. Лише до місць нападу парижани приносять квіти і ставлять свічкиМарі, журналістка з Парижа
Під час січневих нападів на редакцію журналу «Шарлі Ебдо» Париж відреагував дуже швидко і потужно – люди відразу зібралися на одній із центральних площ міста показати, що тероризмом їх не залякати. А наступного дня у Парижі був Республіканський марш до якого приєдналися світові лідери. Такого натовпу французька столиця не бачила з часів Другої світової війни, коли відзначали звільнення міста від нацистів.
Нині ж ситуація протилежна. Експерти кажуть, що дві серії терористичних нападів на одне місто, причому майже в тому самому районі протягом одного року – це забагато навіть для сміливих і свободолюбних парижан.
Люди ходять лише на місця нападів та до лікарень
Тепер натовпи людей біля лікарень. Сюди люди йдуть здати кров, підтримати своїх рідних і близьких, яким надають допомогу медики, або намагаються віднайти будь-яку інформацію про зниклих. Самі лікарі з журналістами спілкуються неохоче, а медсестри, ледь стримуючи сльози, кажуть, що це була найважча ніч в їхньому житті. Всі лікарні Парижі працюють у надзвичайному режимі – лікарів уп’ятеро більше, ніж зазвичай.
Французький президент вже двічі за останню добу оприлюднював телезвернення до співвітчизників і говорив, що це «напад на Францію, на її цінності, які вона захищає в усьому світі». Франсуа Олланд скасував усі свої найближчі поїздки, серед них і на саміт G20 у турецькій Анталії. У самому Парижі за два тижні запланована глобальна кліматична конференція, на яку запрошені і раніше підтвержували свою участь близько 80 світових лідерів. Чи відбудеться цей масштабний захід за планом, тепер сказати важко.
З одного боку, керівники Франції і світу запевняють, що терористам не вдасться їх залякати. З іншого боку, бойовики угруповання «Ісламська держава», які взяли на себе відповідальність за напади, підтвердили у поширених власними каналами аудіо- і відеозверненнях, що Франція і Парижзалишатимуться пріоритетними цілями для потенційних атак у майбутньому.