Доступність посилання

ТОП новини

«Все на Донбасі»: волонтерам у Росії складно допомогти потерпілим від пожеж


Жителі села Новокурськ, Хакасія
Жителі села Новокурськ, Хакасія

Російсько-український конфлікт став перешкодою для волонтерів, які допомагають постраждалим від пожеж у Сибіру

Російські волонтери, як і після повені в Кримську у 2012 році, швидко відгукнулися на надзвичайну ситуацію з лісовими і степовими пожежами в Хакасії і Забайкальському краї. У кількох російських містах організовано збір коштів та речей для постраждалих. Щоправда, від часів трагедії в Краснодарському краї допомогу збирати стало складніше. Винна не тільки економічна криза, через яку люди готові менше жертвувати на благодійність, а й пропаганда. Щоб доставити зібраний одяг, речі та ліки до Сибіру, потрібен транспорт – а він, як кажуть волонтерам в МНС, весь «на Донбасі». Коментатори в інтернеті дорікають волонтерам в тому, що «Новоросія, яка страждає» через них може позбутися допомоги. Багато хто побоюється працювати з волонтерами, асоціюючи їх із опозицією.

Унаслідок пожеж у Хакасії, Забайкальському краї та інших регіонах Сибіру загинули десятки людей, тисячі залишилися без даху над головою і втратили майно. Фотографії та відеозйомки згорілих сіл і міст створюють страшне враження. «Тепер я знаю, як виглядає пекло», – написав автор ролика на YouTube, в якому показаний рух автомобілів палаючим селищем Забайкалець неподалік Чити. Це відео подивилися вже понад два мільйони осіб:

У вівторок до Абакана, столиці Хакасії, яка постраждала від лісових і степових пожеж, приїхав Володимир Путін. Як повідомляють інформаційні агентства, президент «провів нараду щодо просування відновлювальних робіт та допомоги постраждалим», а також «відвідав один з пунктів тимчасового розміщення жителів, що позбулися даху». За словами Путіна, уряд вже виділив для ліквідації наслідків пожеж 680 мільйонів рублів.

Однак, як це буває в Росії, допомоги влади постраждалим від стихійних лих виявляється недостатньо. Допомогу для Хакасії і постраждалого від лісових пожеж Забайкальського краю збирають волонтери з різних російських міст. Як і у випадку з повінню в Кримську, приватні ініціативи деколи стикаються з протидією держави: у Санкт-Петербурзі громадські активісти, які організували збір допомоги для Хакасії, не змогли отримати від МНС допомогу щодо доставки зібраного вантажу –всі доступні фури «знаходяться на Донбасі у складі чергового гуманітарного конвою». Не так охоче, як раніше, допомагають і самі люди.

Опозиційне громадянське об'єднання «Весна», що декларує своєю метою боротьбу з корупцією та побудову вільної і демократичної Росії, займається збором допомоги для Хакасії в Санкт-Петербурзі. Про те, як це відбувається, Радіо Свобода розповів волонтер і громадський активіст Данило Теодорі:

– Ми практично відразу закрили план щодо одягу і збирали вже госптовари, їжу та медикаменти. Їжу ми вибирали таку, яку легко транспортувати, яка вписується в бюджет і не зіпсується, тобто консерви, крупи, чай, кава і так далі. А потім дивилися щодо якихось речей на кшталт госптоварів, зв'язувалися, дізнавалися, що там просять. Там в основному просили мами – коляски, памперси. Дві коляски дуже хороші, наприклад, нам уже принесли. Медикаменти теж дивилися, на око, що може знадобитися в схожій ситуації. Знеболюючі, протиопікові, від вражень від пожежі, якихось продуктів горіння, газу і так далі.

– Один із ваших волонтерів розповів журналістам, що виникла проблема з доставкою, нібито в МНС вам сказали, що всі фури, які можна було б використовувати для цього, зараз на сході України у складі чергового гуманітарного конвою. Чи справді це так?

Сказали, що у них немає транспорту, бо «все на Донбасі»

– Ми звернулися, вони сказали, що у них немає транспорту, бо «все на Донбасі». [Після цього] ми й закінчили з ними [спілкування на] цю тему. Але потім про цю розмову дізналося якесь інше відділення, і вони відразу стали передзвонювати, говорити «ми дамо вертоліт», швидше за все, від Москви, «все дамо, тільки заспокойтеся». Поки на цьому розмова закінчилася. Поки питання відкрите, думаю, протягом доби воно буде вирішене.

– Можливо, люди просто менше знають про те, що відбувається?

– По-перше, менше знають, а по-друге, коли в ефірі кажуть, що це «спеціально навчені опозиціонери підпалили»... Міські журналісти, яких ми знаємо, вони із задоволенням дали інформацію, розповіли, що і де, але коли офіційно говорять, що опозиціонери ще й ліс підпалили... наші волонтери, чиї контакти дані офіційно в соціальних мережах, їх там зараз закидують всякими повідомленнями з серії: «У той час, коли «Новоросія» гине, ви займаєтеся поганою справою, ви дуже погані люди...». Мабуть, вони якось пов'язали це зі збором гуманітарної допомоги в той час, коли страждає «Новоросія». Агресії багато. Як з'явилося це порівняння з «гуманітарними конвоями», то наче якийсь шлюз відкрився!

У Забайкальському краї досі погашені не всі осередки пожеж, столиця регіону Чита, як і раніше, оповита щільним димом. Через інтернет для допомоги постраждалим вже вдалося зібрати майже 200 тисяч рублів.

Роботу групи з Москви в Забайкаллі координує читинский волонтер Олена Маркова. За її словами, влада регіону діє в умовах, що склалися, адекватно, проблеми ж виникають через бюрократичну тяганину і необхідність «вибивати» гроші для компенсацій з федерального центру:

Це неможливо навіть передати словами. Ситуація складна, і вона продовжує залишатися складною через сильний вітер

– Це моторошна картина! Страшно! Згорілі машини, будинки, всі будівлі, тварини... Це стихія, це неможливо навіть передати словами. Ситуація складна, і вона продовжує залишатися складною через сильний вітер, погодні умови. Центр Забайкалля, місто Чита, як і раніше задимлений, навкруги горять ліси, багато постраждалих. Багато людей, які позбулися взагалі всього. Просто взяли паспорт і вибігли з вогню. Є постраждалі, які перебувають у лікарнях. Допомога надається, і дуже багато людей допомагає, і місцевих, і з інших регіонів. Йде збір допомоги Хакасії і Забайкальському краю. Ми безвилазно працюємо, розвозимо ці всі речі, гуманітарну допомогу. Дуже багато пунктів збору відкрито і в місті, і в районах. Ситуація важка. Проводимо моніторинг, нам всі дзвонять, намагаємося якось допомогти.

– В якому обсязі надається допомога владою?

– Десь виплати вже зійснюються, десь є бюрократія на місцях, не всі ще отримали перші виплати по 10 тисяч рублів, а часу вже пройшло досить багато. В принципі, зараз намагаємося з усіх сил кожному допомогти. Дуже багато інформації в наших місцевих ЗМІ, люди діляться просто в коментарях контактами, ті, кому потрібна допомога, і ті, хто хоче допомогти, знаходять один одного. Деякі глави адміністрацій дуже сильно нам допомагають. Особливо можна відзначити очільника Читинського району, цей район найбільше постраждав від лісових пожеж, та й зараз там все палахкотить. Є у нас добровольці, екіпіровані повністю, з професійним обладнанням. Торік до нас приїжджав представник Greenpeace Григорій Куксін, він їх повністю навчив. Що стосується компенсацій, то одна з проблем у тому, що у нас в деяких місцях у людей не були оформлені будинки, у багатьох були будинки в дачних кооперативах (у них часто не можна зареєструватися, а відсутність реєстрації може стати перешкодою для отримання компенсації – ред.), і ми зараз ведемо переговори про відкриття громадської приймальні для юридичної допомоги людям, яким потрібна саме правова підтримка.

Проблеми з отриманням компенсацій за згоріле житло і майно одні й ті ж як в Хакасії, так і в Забайкаллі – неоформлені документи на нерухомість і відсутність реєстрації за місцем проживання:

У вівторок стало відомо, що до приїзду Володимира Путіна в зону лісових і степових пожеж у Сибіру знайшлися і фури, які «всі на Донбасі». Як повідомляє ТАРС, автоколоною МНС до Хакасії буде доставлено понад 50 тонн гуманітарної допомоги – продуктів харчування, медикаментів і предметів першої необхідності. Для порівняння, на схід України з серпня минулого року було відправлено вже 24 «гуманітарних конвою». В останньому з них, який прибув до самопроголошеної «Луганської народної республіки» 16 квітня, було понад 660 тонн вантажу.

Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

  • Зображення 16x9

    Марк Крутов

    Редактор інформаційної служби та інформаційних програм Російської редакції Радіо Свобода. Співпрацюю з Російською редакцією Радіо Свобода з 2003 року. Народився в 1977 році в Москві. Закінчив РДГУ (спеціальність – філологія). Працював перекладачем з англійської мови, редактором інтернет-сайту «Русское бюро новостей», директором телевізійної програми «В поисках приключений», публікувався в російських газетах і журналах.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG