Доступність посилання

ТОП новини

Чи дорівнює 2+2 чотирьом у єдиному списку опозиції?


Київ – Віталій Кличко заявив, що його партії «Удар» краще йти на вибори до Верховної Ради окремо від інших опозиційних сил. Мовляв, об’єднатися можна буде вже у новому парламенті. А у передвиборній боротьбі норма «2+2 дорівнює 4» спрацьовує не завжди. Зі свого боку, соціологи констатують, що єдиний список від опозиції не є самоціллю. Хоча такі висновки деякі лідери опозиції відкидають.

Не факт, що партія «Удар», об’єднавшись із БЮТ, отримає хороший результат. Те ж саме стосується «Фронту Змін», – переконує Віталій Кличко. І про єдиний список говорити можна, але до цього має бути прагматичний підхід. Народний депутат від НУНС Ірина Геращенко наводить у цьому контексті приклад парламентських виборів 2002 року. Саме тоді «Наша Україна» об’єднала, як блок, десяток партій і набрала чверть голосів у парламенті. Але при цьому у Верховній Раді опозицію представляла політична сила Юлії Тимошенко, а також Соцпартія Олександра Мороза. І разом, на думку Ірини Геращенко, вони створили потужне опозиційне представництво. І не факт, що це вдалося б, якби від опозиції йшов єдиний блок.

У виборця, очевидно, має бути альтернатива, в першу чергу, ідеологічна
Ірина Геращенко
«Є питання – якби тоді до «Нашої України приєдналася Соціалістична партія, яка є дуже лівою, і так само «Батьківщина», що є також лівою партією, порівняно із право-ліберальним блоком «Наша Україна», чи додало б це популярності тому списку? У виборця, очевидно, має бути альтернатива, в першу чергу, ідеологічна», – зауважує Ірина Геращенко.

Соціологія спростовує математику

Соціолог Ірина Бекешкіна констатує, що математичні правила об’єднання не завжди є доречними для політичної боротьби в Україні. Наприклад, за її твердженням, якщо опозиції таки вдасться утворити єдиний список і там буде присутнім Олег Тягнибок, то електоральних втрат для команди опозиціонерів може бути більше, ніж здобутків. Хоча, зазначає Ірина Бекешкіна, у «Фронту змін» Арсенія Яценюка і «Батьківщини» Юлії Тимошенко є більше спільного. Але і в цьому випадку не все однозначно свідчить на користь єдиного списку.

Приблизно 20% виборців «Фронту змін» не довіряють Юлії Тимошенко і навпаки – таке ж становище із виборцями «Батьківщини»
Ірина Бекешкіна
«Воно теж не все додає. І це зрозуміло. Хоча переважно виборці «Фронту змін» і «Батьківщини» позитивно ставляться до лідерів цих політичних сил, але і там, і там є по 20%, які не довіряють. Приблизно 20% виборців «Фронту змін» не довіряють Юлії Тимошенко і навпаки, таке ж становище із виборцями «Батьківщини», – зауважує Ірина Бекешкіна.

Натомість колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, засуджений до чотирьох років ув’язнення, не вірить, що присутність у спільному списку Яценюка, Тимошенко, Кличка, Гриценка, Тарасюка, В’ячеслава Кириленка може зменшити підтримку виборців. Про це повідомляла «Українська правда».

Усі модні теорії про три-п’ять колон «об’єднаної» опозиції – шлях до непевної перемоги, яку гроші Партії регіонів легко перетворять у шоу сепаратних змов
Юрій Луценко
Луценко вважає, що таке
об'єднання мобілізує людей. На його погляд, «усі модні теорії про три-п’ять колон (точніше – клонів) «об’єднаної» опозиції – шлях до, у кращому випадку, непевної перемоги, яку гроші Партії регіонів легко перетворять у шоу сепаратних змов».

За створення єдиного виборчого списку опозиції висловилася у листі з Качанівської колонії і Юлія Тимошенко.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG