Доступність посилання

ТОП новини

Україна іде в ЄС і пам’ятає про Митний союз


Київ – У Національному інституті стратегічних досліджень при Президентові України виступають за одночасне зближення з Європейським Союзом і Митним союзом. Про це директор інституту Андрій Єрмолаєв заявив у понеділок на науковій конференції в Києві, приуроченій до 20-ї річниці проголошення Незалежності. Натомість у самому ЄС попереджають, що одночасна інтеграція до зони вільної торгівлі з Європою та до Митного союзу за участі Росії Білорусі та Казахстану неможлива.

На конференції «Незалежність України, вектори 21-го століття» провідні дослідники та експерти з України та з-за кордону обговорювали стратегічні напрямки розвитку держави.

Інтеграція до європейської зони вільної торгівлі та членство в ЄС були й залишаються пріоритетними для України, заявила на конференції радник Президента Марина Ставнійчук.

«Угода про асоціацію та угода про зону вільної торгівлі – це те, що конче потрібно для розвитку української держави та є важливим фактором для Євросоюзу в цілому. Україна однозначно потребує не лише економічної та політичної співпраці. Нам потрібне кардинальне розширення людських контактів із Європейським Союзом», – говорить радник Президента.

Янукович: Україна прийде в ЄС за 10 років

У своїй останній статті у «Дзеркалі тижня» Президент України Віктор Янукович зазначив, що Україна остаточно визначилася з головним своїм геополітичним вектором, і запевнив, що упродовж 10 років Україна вступить до ЄС. Водночас Янукович зауважив, що європейська інтеграція України буде неможливою без розвитку співпраці з Росією.

Раніше український Президент заявляв, що Україна зацікавлена у взаємодії з Митним союзом за формулою «3+1».

Участь у цьому об’єднанні та в зоні вільної торгівлі не є взаємовиключними, сказав на сьогоднішній конференції директор Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Єрмолаєв.

«Постановка питання «або-або» має суто політичний характер. У світі є безліч практик, які дозволяють проводити зустрічну інтеграційну політику, не формуючи твердих альянсів. Як Сполучені Штати і Канада, – наводить приклад дослідник. – Але є принципова різниця. В одному випадку кінцевою метою є інтеграція до проекту «Євросоюз», який є не лише економічним, але й політичним утворенням. Що ж до Росії та країн СНД, співпраця з ними для України має суто економічний та соціокультурний характер».

Експерт: ринок ЄС – це 15 трильйонів доларів, Митного союзу – два трильйони

На цю суттєву різницю між зоною вільної торгівлі ЄС та Митним союзом, ініційованим Росією, вказує американський політолог Аріель Коен.

«Європейський ринок – це економіка потужністю понад 15 трильйонів доларів, тобто набагато більше, ніж США. Тобто, інтегруючись до Європи, ви покращите привабливість української економіки для американців, японців, європейців – для усіх. Інтеграція до Митного союзу – це дещо інше. Це 2 трильйони доларів, високий рівень корупції та орієнтація на переробку євразійської сировини, а не на залучення високих технологій. Ніхто не каже про відмову від співпраці з Росією. Але якщо говорити про магістральний шлях розвитку постіндустріального суспільства, то це залучення людей, капіталу, технологій, щоб економіка еволюціонувала, а не залишалася транзитом і придатком того, що існує», – зазначає американський політолог.

Тим часом Європа вже висловила своє занепокоєння намірами української влади здійснювати одночасну інтеграцію і до ЄС, і до Митного союзу. Зокрема, посол Німеччини в Україні Ганс-Юрґен Гаймзет попереджає, що Митний союз із Росією зробить неможливим створення зони вільної торгівлі з Європою. Але він зауважує, що в Євросоюзі не бачать проблем у тому, щоб подібні торговельні й митні угоди Україна підписувала після того, як увійде до зони вільної торгівлі з ЄС.

До цього про неможливість одночасного вступу до зони вільної торгівлі та Митного союзу попереджав і голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG