Доступність посилання

ТОП новини

Світова спільнота почала операцію в Лівії


Канадський багатоцільовий винищувач CF-18A приземляється на авіабазі Бірджі на Сицилії. Канадські літаки приєднаються до операції в Лівії через два дні.
Канадський багатоцільовий винищувач CF-18A приземляється на авіабазі Бірджі на Сицилії. Канадські літаки приєднаються до операції в Лівії через два дні.

Міжнародна коаліція почала в суботу здійснювати операцію проти військових цілей сил лівійського лідера Муаммара аль-Каддафі на виконання резолюцій Ради безпеки ООН.

Французькі бойові літаки завдали перших ударів по військах Каддафі, знищивши кілька танків та інших бойових машин у регіоні міста Бенгазі, що є головною твердинею лівійських повстанців. Повідомляють також про участь у патрулюванні цього регіону кількох британських літаків.

По тому американські і британські військово-морські сили запустили, за повідомленням Пентагону, понад 110 крилатих ракет «Томагавк» по об’єктах протиповітряної оборони урядових військ Лівії навколо столиці Тріполі та біля міста Місрата, яке ще утримують повстанці в тісній облозі сил Каддафі.

Коаліція: п’ять країн, і буде більше

Міністерство оборони США каже, що в операції беруть участь наразі п’ять країн – Сполучені Штати, Британія, Франція, Канада й Італія.

Повідомляють також про готовність іще низки країн, зокрема, арабських, долучитися до неї.

За повідомленням американських військових, у Середземному морі розташовані близько 25 кораблів чи підводних човнів коаліції, зокрема, три американські підводні човни з пусковими установками крилатих ракет. Обстріл крилатими ракетами понад 20 об’єктів лівійської ППО – це лише перша фаза багатофазової операції, додали вони. Ідеться про лівійські зенітні ракети, радари і засоби зв’язку.

Регіон також контролюють п’ять американських літаків-розвідників.

Президент США Барак Обама, який перебуває з візитом у Бразилії, заявив там, що дав дозвіл Збройним силам Сполучених Штатів почати «обмежену воєнну операцію» в Лівії. При цьому він наголосив, що наземних військ до Лівії не надсилатиме.
Держсекретар США Гілларі Клінтон, президент Франції Ніколя Саркозі і прем’єр Британії Дейвід Камерон у Парижі перед міжнародною зустріччю щодо Лівії

Прем’єр-міністр Великої Британії Дейвід Камерон підтвердив, що британські війська залучені до операції в Лівії. У Міністерстві оборони країни додали, що британські підводні човни запустили крилаті ракети «Томагавк» по об’єктах протиповітряної оборони Лівії, але подробиці не уточнювали.

Мета цих перших ударів – «створити умови» для того, щоб коаліційна авіація могла стежити за дотриманням заборони польотів, не наражаючись на вогонь застарілих, іще радянських зразків, але все ж потенційно небезпечних лівійських засобів ППО.

Лівія захищається заявами й тілами прихильників Каддафі

Тим часом лівійські державні засоби інформації заявили, що «вороги-хрестоносці» бомбардували житлові райони Тріполі й паливні сховища біля Місрати і що в цих ударах загинули цивільні люди.

Водночас агентства і телеканали інших країн, зокрема, «Ройтерз» та «Аль-Джазіра», наводять свідчення, що біля Тріполі удари сягнули авіабази Мітіґа, яку використовують для польотів особливо важливих осіб, а біля Місрати – аеродром військового авіаційного училища, яке контролюють прихильники Каддафі.

А в Тріполі кілька тисяч прихильників Каддафі зібралося біля комплексу Баб-аль-Азізія – палацу Каддафі, який американська авіація вже бомбардувала 1986 року, – щоб власною присутністю захистити свого лідера від можливості повітряного удару.

Сам Каддафі виступив із промовою на державному телебаченні, в якій заявив, що роздасть зброю своїм прихильникам – цивільним мешканцям, щоб захистити Лівію від «варварської й несправедливої агресії колоніалістів-хрестоносців».

* * * * * * * * * * *
Лідери західних і арабських країн на переговорах щодо Лівії в Парижі

Операція почалася через лічені години після зустрічі в Парижі чільних представників західних та арабських країн, які домовлялися про шляхи втілення резолюції Ради безпеки ООН. Ця резолюція, ухвалена в четвер, закликала сторони лівійського конфлікту припинити бойові дії, запровадила над Лівією зону заборони польотів лівійської військової авіації і санкціонувала «всі необхідні заходи», щоб захистити цивільних людей від дій урядових сил Лівії.
У бою за Бенгазі повстанці збили літак урядових сил

Раніше в суботу лівійські війська продовжували наступ на місто Бенгазі, твердиню лівійських повстанців, і ввірвалися на його західні околиці після потужного обстрілу всупереч оголошеному владою в п’ятницю припиненню вогню. Тріполі заявив, що його сили в Бенгазі діяли тільки для самооборони, захищаючись від нападів повстанців.
Мешканці Бенгазі, що втекли від наступу урядових військ, прибувають до міста Аль-Мардж за 100 кілометрів далі на схід
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG