Доступність посилання

ТОП новини

Україна-Росія: історикам – історію, а політикам – економіку


Арсеній Яценюк під час засідання «круглого столу» «Україна - Росія: шляхи подолання кризи у відносинах», Київ, 29 травня 2009 р.
Арсеній Яценюк під час засідання «круглого столу» «Україна - Росія: шляхи подолання кризи у відносинах», Київ, 29 травня 2009 р.

Київ – Відносини між Росією та Україною погіршуються. Винні у цьому політики. Час деполітизувати стосунки і зайнятися економічною співпрацею. До цих трьох тез звелися виступи більшості експертів, дипломатів і навіть політиків, які обговорювали 29 травня у Києві українсько-російські стосунки. Зібрання використав для презентації своєї передвиборної програми один зі ймовірних кандидатів у президенти України – лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк.

У помпезному конференц-залі готелю «Національній», що у самому центрі Києва, зібралося кілька десятків українських та російських аналітиків, щоб озвучити власне бачення зазначеної теми обговорення «Україна-Росія: шляхи подолання кризи у відносинах».

Серед запрошених – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Росії Костянтин Грищенко та Радник-посланник Посольства Росії в Україні Всеволод Лоскутов. А от посол Росії в Україні Віктор Чорномирдін передав лише усім привіт, бо його якраз до Москви викликали.

Організували обговорення Центр Разумкова, Російський суспільно-політичний центр та Фонд Open Ukraine.

Яценюк: «Ющенко інспірував антиросійські настрої»

Напередодні зібрання у Києві було опитано 200 експертів, порівну з кожного боку. Майже половина російських аналітиків вважають, що стосунки України й Росії суттєво погіршилися.

Причина цього – у недалекоглядності чинних політиків. Принаймні, першим цю тезу озвучив екс-голова Верховної Ради, а тепер один із задекларованих кандидатів у президенти України, лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк.

«Янукович казав, що він зробить подвійне громадянство і надасть російській мові статус другої державної, заманюючи власний електорат, Тимошенко писала статті для західної преси про те, що треба «стримати Росію», а Ющенко фактично інспірував антиросійські настрої. І при цьому кожен спочатку їхав до Москви, а потім на захід, проводячи політику навіть не подвійних, а потрійних стандартів», – сказав Яценюк.

Він наголосив, що ідеологія «щоб мати гарні стосунки із Заходом, треба підтримувати напругу у стосунках з Росією» вже продемонструвала свою хибність. І тепер настав час «замінити порядок денний» і перейти на «проектні економічні стосунки».

Найбільшим проектом, з точки зору Яценюка, має стати створення «єдиного енергетичного простору Росія-Україна-ЄС», де кожна зі сторін зацікавлена у стабільності та прогнозованості рівноправних партнерів.

До слова, цього ж дня у «Независимой газете» з’явилося інтерв’ю Президента України, в якому Віктор Ющенко висловив думки, тотожні позиції Арсенія Яценюка про те, що настав час Україні та Росії деполітизувати свої відносини і перейти до паритетних «прагматичних стосунків».

Грищенко: «треба деполітизувати дискусії щодо історії»

Співзвучну позицію щодо «об'єктивної приреченості на економічну співпрацю» озвучив у Києві і Посол України в Росії Костянтин Грищенко.

«Криза показала, що Росія з її колосальними ресурсами все ж сама реалізовувати основні програми з розвитку нанотехнологій і усіх інновацій ефективно, без участі українських підприємств і наукових центрів, мабуть, не зможе! Економіка – це той майданчик, де ми об'єктивно приречені бути разом і де ми можемо знімати інші проблеми», – наголосив Надзвичайний і Повноважний Посол України в Росії.

За словами Костянтина Грищенка, «непродумана риторика на високому рівні погіршує стосунки між народами», що є значно глибшою проблемою, аніж «кидання політиками фраз через паркан».

Оскільки в Росії «достатньо погоджено подаються через ЗМІ усі теми, то при відсутності балансу, навіть якщо курс зміниться, інерція базису (суспільства) залишиться», – зауважив дипломат.

Також Костянтин Грищенко закликав залишити історичні питання для обговорення історикам і максимально деполітизувати наукову дискусію.

Із цим погодився Радник-посланник Посольства Росії в Україні Всеволод Лоскутов. Однак він докладно повідомив, що робить Росія для підготовки відзначення 300-річчя Полтавської битви і зауважив, що «треба шукати спільний позитив, наприклад, вшановувати пам’ять людей, які боролися і загинули за ідеали тієї спільної держави, яка тоді існувала».

Напередодні зібрання у Києві було опитано 200 експертів, порівну з кожного боку. Майже половина російських аналітиків вважають, що стосунки України й Росії суттєво погіршилися.

Згідно з опитуванням Центру Разумкова, 93,7% громадян України вважають відносини України та Росії «нестабільними» або «поганими». Водночас, абсолютна більшість українців вважає, що в України й Росії є значний потенціал для поглиблення партнерства і його необхідно продуктивно підкріплювати (лише 4,4% українців вважають, що нічого не може сприяти зближенню).

Р.S. Арсеній Яценюк використав цю публічну дискусію й задля того, щоб задекларувати свої основні передвиборні тези. Якщо коротко, то вони зводяться до наступного:
– сильна влада, сильна армія, надійна безпека;
– нова індустріалізація;
– високопродуктивне сільське господарство;
– відновлення здорового населення;
– євроінтеграція і тісні економічні стосунки з Росією;
– безумовне виведення Чорноморського флоту Російської Федерації у 2017 році.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG