Все погано і буде ще гірше. На уряд сподіватися не доводиться, тому робіть, що хочете, але щоб люди без тепла не сиділи, з роботи нікого не звільняли, а бюджетники отримували зарплату. Власне до цього можна звести тези, висловлені Президентом у вівторок на нараді з головами обласних державних адміністрацій.
Віктор Ющенко розкрив невтішну картину скорочення надходжень до бюджетів усіх рівнів. Загальний дефіцит коштів державних фінансів може скласти понад 80 мільярдів гривень, із яких половина припадає на Пенсійний фонд та Фонд зайнятості. Це результат загальної рецесії економіки та скорочення валового внутрішнього продукту.
Тому вже у березні 2009 року, вслід за Президентом наголосив заступник голови Секретаріату Президента Роман Безсмертний, треба очікувати проблем із виплатою заробітної плати у бюджетній сфері, з виплатою допомоги з безробіття та фінансуванням Центрів зайнятості. А роботу можуть втратити до 5 мільйонів громадян.
Апокаліпсису не буде, але випробовування дуже серйозні
У час таких серйозних випробувань, за словами Романа Безсмертного, Президент зробив «найсерйозніший висновок – на жаль, сьогодні уряд не є тим центром, куди можна зібрати всі пропоновані заходи і запропонувати їх українській економіці, українському бізнесу, українським пенсіонерам і робочим рукам».
Тому Президент закликав голів обласних державних адміністрацій терміново розробити план антикризових заходів у своїх регіонах за участю представників місцевого бізнесу.
Головне – оптимізувати усі місцеві видатки і розпочати зі скорочення штатів адміністрацій.
«Ми повинні перейти до режиму максимальної економії бюджетних коштів і розробити на місцевому рівні програму максимального розвитку регіональної економіки», – сказав Президент.
Свої антикризові пакети мають розробити і органи місцевого самоврядування.
Місцеві органи влади не мають влади
Верховна Рада ще у вересні надала уряду України право призначати виконувачів обов’язків голів місцевих державних адміністрацій, у випадку відхилення Президентом запропонованих Кабінетом Міністрів кандидатур. Але далі процес не пішов і Секретаріат Президента зробив все можливе, щоб Прем’єр-міністр навіть не мала змоги прямо контактувати з очільниками ОДА.
Між молотом і наковальнею просто працювати, не те, що протистояти кризі, надзвичайно важко. До того ж, констатують експерти, Україна досі має занадто централізовану систему влади, а місцеві органи управління не мають ні коштів, ні ресурсів, ні повноважень, щоб ухвалювати адекватні викликам рішення.
«Однак вихід є», – переконаний віце-президент Асоціації міст України Мирослав Пітцик. Треба усіма силами стимулювати малий та середній бізнес і заохочувати інвестиції.
«Ми маємо на своєму рівні створювати максимально сприятливі умови для інвесторів, які б розбудовували в регіонах виробничі потужності, що давали б людям роботу» – вважає Мирослав Пітцик.
Хоча мерів міст на раду до Президента не запросили, але саме вони першими оголосили, що вже мають плани антикризових дій. Це Дніпропетровськ, Харків та Чернівці. А Одеса вже створила свій антикризовий центр.
(Київ – Прага)