Юлія Тимошенко звернулася до парламенту з проханням розглянути цього тижня проект держбюджету на наступний рік, який уряд розробив ще влітку. У першій половині вересня цей законопроект зареєстрували у Верховній Раді, але вже тоді він був різко розкритикований. Президент тоді зазначив, що головний кошторис складено за заниженими показниками економічного й соціального розвитку.
Наразі, фінансово-економічна криза поставила під сумнів виконання навіть такого бюджету. Розуміючи це, Юлія Тимошенко виступає з пропозицією: спочатку ухвалити те, що є, а же потім разом із бюджетним комітетом та усіма фракціями «відпрацювати доповнення і технічні завдання уряду по бюджету на 2009 рік, які дадуть можливість врахувати всі ознаки фінансово-економічної світової кризи» і вже наступного тижня ухвалити бюджет у новій, так би мовити, «кризовій редакції».
Щоб наповнити бюджет треба зменшити податки
«Наша Україна» вважає, що найбільшою помилкою нового бюджету та уряду у цих умовах було б збільшувати податки. Адже великі промислові підприємства втрачають своє значення, як наповнювачі бюджету і основний тягар порятунку країни лягає на малий та середній бізнес. Вже зараз спостерігається зменшення податкових надходжень до бюджету і дефіцит нарахує близько 19 мільярдів, а в наступному році він може бути ще більшим. Держава має виступити з ініціативою реструктуризації внутрішнього боргу, але це треба робити не за рахунок дрібних підприємців. Бо якщо малий бізнес не витримає кризи, то в країні взагалі не буде кому платити податки.
Тому треба не збільшувати, а зменшити податковий тиск: фіскальний, формальний і орендний, щоб дати можливість приватній ініціативі адаптуватися до кризи і врешті решт наповнити державну скарбницю, – каже народний депутат фракції «НУНС» Ксенія Ляпіна.
Бюджет 2009 – інтелектуальне випробування для владної еліти
Неординарна ситуація вимагає неординарних рішень. Тому розробити адекватний державний бюджет для країни, яка переживає обвал національної валюти і отримала через це величезні проблеми з імпортом; країни, яка втрачає експортний ринок; країни, яка живе в умовах рекордної інфляції та невизначеної ситуації з визначенням вартості енергоносіїв – це колосальний інтелектуальний виклик.
Директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин вважає, що розробити антикризовий бюджет і ухвалити його можливо, але при наявності консолідованої позиції. І в першу чергу, всередині владної коаліції, яка мусить взяти на себе головну відповідальність. Також адекватне реагування на кризу неможливе без співпраці усіх гілок виконавчої влади.
Спікер Володимир Литвин запропонував розглянути бюджет-2009 у четвер. Як досвідчений політик, Литвин знає, що входити в новий бюджетний рік без ухваленого бюджету можна, але в умовах економічної кризи і безупинної політичної позиційної війни – надто ризиковано. Неконтрольований розвиток негативних тенденцій може призвести до ситуації, коли при владі не залишиться жодна із представлених зараз у парламенті політичних сил.
(Київ – Прага)