Fotografije, crteži, izjave zapovjednika logora i preživjelih, pretočeni su u izložbu „Logor Đakovo“. Autorka Lea Maestro vjeruje da će nakon Sarajeva izložba biti predstavljena i u Đakovu, Osijeku, Zagrebu, Beogradu, te ostalim gradovima regije.
Protekli tjedan na Haškom sudu u slučaju protiv zapovjednika Vojske Republike Srpske Ratka Mladića tužiteljstvo se nastavilo baviti zadnjim dijelom optužnice – uzimanjem međunarodnih promatrača Ujedinjenih naroda za taoce 1995. godine.
Dvadeset godina nakon ovog zločina, fojnički franjevci uputili su istražnim i pravosudnim organima BiH zahtjev za ponovno pokretanje ovog postupka jer žele saznati tko je naredio ubojstvo fra Nikice Miličevića i fra Leona Migića.
Nakon bijega Dominika Ilijašević Come iz mostarskog zatvora, u javnosti se postavilo pitanje kako se osuđenici za teška krivična djela poput ratnih zločina mogu naći na dopustu, odnosno koji su kriteriji po kojima se opdređuje kazneno-popravni zavod u kojem će izdržavati kaznu
Umro je Tadeuš Mazovjecki, nekadašnji izvjestitelj Komisije za ljudska prava UN-a, koji će biti upamćen i po tome što je dao ostavku na ovu poziciju iz protesta što međunarodne institucije nisu reagovale na stradanja u BiH. U znak sjećanja na njegovu borbu za ljudska prava i dostojanstvo posvetili smo mu ovaj prilog.
U ovom izdanju emisije govorimo o tome kako ratni zločinci služe kazne te dobijaju pogopdnosti na koje nemaju pravo. Dvadeset godina nakon ubistava franjevaca u Fojničkom samostanu traže se nalogodavci zločina. Sjećanje na Tadeuša Mazovjeckog čovjeka koji nije mogao ćutati pred zločinima.
Emisija o suđenjima za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije, koju pripremaju Radio Slobodna Europa i Institut za izvještavanje o ratu i miru (IWPR).
Ustavni sud BiH donio je odluke kojima se ukida 10 presuda Suda BiH zbog retroaktivne primjene Krivičnog zakona BiH iz 2003. godine. Ustavni sud prihvatio je apelacije 10 osuđenika za ratne zločine, među njima su i osuđeni za genocid.
Dok traju iskopavanja u Tomašici, grupa svjetskih stručnjaka u oblasti utvrđivanja istine i memorijalizacije uputila je zahtjev gradonačelniku Prijedora Marku Paviću da javno oda počast i omogući izgradnju spomen-obilježja žrtvama nesrpske nacionalnosti stradalim u masovnim zločinima počinjenim u Prijedoru tokom devedesetih.
Nakon tromjesečne pauze za pripremu obrane zbog ponovno vraćene točke 1 u optužnicu – genocid u sedam općina 1992. godine, suđenje bivšem predsjedniku RS Radovanu Karadžiću nastaviti će idući tjedan u utorak novim iskazima svjedoka obrane.
Tisuće žena koje su silovane u Bosni i Hercegovini i danas čekaju kažnjavanje počinitelja tih zločina. Neka od njih počele se i javno govoriti o tome što im se dogodilo početkom devedesetih godina.
U utorak se navršava 21 godina od otmice i ubistva 17 građana bošnjačke nacionalnosti iz mesta Sjeverin. Do sada su pronadjeni posmrtni ostaci samo Medredina Hodžića.
Učitajte više sadržaja...