Trgovina državljanki Kine u Srbiji pominje se u Godišnjem izveštaju američkog Stejt departmenta, objavljenom 24. juna.
Uzajamne posete i nove poruke o intenziviranju saradnje sa Kinom stižu 9. septembra iz Beograda. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio se kineskom kolegi Si Đinpingu jer je odnose dve zemlje "podigao na strateški nivo".
Dvije stotine kamera koje nose sarajevski policajci proizvela je kompanija Hytera, dijelom u kineskom državnom vlasništvu, koja je u Sjedinjenim Američkim Državama na listi zabranjenih zbog rizika po nacionalnu sigurnost.
Kineske kompanije koriste ogromna rudna bogatstva Tadžikistana i ljute Tadžikistance jer pritom zagađuju životnu sredinu, ali i dalje imaju povlašćeni tretman vlade, pokazalo je istraživanje RSE.
Vođena potrebom da diversifikuje svoj energetski sektor i da napravi otklon od jeftinog ruskog gasa, Srbija se okreće ka tome da okonča decenijama staru politiku zemlje koja zabranjuje izgradnju nuklearnih elektrana na svojoj teritoriji.
Zavisnost Sjeverne Makedonije od Kine vidljiva je u trgovini, investicijama i kreditima za infrastrukturu, navodi se u analizi nevladine organizacije 'Estima'.
Život bez slobode govora, društvenih mreža i uz veću represiju državnog aparata, to je recept koji bi kineski mediji mogli da ponude onima u Srbiji. Ovako Tamara Skrozza, novinarka i članica Saveta za štampu, gleda na sporazume koje su pojedini mediji u Srbiji potpisali sa kineskim medijskim kućama.
Kina je u posljednjem desetljeću značajno proširila svoj uticaj na Balkanu, uspostavivši jače veze s nekoliko vlada i fokusirajući se na specifične sektore, poput infrastrukture ili energetike, za saradnju. Kosovo je izuzetak.
Prvi put od kada su gradovi i opštine širom Srbije nabavili kamere za javni video nadzor, jedan lokalni zaštitnik građana ušao je u postupak preispitivanja zakonitosti takvih postupaka.
Zemlje Srednje i Istočne Europe kupile su milione nadzornih kamera kineske proizvodnje u posljednjih pet godina, unatoč sigurnosnim propustima uređaja i vezama s kineskom državom, pokazuje istraživanje Radija Slobodna Evropa u devet zemalja.
Poseta Srbiji je u Pekingu najavljena kao dodatno učvršćivanje "čeličnog prijateljstva" dve zemlje, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić opisuje Si Đinpinga kao "velikog prijatelja" Srbije.
Učitajte više sadržaja...