Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će uskoro razgovarati sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom o američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog ruskog učešća u vlasništvu.
"Ne mogu da ga zovem dok još ne znam šta će Amerikanci da kažu", rekao je Vučić na RTS-u.
On je naveo da je na zahtev NIS-a, upućen Sjedinjenim Državama da sankcije budu odložene za najmanje 90 dana, dok se ne nađe rešenje vlasničke strukture i upravljanja u kompaniji, stigao samo odgovor Ambasade SAD u Srbiji, ali da se čeka odgovor Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC).
"Dobili smo jasan i nedvosmislen odgovor od američke ambasade da ono što su Rusi napisali i što smo mi podržali, da to neće ići", rekao je Vučić.
Sjedinjene Države stavile su 10. januara na listu sankcija NIS, koji je u većinskom ruskom vlasništvu, u cilju sprečavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.
"Ne bih želeo da kvarimo dobre odnose sa Rusima, a želim da imamo dobre odnose i sa Amerikancima", rekao je predsednik Srbije.
Srbija je 2008. godine prodala udeo od 51 odsto kompanije NIS ruskoj državnoj firmi Gasprom njeft po ceni od 400 miliona evra, bez tendera.
Gasprom njeft je u maju 2022. zbog najavljenih novih sankcija Evropske unije prodao šest odsto udela u vlasništvu Gaspromu, majci firmi koja još nije pod sankcijama evropskog bloka.
Vučić ponovio tvrdnju da je objavljena sva dokumentacija o nadstrešnici
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je tvrdnju da su vlasti objavile svu dokumentaciju o padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra kada je stradalo 15 ljudi, a teško povređeno dvoje.
"Pozivam studente da razgovaraju sa tužiocima. Dobili su sve od dokumenata što imamo", rekao je Vučić.
Vlasti su do sada pod pritiskom javnosti u nekoliko navrata objavljivale dokumentaciju o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu tvrdeći da je sve objavljeno, ali su pojedini fakulteti i studenti u blokadi tvrdili da nije reč o kompletnoj dokumentaciji.
Vučić je poručio da će nastaviti da insistira na dijalogu nakon što je rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio njegov poziv na dijalog, dok studenti drže u blokadi više od 60 fakulteta insistirajući na odgovornosti zbog žrtava u Novom Sadu.
"Ja verujem da će studenti koji ne žele da razgovaraju ni sa mnom, ni sa tužiocima, ni sa kim, ali da će sagledati svoju poziciju, da dobro razumeju da ovo mora da prestane", dodao je.
Vučić je izjavio da nastavnici imaju pravo na skraćenje časova, ali ne na potpunu obustavu rada.
"I to smo čak pustili i rekli 'evo vam za januar svima iste plate'. Videćemo šta će biti u februaru", rekao je.
Obustava rada u jednom broju škola u Srbiji traje od 20. januara u znak podrške studentskim zahtevima i zbog nezadovoljstva zaposlenih materijalnim stanjem u prosveti.
Vučić je najavio skup narednih dana na kome će biti doneta, kako je rekao, "posebna politička deklaracija o Vojvodini u Srbiji".
On tvrdi da ta deklaracija "nema veze ni sa kakvim protestima, ni sa čim".
Studenti u blokadi duže od dva meseca zahtevaju utvrđivanje političke i krivične odgovornosti zbog pada betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Traže i sankcionisanje napadača na studente na protestima koji su usledili nakon tragedije i obustavljanje postupaka protiv demonstranata.
Studenti su zahtevali i povećanja budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto, a Vlada Srbije je 6. februara usvojila rešenje kojim se obezbeđuju sredstva u iznosu od 12,01 milijardu dinara za visoko obrazovanje i studentski standard čime se, kako je saopšteno, taj budžet povećava za 20 odsto.
Predstavnici vlasti su u više navrata tvrdili da su svi zahtevi studenata ispunjeni pozivajući ih da otvore fakultete, dok akademci odgovaraju da zahtevi nisu ispunjeni i da nastavljaju blokade fakulteta.
Studenti drže u blokadi više od 60 fakulteta u Srbiji.
Njihov zahteve podržali su prosvetni radnici, advokati, profesori univerziteta, poljoprivrednici i ostali građani.