Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 27. marta da u ponedeljak počinje konsultacije o sastavu nove vlade Srbije.
"Videćemo šta kažu oni koji imaju većinu – žele li da formiraju vladu, ili žele da idu na izbore. To je njihova stvar", rekao je Vučić za Radio-televiziju Srbije.
Prema njegovim rečima, vladajuća Srpska napredna stranka (SNS), čiji je član, mora da dođe kod njega i da mu predloži mandatara i da kaže da su za njega obezbedili većinu.
Upitan da li razmišlja o nestranačkoj ličnosti kao mandataru, Vučić je kazao da on ne razmišlja, ali da je siguran da o tome razmišljaju predsednik SNS Miloš Vučević i rukovodstvo te stranke.
"Moramo da vidimo kako će da se ponaša rukovodstvo Socijalističke partije Srbije (SPS), ukoliko budu želeli da uđu u koaliciju. Možda i ne želi, pošto tu ima različitih stvari", rekao je on.
Na pitanje o opozicionom predlogu prelazne vlade narodnog poverenja, Vučić je kazao da će im dati mandat čim mu budu rekli da imaju većinu, odnosno 126 poslanika koji to podržavaju.
"Čim me ubede da imaju 126 glasova, ja ću im dati mandat ", naveo je Vučić.
Narodna skupština je 19. marta konstatovala ostavku Vlade Srbije, mesec i po dana nakon što je Miloš Vučević podneo ostavku na mesto premijera krajem januara. Odlukom parlamenta počeo je da teče rok od 30 dana za izbor nove vlade.
Vučević je otišao sa čela Vlade Srbije nakon napada na studente u Novom Sadu, gde je, kako navode studenti u blokadi, grupa muškaraca sa bejzbol palicama istrčala iz prostorija SNS-a i jurila studente koji su lepili nalepnice i iscrtavali šablone po Novom Sadu.
Deo parlamentarnih opozicionih stranaka saopštio je 20. marta da su postigli konsenzus da je formiranje prelazne Vlade neophodno za izlazak zemlje iz društvene i političke krize.
Opozicionari su saopštili da je ideja da to bude takozvana "Vlada narodnog poverenja" koja bi bila "oročena, privremena vlada, sa trajanjem najviše do devet meseci, koja ima konkretne zadatke".
U Srbiji mesecima traju protesti i studentske blokade, čiji je prvi zahtev krivična i politička odgovornost vlasti za smrt 15 ljudi u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra 2024.
Poslednje parlamentarne izbore u Srbiji obeležile su brojne optužbe na račun vlasti da je do pobede došla izbornim manipulacijama. Vladajuća Srpska napredna stranka odbacila je takve navode kao netačne.
Na izborne neregularnosti tada su ukazali predstavnici opozicije, domaći posmatrači, ali i OEBS-a Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).